Arı ekmeği faydaları ve zararları nelerdir? Arı ekmeği nedir, nasıl tüketilir?

Doğal bir ilaç yerine geçen arı ekmeği, içeriğinde bulunan mineral, vitamin ve proteinler sayesinde insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Kanser gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça etkili olan arı ekmeği nasıl tüketilir, faydaları nelerdir?

Arı ekmeği faydaları ve zararları nelerdir? Arı ekmeği nedir, nasıl tüketilir?
Arı ekmeği faydaları ve zararları nelerdir? Arı ekmeği nedir, nasıl tüketilir?
GİRİŞ 16.06.2024 13:17 GÜNCELLEME 16.06.2024 13:17
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Arıların bal kadar doğal olarak ürettiği arı ekmeği, başta kanser olmak üzere tüm hastalıklara karşı adeta bir kalkan görevi görüyor. Arıların kış aylarında yeterli beslenmelerini sağlayan arı ekmeği, bu nedenle yüksek miktarda vitamin ve mineral barındırır.

Bahsedilen bu arı ekmeği genelde eczanelerde kavanoz içerisinde satılmaktadır. İşte, arı ekmeği nasıl tüketilir ve faydaları nelerdir sorularının cevapları!

ARI EKMEĞİ NEDİR?

Polenleri toplayan işçi arılar, hem kendileri için hem de bizler için besin üretirler. Arılar balın yanı sıra peteklerini yapmak için balmumu da oluştururlar. Arı ekmeği ise işçi arıların bal ve balmumunu salgıladıkları bazı enzimlerle karıştırarak ortaya çıkardıkları bir besin türüdür. Aynı zamanda ‘perga’ olarak da bilinen arı ekmeği, petek gözlerinde depolanır ve zengin bir mineral ve vitamin kaynağıdır. Temel kaynağı polen olan bu besin, özünde balın işçi arılar tarafından fermente edilmesiyle hazırlanmış olur.

Baharın gelmesiyle polenleri toplamaya başlayan bu işçi arılar, kovanlarının içerisinde arı ekmeklerini hazırlamaya başlar. Bu ekmek aslında arıların kış aylarında kendilerinin tüketmek için hazırladığı bir besin kaynağıdır.

ARI EKMEĞİNİN FAYDALARI

 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

 • Bağırsak sağlığını koruyup kabızlık gibi problemlerin önüne geçer.

 • Kolon kanseri dahil olmak üzere pek çok kanser hastalığını önlemede etkili.

 • İçerisinde aynı zamanda polenden 6 kat fazla laktik asit bulundurduğu için yaşlanma karşıtı ve cilt yenileyicidir. Bu yüzden pek çok cilt bakım ürünlerinde yer alır.

 • Yüksek miktardaki K vitamini sayesinde yaraların iyileşmesinde etkilidir.

 • İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık seviyesini en yüksek seviyeye çıkarıyor ve hastalıklardan koruyor.

 • Diş eti kanaması gibi sorunların önüne geçerek diş sağlığını korur.

 • Halk arasında kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği anemisinin de tedavisinde güvenle kullanılır.

 • Tansiyonun normal seviyelerde seyretmesini sağlayıp tansiyona bağlı hastalıkların önüne geçiyor.

 • Karaciğer sağlığını korumada büyük önem taşıyor.

ARI EKMEĞİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Arı ekmeğini 1 yaştan sonraki tüm bireyler güvenle tüketilebilir. Çocuklarda günde 6 adet arı ekmeği tüketilmesi yeterli iken yetişkinlerde bu miktar 12’ye kadar artabilir.

Kapsül şeklinde olanlarda ise kullanım dozunu hekim bilgisi dahilinde kullanmakta fayda var. Arı ekmeğini süt, yoğurt veya yine bal ile karıştırarak tüketmeniz oldukça kolay. Yine buna benzer çay ve kahvelerin içerisine katarak, çözülene kadar karıştırıp içebilirsiniz. Kronik yorgunluk gibi bir sorununuz var ise sabahları kahvaltıda düzenli olarak arı ekmeğini tüketmeniz gün boyu enerjinizi korumada etkili olacaktır.

ARI EKMEĞİNİ KULLANIRKEN DİKKAT!

Alerjik bünyelere sahip bireylerin tüm besinleri kullanırken uzman hekimlere danışması gerektiği gibi arı ve polen ürünlerine karşı reaksiyon gösterebilecek kişilerin de mutlaka dikkat etmesi gerekiyor. Kronik bir rahatsızlığınız, tansiyon, şeker gibi bir hastalığınız varsa da yine mutlaka bir uzman tavsiyesi almanız gerek.

Yetişkinlere nazaran yine çocuklarda daha temkinli davranmak gerek. Beslenme düzenine eklemeden önce çocuğunuzun doktoruna danışmakta fayda var. Daha önce arı ekmeği tüketilmediyse oluşabilecek yan etkilerine karşı bir uzmanla hareket etmek daha garantili. Sporcuların da severek tüketebileceği arı ekmeği, içeriğindeki yüksek protein miktarı sayesinde doğal bir takviye edici gıda olarak kullanılabilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • DOĞALA HASRET 2 ay önce Şikayet Et
  Arının ekmeğini çal. Yerine şeker şurup ver! Doğal olan her şeye.. Yumurta-kuru meyve-Et-Balık- .....Boya-Mısır şurubu katmaktan vazgeçin artık . Zararsız miktar deniyor da..herşeyde olduğundan toplamda zararlı.
  Cevapla
 • Ayşe Meryem 4 ay önce Şikayet Et
  Bir anlık düşündüm; arıların kışlık yemeklerini niye alıyoruz, yazık diye. Sonra arıların balı dahil her şeylerini aldığımız aklıma geldi ve utandım. Biz insanlara tüm canlılar hizmet ediyor ama biz yine de ne kadar az şükrediyoruz...
  Cevapla
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  İlk kez duydum... Rabbim dünyayı her durumda insanoğlunun hizmetine sunmuş, anlayabilene. Çokça şükretmekten başka ne gelir ki elimizden?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Sivas'ta 50 bin TL maaşa çalıştıracak çoban bulamıyorlar
Bildiri kabul edildi! Rusya'dan Türkiye açıklaması: İlişkileri etkileyecek mi?