Rokanın cilde faydaları nelerdir? Her gün roka yenir mi?

Salataların içerisinde yaygın bir şekilde kullanılan roka, bulunduğu öğüne ayrı bir lezzet verirken aynı zamanda içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde pek çok faydayı da beraberinde getiriyor. Peki, her gün roka yenir mi?

Rokanın cilde faydaları nelerdir? Her gün roka yenir mi?
Rokanın cilde faydaları nelerdir? Her gün roka yenir mi?
GİRİŞ 29.01.2024 17:13 GÜNCELLEME 29.01.2024 17:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türk mutfağında yer alan salata çeşitlerinin vazgeçilmezi olan roka bitkisi, kendine has aroma ve kokusuyla oldukça sık tüketiliyor. Yeşil büyük yapraklarıyla göz dolduran bu bitkinin kullanıldığı birtakım yemekler de mevcut.

Roka bitkisinin sık tüketilme sebebi ağızda bıraktığı o muhteşem tattan ibaret değil. Aynı zamanda kanser gibi hastalıkları engelleyen rokanın cilde ve kadınlara faydaları nelerdir?

ROKANIN FAYDALARI NELERDİR? KADINLARA FAYDALARI

 • Karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Dalakta ve karaciğerde meydana gelebilecek şişkinliklerin önüne geçer.

 • Aynı zamanda tohumu hardal yapımında kullanılan roka, ateş düşürülmesine de yardımcıdır. Roka tohumu çayı ile yüksek ateş önlenebilir.

 • Böbreklerin düzenli işlevine yardımcıdır. Böbrek kumu ve taşının daha kolay dökülmesini sağlar. Bunun için roka kürünün tercih edilir. Yarım demet roka ve 1 litre su le hazırlanan roka kürünü hafta içinde en fazla 4 kez yemeklerden sonra içilir

 • Öksürük krizlerinde de roka yaprağı ile yapılan çay rahatlıkla tüketilebilir.

 • Roka yaprağı aynı zamanda bir dezenfektan görevi görür. Bunun için roka yaprakları ilk olarak sirkede bekletilip ardından kurutulup bir çatal yardımı ile ezilir. Ezilen roka yaprağı yaranın üzerine sürülür bir iki dakika bekletilir ve pamuk yardımıyla temizlenir.

 • Saçların çabuk yağlanmasını önler.

 • Sivilcelerin kurumasına yardımcı olur.

ROKANIN KADINLARA FAYDASI

Kanser riskini azaltır: Roka, antioksidanlar ve diğer bitki bileşikleri açısından oldukça zengin olduğu için kanser riskini azaltır. Özellikle kadınlar için; meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri riskini yüksek oranda önlediği görülmüştür.

Gebelik için faydalıdır: Roka, folik asit açısından zengin bir bitki olduğu için gebelikte sıklıkla tercih edilmektedir. Takviye folik asit alımı, anne adayının folat düzeyini artırır. Düşük folat düzeyi, fetüsün gelişiminde nöral tüp kusurları için bir risk faktörüdür. Bu yüzde folik asit içeren takviye ediciler ve gıdalar ile bu risklerin önüne geçilmelidir.

ROKANIN ZARARLARI

Faydaları oldukça fazla olan roka bitkisinin herhangi bir güçlü yan etkisi bulunmuyor. Her gıdada olduğu gibi rokanın da fazla tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Fazla tüketildiğinde tansiyonun hızlı bir şekilde yükselmesine yol açabilir. Yine aşırı tüketiminde ülser ve gastrit gibi hastaların mide problemlerini artırabilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
 • Adil 2 ay önce Şikayet Et
  bize, ALLAH YETER onun için KURANI KERİMDE, NE DENİYORSA, O , sakın, KURANI KERİMDEN sapmayın, cennete gitmek ve ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN RIZASINI KAZANMAK İÇİN HER ŞEY KURANI KERİMDE VAR.
  Cevapla
 • Fatih 3 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM ne kadar çeşitli sebze, meyva, tahıl, bakliyat, et, süt, balık yaratmış, ama bizler ne kadar şükretsek hamd etsek azdır. Haydi namaza... Haydi secdeye... Haydi tövbeye... HAYDİ İSLAMA. HAYDİ GERÇEK MÜSLÜMANLAR OLMAYA. HAYDİ KURANI KERİMİN tarif ettiği MÜSLÜMANLAR OLMAYA...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başıboş köpek sorunuyla ilgili kanuna karşı sulandırma girişimi! Ajitasyona başladılar
Dışişleri Bakanlığı'ndan UAD'nin İsrail kararına ilişkin açıklama!