Ağır depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nasıl geçer?

Nasıl hissedip, nasıl düşündüğünüz ve nasıl davrandığınızla ilgili ruhsal bir bozukluk olan depresyon, toplumumuzda oldukça yaygın görülmektedir. Belirtileri kişiden kişiye değişebilen bu rahatsızlık aslında tedavi edilebilir. Peki, depresyon belirtileri nelerdir?

Ağır depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nasıl geçer?
Ağır depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nasıl geçer?
GİRİŞ 06.09.2023 17:32 GÜNCELLEME 06.09.2023 17:33
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Sürekli üzüntü ve ilgi kaybına sebep olan depresif ruh hali, bir duygu durum bozukluğudur. Bireylerin düşünceleri ve hislerini yakından etkisi altına alan depresyon, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kişinin hayat konforunu yakından etkileyebilen depresyon, içinde bulunduğu kişinin hayatını önemsizleştirmeye kadar götürebilir. İşte, depresyona ilişkin tüm detaylar...

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon aynı zamanda majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılır. Bu hastalıktan muzdarip bireylerin hissettikleri, düşünceleri ve davranışları etkilenir ve bunlardan dolayı çeşitli duygusal veya fiziksel problemler ortaya çıkar. Normal günlük aktiviteler yaparken sorun yaşanabilir ve bazen hayat yaşamaya değmez gibi gelebilir.

Depresyon sadece bir keyifsizlik veya anlık bir zayıflık değildir. Depresyon aynı zamanda bir anda çözülebilecek kadar basit bir sorun değildir. Depresyon tedavi edilebilir ve tedavi gerektiren tıbbi bir durumdur. Bu tedavi süreci bazı vakalarda uzun sürebilir. 

Depresyonu olan bireylerin çoğu ilaç, psikoterapi veya ikisinin birleşimi ile devam eden bir tedavinin sonucunda iyileşebilirler.

DEPRESYON BELİRTİLERİ

Üzüntü ve sıkıntı verici olay örgülerinde üzgün hissetmek gayet normaldir. Depresyonda üzgün hissetmekten daha başka boyutta hisler var. Bu yüzden depresyon ve üzüntüyü karıştırmamak gerek. Başlıca depresyon belirtileri şunlardır:

 • Devamlı üzgün hissetmek

 • Günlük aktivitelere karşı ilgi ve zevk kaybı

 • İştah değişiklikleri: Aşırı yeme veya iştah kesilmesi

 • Konuşmada ve hareketlerde aksaklık

 • Değersiz ve suçlu hissetmek

 • Uykuya dalmada zorluk çekme, sık uyanma veya aşırı uyku hali

 • Sürekli yorgun hissetme durumu

 • Konsantrasyon güçlüğü, karar vermede sıkıntı

 • İntihar eğilimi

DEPRESYON NEDEN OLUR?

Depresyona neyin tam olarak sebep olduğu bilinmiyor. Birçok zihinsel bozuklukta olduğu gibi, çeşitli faktörler söz konusu.

Depresyon daha çok kalıtsal faktörlerden etkileniyor diyebiliriz. Kan akrabaları da bu duruma sahip kişilerde depresyon daha yaygın. Depresyona neden olabilecek gen diziliminin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir.

 • Depresyonu olan kişilerin beyinlerinde fiziksel değişiklikler olduğu görülmektedir. Bu değişikliklerin ne kadar önemli olduğu hala belirsizdir, ancak araştırmacılar depresyonun nedenlerinin saptanmasına yardımcı olacağına inanmaktadır.

 • Hormon dengesindeki değişiklikler depresyona zemin hazırlayabilir. Hormon değişiklikleri hamilelik doğumdan sonraki haftalar veya aylarda, tiroid problemlerinde, menopoz döneminde veya bir dizi başka durumda ortaya çıkabilir.

 • Nörotransmitterler doğal olarak oluşan ve muhtemelen depresyonda rol oynayan beyin kimyasallarıdır. Son araştırmalar, bu nörotransmitterlerin işlevlerindeki değişikliklerin ve duygu-durum stabilitesinin korunmasında rol oynayan nöro-devrelerle nasıl etkileştiklerinin depresyonu anlamakta ve tedavi edilmesinde önemli rol oynayabileceğini göstermektedir.

DEPRESYON NASIL GEÇER?

Depresyonu olan çoğu insan için ilaçlar ve psikoterapi etkilidir. İlk aşamada doktor veya psikiyatrist semptomları azaltmak için çeşitli ilaçları reçete edebilir. Bununla birlikte, depresyonu olan birçok insan bir psikiyatrist, psikolog veya diğer akıl sağlığı uzmanı ile gerçekleştirilecek psikoterapilerden de faydalanabilir. 

Şiddetli depresyon halinde hastanede yatmak veya belirtiler normale gelene kadar ayaktan tedavi programına katılmak gerekebilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan
YORUMLAR 8
 • Haydar 3 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten İslama sarıl bak depresyon stres kalıyor mu? Kelime-i şahadet getiremeyenler var daha aramızda
  Cevapla
 • coban 3 ay önce Şikayet Et
  zamanin cag hastaligi belkide.. insanlarin yüzde sekseni depressionda fakat farkinda degiller.. ne zamanki bosluga düsseler, iste o zaman depressiona girdiklerini anlarlar.. depression ilac ile geciyor.. evet.. dogrudur.. ama anca o ilacin etkisinin zamani kadar geciyor.. ilacin etkisi bitince depression yine baslar.. velhasil ilac cözüm degildir.. anca zamani kurtarma ilacidir..
  Cevapla
 • aha 3 ay önce Şikayet Et
  karpuz kabuğunun beyazı iyi gelir
  Cevapla
 • coban 3 ay önce Şikayet Et
  evet dogrudur.. cünkü karpuzun beyazinda L-Citrullin denen gida maddesi vardir.. bu L-Citrullin depressiona karsi, uykusuzluga karsi iyi gelmektedir.. ben spor yaptigim icin biliyorum.. spor yapmadan önce L-Citrullin suyu ictiginde gücün ve performansin artiyor.. insan kendisini daha iyi hissediyor.. aksamlari aldiginizda uykunuz gelir.. fakat dikkat.. kani sulandiriyor.. damarlari aciyo
  Cevapla
 • Osman Ö 3 ay önce Şikayet Et
  Hayatımızı İslam'ın şablonuna oturtursak sabrı ve şükürü yerli yerince kullanır ve depresyon soranlara da 'o da nedir?' deriz...
  Cevapla
 • ali 3 ay önce Şikayet Et
  teşekkürler kardeşim.
  Cevapla
 • Osman 3 ay önce Şikayet Et
  Depresyon sanayileşmenin getirdiği son yüzyılın hastalığıdır. Şehirlerde sıklıkla görülür. Eskiden bir insan günde 3 tane iş takip ederken bugün 10a 20ye çıkmış ve boş zaman olgusunu da kapsamıstır. Ayrıca sanal alemin hayatımıza girmesiyle büsbütün beyinler bilgi yoğunluğuna dönüşmüştür. Çözüm ilaçtan ziyade boş zamanı kaliteli geçirmek ve iş hayatını da planlamaktan gecer.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Madalya töreninde ırkçılık skandalı! Siyahi kız çocuğunun çaresiz bekleyişi yürek dağladı
Türkiye'nin en önemli projelerinden biri: İlk teslimat bugün gerçekleşecek!