Ayak burkulmasına incinmesine ne iyi gelir? Ayak burkulması belirtileri…

Günlük fiziksel aktivitelerimiz sonucu istem dışı olarak ayak bileklerimizi burkabiliyoruz. Bu tarz durumlarda ayaklara ilk müdahalenin oldukça önemli olduğunu bilmek gerek. Peki, ilk müdahale sonrası ayak burkulmalarına ne iyi gelir?

Ayak burkulmasına incinmesine ne iyi gelir? Ayak burkulması belirtileri…
Ayak burkulmasına incinmesine ne iyi gelir? Ayak burkulması belirtileri…
GİRİŞ 31.05.2023 10:21 GÜNCELLEME 31.05.2023 10:21
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ani gerçekleşen fiziksel hareketlerle beraber bağların ve aynı zamanda dokuların gerilmesi veya yırtılması sonucu o bölgede incinmeler meydana gelir. Ayak burkulmalarında ise, ayak bileğinin yanı sıra topuk kemiğinin yuvasından çıkıp geri gelmesi sonucu oluşur. Bu durumun yanı sıra bazı durumlarda eklemi birbirine tutan bağlarda yırtılmalar da meydana gelebilir. Bu burkulmalarda dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcut. Haberimizi okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz…

AYAK BURKULMASI-İNCİNMESİ BELİRTİLERİ

Burkulmanın anlaşılabilmesi için bazı belirtileri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Burkulmanın meydana geldiği ayak bileklerindeki ağrının yanı sıra şişme, morarma, bilekte hareket edememe durumu, ayak üzerine basamama ve ani fiziksel hareket sonrasında patlama veya yırtılma sesinin duyulması burkulmanın belirtileri arasındadır.

AYAK BURKULMASINA-İNCİNMESİNE NE İYİ GELİR?

Ayakta meydana gelen burkulma anında yapılan ilk müdahale sonrasında yapılırsa hastayı daha rahat hissettirecek birtakım yöntemler mevcut. Bunlardan bazılarını sizler için şöyle sıraladık;

Buz uygulaması: burkulma sonrası ayak ve çevresinde oluşabilecek şişliğin ve morluğun önüne geçebilmek için mutlaka buz uygulaması yapılmalıdır.

Sabit kalmak: burkulmayı yaşayan kişinin sabit tutulması ve ayağın hiç hareket ettirilmemesi oldukça önemlidir. Hareketsizliği sağlamak ve bileği sabit tutabilmek adına bandaj kullanılmalıdır. Bandajı ayak bileğine sarmadan önce yumuşak bir çorap giyilmesi ayak burkulmaları için mühim. Aksi taktirde bandajı tek başına bağlamak iyileşme sürecini uzatabilir.

Ağrı kesiciler: burkulma sonucu oluşan ağrıyı hafifletmek adına ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Bu konuda kullanılacak herhangi bir ağrı kesici ağrıyı azaltacaktır. Eğer burkulma ciddiyetini koruyorsa mutlaka acil müdahale için doktora gitmelisiniz. Çünkü bilek bağlarında oluşabilecek yırtılmalar sizin daha büyük sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

AYAK BURKULMASINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

-Soğan kürü:

Soğanın içeriğinde bulunan GPCS olarak bilinen peptitin sayesinde kemikleri hızla iyileştirme etkisi vardır. Soğan kürünü hazırlamak için 2 bardak zeytinyağı ve 2 adet kuru soğanınızın olması yeterli. İlk olarak soğan ince bir şekilde doğranıp zeytinyağı ile pişirilecek. Daha sonra bu karışım temiz bir bez ya da tülbentin üzerine sürülüp burkulan bölgeye bandaj gibi sarılacak. Hepsi bu kadar!

-Sabun tedavisi:

Bu tedavi yöntemi için kalıp sabun ve alkole ihtiyacınız var. Hiç kullanılmamış yarım kalıp sabunu alkol ile karıştırın. Karışım merhem kıvamında aldıktan sonra bir beze veya bandaja sürüp burkulan bölgeye uygulayın. Bu yöntem ağrı dindirmek için oldukça etkili.

-Lahana Tedavisi:

Çiğ lahana kullanılarak uygulanan bu tedavi yönteminde ayak burkulmasının sebep olduğu şikayetler kısa sürede ortadan kalkar. Uygulaması oldukça kolay olan tedavi yönteminde tek yapmanız gereken çiğ lahana yaprağını burkulan bölgeye sarmak. Bu uygulamayı yaparken sadece 15 dakikada bir lahana yaprağını değiştirmeye dikkat etmeniz gerek.

-Maydanoz kürü:

Ezip özünün iyice dışa çıkarılması sağlanan maydanozların bir süre buzdolabında beklemesi gerekiyor. Sonra elde edilen maydanoz lapasını burkulan bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu yöntem hem ağrının azalmasını hem de iltihabın azalmasında etkili olacaktır.

-Sarımsak kürü:

Bu kürü uygulamak için zeytin, sarımsak, soğan ve tuza ihtiyacınız olacak. Tüm bu malzemelerin hepsini bir kapta karıştırın ve ezin. Hazırladığınız karışımı nazikçe masaj yaparak burkulan bölgeye uygulayın. Ardından temiz kuru bir bez veya bandaj yardımıyla burkulan yeri sarın.

-Kenevir kürü:

Keneviri ezerek toz haline getirilmesi daha sonra elekten geçirilmesi gerekiyor. Hazırlanan bu toz merhem kıvamını alana kadar süt ile karıştırılması gerekiyor. Elde edilen karışım burkulan bölgeye yumuşak masaj eşliğinde uygulanmalıdır.

-Kuşkonmaz kürü:

Oldukça kolay olan bir başka doğal tedavi yöntemi ise kuşkonmaz kürü. Bu kürü hazırlamak için kuşkonmaz ve sütü kaynatmanız yeterli olacaktır. Daha sonra bu karışımı burkulan bölgeye 3 gün boyunca uygulamanız gerekmekte.

-Un kürü:

Bu kürü uygulamak için un ve zeytinyağına ihtiyacımız var. Her iki malzemeyi de lapa kıvamına gelene değin yoğurmamız gerek. Daha sonra burkulan bölgeye uygulayıp tedavi sonucunu rahatça bekleyebilirsiniz.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • xyz 1 yıl önce Şikayet Et
    5-10 adet zeytin çekirdeği ile ezilip burkulan bölgeye sarıldığında 1 güne hiçbir şey kalmıyor, defalarca denenmiş ve sonuç alınmıştır, fakat bu haberde adı bile geçmemiş enteresan
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: Bayramda da yoğun çalışmamız sürüyor
Soruşturma başlatılmıştı! Diamond Tema Türkiye'yi terk etti!