Geçmeyen migren ağrısına ne iyi gelir, tedavisi nedir? Migren atağı belirtileri...

Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde karşılaşılan migren atakları bazı insanlarda hafif seyrederken bazılarında ise oldukça kuvvetli tesir etmektedir. Migren hastalığıyla mücadele edenler çözüm bulmaya çalışırken migren atağı belirtileri nelerdir, migren tedavisi nedir soruları gündemde yerini aldı.

Geçmeyen migren ağrısına ne iyi gelir, tedavisi nedir? Migren atağı belirtileri...
Geçmeyen migren ağrısına ne iyi gelir, tedavisi nedir? Migren atağı belirtileri...
GİRİŞ 20.09.2023 15:38 GÜNCELLEME 20.09.2023 15:39
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Migren, birçok insanın günlük yaşamını olumsuz etkileyen yoğun baş ağrılarına neden olan bir hastalık. ilaçların yeterli gelmediği durumlarda migreni doğal yöntemlerle geçirme yöntemleri pek çok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, migren hastalarının semptomları hafifletebilmek için doğal tedavi seçeneklerinin oldukça etkili olduğunu söylüyor. Migren atağı, baş ağrısının yanı sıra pek çok belirtileri ile kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Peki migren atağı belirtileri nelerdir, migren tedavisi nedir?

MİGREN NEDEN OLUR?

Migrenin nedenlerinin en başında genetik faktörler gelir. Eğer ailenizde migren hastası bir kişi varsa, migren hastası olma olasılığınız yaklaşık %40'tır. Hem annesi hem de babası migren hastası olan bir kişi ise migren şikayetleri yaşama olasılığı %75'e kadar çıkabilir. Genetik yatkınlık, migrenin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynar.

Hormonal değişimler de migren atağını tetikleyen nedenlerden biridir. Bu nedenle, migren özellikle kadınlarda daha sık görülür. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre yaklaşık 3 kat daha fazladır. Migren atağının şiddeti, adet dönemleri gibi hormonal değişiklikler sırasında artabilir. Adet döneminde yaşanan hormonal dalgalanmalar, baş ağrısının şiddetini artırabilir. Migren atağı genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzda bir baş ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Migren atağı sırasında baş ağrısı dışında bulantı, kusma, ışığa ve sese hassasiyet gibi semptomlar da görülebilir. Her migren atağı kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve semptomlar zamanla değişebilir. Migren, karmaşık bir hastalıktır ve tetikleyici faktörlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında stres, uyku düzensizlikleri, besinler (çikolata, kafein, peynir gibi), alkol, koku, ışık, ses gibi dış etkenler yer alabilir.

MİGREN AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Her bireyin migreni farklıdır ve tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişebilir. İşte migreni doğal yollarla yönetmeye yardımcı olabilecek bazı tedavi yöntemlerini sizler için sıraladık:

Stres yönetimi: Stres, migren atağını tetikleyebilir. Stresi azaltmaya yönelik aktiviteler, yoga, meditasyon, derin nefes alma egzersizleri veya gevşeme teknikleri gibi yöntemlerle stres seviyelerini düşürebilirsiniz.

Uyku düzenine dikkat etme: Düzenli uyku almak, migren atağını önlemeye yardımcı olabilir. Yeterli uyku süresi ve uyku kalitesi için uygun ve konforlu bir uyku ortamı oluşturun.

Beslenme düzeni: Bazı yiyecekler migren atağını tetikleyebilir. Migrenin tetikleyicilerini belirlemek için bir besin günlüğü tutabilir ve bu tetikleyicilerden kaçınabilirsiniz. Ayrıca, sağlıklı ve dengeli bir diyet, migren semptomlarını hafifletebilir.

Hidrasyon: Vücudun yeterli miktarda su alması, migren atağını önlemeye yardımcı olabilir. Günde en az 8-10 bardak su içmeye çalışın.

Bitkisel takviyeler: Bazı bitkisel takviyeler migren semptomlarını hafifletebilir. Örneğin, magnezyum, riboflavin (B2 vitamini) ve CoQ10 gibi takviyeler migren ataklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, bu takviyeleri kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Akupunktur: Bazı insanlar için akupunktur migren semptomlarını hafifletebilir. Ancak etkileri kişiden kişiye değişebilir, bu yüzden bir uzmana danışmanız önemlidir.

NOT: Doğal tedavi yöntemlerini kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Migrenin şiddeti ve sıklığı değişebilir ve bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan
YORUMLAR 3
 • Bir Öneri 3 ay önce Şikayet Et
  3-5 bardak demli çay için.
  Cevapla
 • Öneri 3 ay önce Şikayet Et
  2-3 bardak demli çay için.
  Cevapla
 • osman 3 ay önce Şikayet Et
  Güneşi üzerimize doğdurmamak, temiz sabah oksijeniyle ciğerleri doldurmak, ayrıca düzenli ibadet etmek migrenin baş düşmanıdır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tarihi eser kaçakçılarına Batı Medyası'ndan kalkan niteliğinde haber!
Kritik toplantı sonrası AK Parti'den sert açıklama! 11 il için harekete geçildi...