D vitamini eksikliği neden olur? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için vitaminlerin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bu vitaminlerden biri olan D vitamini, kemik sağlığı için oldukça önemli. D vitaminin temel kaynağı olan güneşten yararlanmak aslında çok basit. Fakat bazı durumlarda D vitamini takviyesi gerekebiliyor… Peki, D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği neden olur? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?
D vitamini eksikliği neden olur? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?
GİRİŞ 17.09.2023 12:29 GÜNCELLEME 17.09.2023 12:29
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Vücuttaki yeri oldukça önemli olan D vitaminini almadığınız takdirde D vitamini eksikliğine bağlı olarak bir takım hastalıklarla uğraşmanız mümkün. D vitamini, sinir sisteminin ve kasların doğru çalışabilmesi için, bağışıklığın devam etmesi için oldukça etkin rol oynar. Peki, bizler D vitaminini nerelerden karşılarız? D vitamini eksikliği neden olur?

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemi fonksiyonlarında olumsuz etkilere neden olabileceğini ortaya koyuyor. Özellikle kış aylarında güneş ışığına maruz kalmanın azalmasıyla birlikte, D vitamini eksikliği yaygın hale geliyor ve enfeksiyonlara karşı vücudun daha dirençsiz kalmasına sebep oluyor.  D vitamini eksikliğinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yorgunluk ve enerji düşüklüğü

 • Kas ağrıları ve güçsüzlük

 • Kemik ve eklem ağrıları

 • Sık sık enfeksiyonlara yakalanma

 • Kemik zayıflığı ve osteoporoz riski

 • Depresyon ve düşük ruh hali

 • İştah kaybı veya kilo alımı

 • İnceleşmiş veya yumuşak tırnaklar

 • Saç dökülmesi veya saç kalitesinde düşüş

 • Uyku problemleri

GÜNEŞTEN ALINAN D VİTAMİNİ YETERLİ Mİ?

D vitamini anti-enflamatuar etkilere sahip olabilir ve inflamasyonu azaltabilir. Yaşam kaynağımız olan Güneş, ışınları ile bizi hastalıklardan korurken vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri de sağlar. D vitamini, vücut için temel bir vitamindir ve en temel kaynağı güneş ışınlarıdır. Yeterli miktarda D vitamini almak, kemik sağlığı için çok önemli.

Üstelik Güneş ışınlarından gerekli D vitaminini almak oldukça kolay. Sağlık uzmanları, her gün dirseklerden ve dizlerden aşağı güneş gören bölgelerin 10-15 dakika boyunca güneşe maruz bırakılmasının vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılayacağını söylüyor.

D VİTAMİNİ TAKVİYESİ NASIL YAPILIR?

D vitamini takviyesi genellikle enjeksiyon veya ağızdan alınan takviyelerle yapılır. Enjeksiyonlar, her gün ilaç almayı tercih etmeyen veya unutan kişiler için daha uygun bir seçenek olabilir. Bir tek doz enjeksiyon, 6 aylık ihtiyacı karşılayabilir. Ağızdan alınan takviyelerde ise ilaç günlük, haftalık veya aylık düzenli olarak uzun bir süre boyunca alınmalıdır.

D vitamini takviyeleri, genellikle yağ içeren bir yemekle birlikte alınması önerilir. Araştırmalar, yağ içeren bir yemekle birlikte alındığında D vitamini emiliminin aç karnına alınmaya göre yaklaşık %32 daha fazla olduğunu göstermektedir. D vitamini eksikliğini tedavi etmek için gereken miktar, eksikliğin şiddetine ve bireysel sağlık risklerine bağlı olarak değişir. Tedavi, D vitamini depolarını güvenli seviyelere getirmeyi ve düşmeyi önlemeyi amaçlar.

Not: Sağlık durumunuzda herhangi bir değişiklik olduğunda veya D vitamini eksikliği tedavisiyle ilgili kararlar alırken her zaman bir doktora danışmanız önemlidir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
 • zafer gülten 10 ay önce Şikayet Et
  yalnız vitaminin fazlasıda böbrekleri mahfeder,hele hele hap ve şurup gibi doğal olmıyanları.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tarih verip yalvardılar: Türkler geliyor, acil bizi tanıyın...
Altında makas aralığı rekor kırdı!