DEHB nedir, belirtileri nelerdir? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi

Çocuğunuz aşırı hareketli, sabırsız ya da fevri hareket ediyorsa hiperaktivite bozukluğundan kaynaklı olabilir. Çocuğunuza bir şeyi öğretirken aşırı zorlanıyor ve dikkatini bir türlü size yoğunlaşmasını sağlayamıyorsanız dikkat dağınıklığı da olabilir. İşte DEHB belirtileri ve tedavisi!

DEHB nedir, belirtileri nelerdir? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi
DEHB nedir, belirtileri nelerdir? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi
GİRİŞ 28.11.2023 13:58 GÜNCELLEME 28.11.2023 13:58
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Çocukların büyüme ve gelişme süreçlerinde karşılaşılan önemli konulardan biri, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğudur. 7-14 yaş arasındaki çocuklarda sıkça gözlemlenen bu durum, dikkat süresinin kısalığı, engellemeye yönelik denetim eksikliği ve huzursuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu haber metnimizde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) belirtilerini, özelliklerini ve tedavisini ele alacağız.

Miyop insanlar dünyayı nasıl görür? Miyoplar gözlüklerini çıkardıklarında etrafı nasıl görüyor?Miyop insanlar dünyayı nasıl görür? Miyoplar gözlüklerini çıkardıklarında etrafı nasıl görüyor?

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU NEDİR?

Hiperaktivite, sıradışı hareketlilik veya anormal derecede aktif olma durumundaki vakalarda gözlemlenir. Çocukların kendilerini kontrol edemediği psikolojik bir hastalık olan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dikkat toparlamakta veya bir yerde sabit durmakta zorlanabilirler. 

DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu), çocuğun sahip olduğu hiperaktiviteye bağlı olarak başka şekillerde hareket etmesine sebep olabilir. DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) olan çocuklarda genellikle endişeli, sinirli, öfkeli ve üzgün bir ruh halleri görülür. Fakat unutulmaması gereken önemli hususlardan biri de DEHB’nin (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) tedavi edilebilir olmasıdır.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ:

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, çocuklarda kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığına ve denetim eksikliğine bağlı davranış ve bilişsel ataklıkla kendini gösterir. Bu durum, çocuğun hareketliliğinin aşırı olması ve yaşıtlarından farklılık göstermesiyle de dikkat çeker. Genellikle çocuklar sürekli bir hareket halindeymiş gibi görünürler, sabırsızlık ve yönergeleri dinlemede güçlük çekerler. Fevri hareketler ve sınır tanımadaki zorluklar, davranış sorunlarının ilk işaretleri olarak karşımıza çıkar.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, sadece bireyin kendisi için değil, aynı zamanda ailesi, okulu ve toplumu da etkileyen bir eğitim ve öğretim sorunudur. Çocukların okulda öğrenme sürecine ilgisizlik göstermeleri, arkadaş ilişkilerinde sorunlar yaşamaları ve kurallara uymakta güçlük çekmeleri, bu durumun yansımalarıdır. Ayrıca, ergenlik döneminde okul başarısızlığı ve aile ilişkilerindeki zorluklar da gözlenebilir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu erkek çocuklarda daha sık görülürken, kız çocuklarında daha çok dikkat eksikliği belirtileri ortaya çıkar. Erkek çocuklarda hiperaktivite ve impulsivite ön planda iken, kız çocuklarında dikkat eksikliği daha belirgin hale gelir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

İlaç tedavisi hastalığın görünen yüzünü iyileşitiriyor ve kökte yatan problemi ise gölgeliyor. Çocuk ve aile ise bu hastalığın fiziksel bir bozukluktan kaynaklandığına inanmayı tercih edebiliyor. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde en önemli faktör, aile, okul ve sağlık profesyonelleri arasında sıkı işbirliğidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hem evde hem de okulda sorunlara yol açabileceği göz önünde bulundurularak, ailelerin ve eğitimcilerin birlikte çalışması gereklidir. Tedavi süreci, çocuğun ve ailenin durumunu anlamak, doğru bilgiye sahip olmak ve yanlış yaklaşımlardan kaçınmakla başlar.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • selim karakurt 6 ay önce Şikayet Et
  aslında hastalık marketlerde başlıyor neden kimse bunun üzerinde durmuyor acaba .................
  Cevapla
 • adem 6 ay önce Şikayet Et
  yetiskinim ve dehb var cok zor bir durum
  Cevapla
 • Asaf 6 ay önce Şikayet Et
  Geçmiş olsun, ne gibi zorluklar bunlar?
  Cevapla
 • Asaf 6 ay önce Şikayet Et
  Geçmiş olsun kardeşim, hayatındaki zorlukları mahsuru yoksa biraz açar mısın?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları, İsrail askeri konvoyunu füzelerle vurdu! Zaytun işgalcilere mezar oldu
Murat Kurum: Kandil uzlaşısının adayı İmamoğlu'dur