Peter Pan sendromu neden olur, belirtileri nelerdir? Peter Pan sendromlu erkekler ve tedavisi...

Adını, James Barrie’nin Peter Pan isimli romanından alan Peter Pan sendromuna, yetişkinlerde oldukça sık rastlanılmaktadır. İsmini ilk defa duyanlar Peter Pan sendromu nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi nedir diye araştırmaya başladı.

Peter Pan sendromu neden olur, belirtileri nelerdir? Peter Pan sendromlu erkekler ve tedavisi...
Peter Pan sendromu neden olur, belirtileri nelerdir? Peter Pan sendromlu erkekler ve tedavisi...
GİRİŞ 29.11.2023 14:15 GÜNCELLEME 29.11.2023 14:16
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Peter Pan sendromu, özellikle bu rahatsızlığı ilk defa duyan kişiler tarafından araştırılıyor. 1983 yılında Dan Kiley isimli psikanalist tarafından açıklanan Peter Pan sendromu, yetişkin insanlarda görülmüş ve nedeni tam olarak bulunamamıştır.

Peter Pan sendromunun tedavisi nedir ve neyden kaynaklanır gibi sorular da araştırılanlar arasında yerini almıştır. Peter Pan sendromu nedir ve belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl olur soruları çerçevesindeki ilgili tüm detaylara haberimizde yer verdik…

Sürekli yorgun hissetmek: Psikolojik ve kronik yorgunluk belirtileri nedir?Sürekli yorgun hissetmek: Psikolojik ve kronik yorgunluk belirtileri nedir?

PETER PAN SENDROMU NEDİR?

Peter Pan Sendromu, özellikle büyüme korkusu yaşayan çocuklar ve olgun olmalarına rağmen çocuksu davranışlar sergileyen yetişkin bireyler arasında gözlemlenen bir davranış bozukluğudur. İnsanın yaşamı boyunca geçirdiği evrimsel bir süreç bulunmaktadır. Belirli büyüme aşamalarından geçen birey, ebeveynlik dönemine geldiğinde artık çocukluk davranışlarını geride bırakmalıdır; ancak bu noktada yaşanan zorluklar, Peter Pan sendromunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu durum, bir kişinin kendi çocukluk dönemini geride bırakmakta zorlanmasıyla kendini gösterir. Bu zorlukla başa çıkamayan bireylerde Peter Pan sendromu gelişebilir. Her iki cinsiyeti de etkileyen bu sendrom, özellikle erkekler arasında daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu sendromun ilk kez 1983 yılında psikanalist Dan Kiley tarafından tanımlandığı bilinmektedir. Özellikle bekar bireyler arasında sıkça görülen bu sendrom, beklenenden daha yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıcak havanın insan üzerine etkileri: Aşırı sıcaklar insanın psikolojisini bozuyor!Sıcak havanın insan üzerine etkileri: Aşırı sıcaklar insanın psikolojisini bozuyor!

PETER PAN SENDROMU BELİRTİLERİ

Peter Pan sendromunun teşhis edilebilmesi için vakanın belirli belirtileri göstermesi gerek. Çoğunlukla yetişkin bekar erkeklerde gözlemlenen bu sendromun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Maddi anlamdaki sorumluluklara girmekten korkma

 • Düzenli bir kariyer hayatı kurmada zorlanma

 • Sabit olmayan farklı iş ve hobilerin yolunu tutma

 • Zahmet çekmeden büyük ve gerçekçi olmayan hedeflerin peşinde olma

 • Sosyal ilişkilerindeki hassasiyete dikkat etmeme

 • Geçmişe devamlı özlem duyup gelecekten kaygı duyma

PETER PAN SENDROMU NEDEN OLUR?

Peter Pan sendromunun neyden kaynaklandığı sıklıkla merak edilir. Bu sendromun temel nedeni, aşırı korumacı ebeveynlere sahip olma durumudur. Dan Kiley'in görüşüne göre, bu sendromun asıl kaynağı annenin aşırı kontrolü ve babanın yetersiz otoritesidir. Sendrom yaşayan bireylerin çocukluk döneminde, ebeveynleri tarafından tüm sorunlarının çözülmesi ve sorumluluklarının üstlenilmesi alışkanlığı gelişir. Bu nedenle, sürekli olarak ebeveynlerine bağımlı bir ilişki kurarak, dış dünyayı tehdit olarak algılayabilirler.

PETER PAN SENDROMU TEDAVİSİ

Peter Pan sendromuna sahip bireylerle iletişim kurarken oldukça dikkatli olunması gereklidir. Peter Pan sendromuna sahip erkeklerin kendi bireyselliklerini kazanabilmeleri için aile ve partnerlerinin tutumu büyük bir etkiye sahiptir. Bilhassa ebeveynler, çocuklarının artık yetişkinler olduğunun farkına vararak, kendi sorumluluklarını üstlenmelerini teşvik etmelidirler. Bireye, sorumluluklarını başarıyla yerine getirebilecekleri bir yetişkin olarak yaklaşmak da büyük önem taşır. Bu süreçte uzman bir profesyonelden yardım almanın da olumlu sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Turan 6 ay önce Şikayet Et
  Evet maalesef ülkemizde sosyal dağınıklık yüzünden kimi anne babalar hayır evladım sen dansçı sporcu olmuyacaksın sen okuyup doktor olacaksın diye kimi anne babalar ise maddi imkansızlıklar yüzünden çocuklarına iyi bir eğitim desteği verememektedir.yıllardır hep disleksi okullarda eğitim desteği verilmesi ve farkındalık oluşması için talepte bulunduk
  Cevapla
 • coban 6 ay önce Şikayet Et
  o sendrom bu sendrom.. cok fazla bilmem.. ama bizim ülkede kamalist sendrom var.. bunlar kendilerini herkesin üstünde görüp herseyin sahibi olduklarini dillendirirler ve kendilerini her konuda imtiyaz sahibi olarak görürler.. öyleki akla ve mantiga uymayan seyleri bile normal görürler.. her konuda siddeti normal görüp kendilerine herseyi mübah görürler.. en tehlikeli sendrom budur..
  Cevapla
 • MJ hayranı 6 ay önce Şikayet Et
  Peter pan sendromu denildiğinde, akla ilk gelen Michael Jackson olur. Zavallı Michael, Süperstar görünümü altında fazlasıyla acı çeken yapayalnız bir adamdı.
  Cevapla
 • Vatansever 6 ay önce Şikayet Et
  Herşeye bir sendrom adı vereceklerine insanların ahlaki değer ve yaşam şartları üzerine kafa yormalarını tavsiye ediyorum. Zira özellikle pandemi döneminde tedavisi olmayan ahlak ve insanı değerlerden bi haber çok karaktersiz türedi ülkemizde maalesef...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
KAAN, uluslararası alanda övgü alıyor! Son çıkış Orda Doğu'dan
Özel'in çıkışı CHP'li gazetecileri bile isyan ettiriyor! Özdil'den çok sert sözler