Demir hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler: Demir ilacı kullanırken yenmemesi gerekenler

Sağlıklı bir vücudun ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve mineraller yeteri kadar bulunmadığında, dışarıdan takviye almak gerekiyor. Bunlardan biri de demi hapı. Peki, demir hapı ne zaman etkisini gösterir ve demir hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler neler?

Demir hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler: Demir ilacı kullanırken yenmemesi gerekenler
Demir hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler: Demir ilacı kullanırken yenmemesi gerekenler
GİRİŞ 11.12.2023 14:04 GÜNCELLEME 11.12.2023 14:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Vücuttaki demir eksikliği pek çok hastalığın da habercisi olabilir bu yüzden dışarıdan alınan demir hapı takviyesinin düzenli kullanılması oldukça önemli. Vücut, kendi kendine demir ihtiyacını karşılayıp demir mineralini üretebilen bir fonksiyona sahip değildir.

Demir haplarının düzenli ve yeteri miktarda kullanmanın yanı sıra demir hapı alırken tüketilen yiyeceklere de dikkat edilmesi oldukça önemlidir. İşte, demir hapı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ve demir hapı yan etkileri!

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Güneşten alınan D vitamini yeterli mi?D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Güneşten alınan D vitamini yeterli mi?

DEMİR İLACI KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Demir haplarının vücuttaki emilimi için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar mevcut.  Demir takviyesi, yemeklerden önce veya et ile birlikte alınmalıdır. C vitamini ile birlikte alınması demir hapı takviyesinin emilimini arttırır. Demir hapı tükettikten sonra çay, kahve ve süt tüketilmemeli veya en az 2 saat sonra tüketilmeli çünkü bu besinler demir hapı emilimini azaltır.

Demir hapı takviyesini mutlaka düzenli olarak birkaç ay boyunca almaya devam etmelisiniz. Özellikle kansızlık problemi yaşayan kişiler gerekli doktor kontrollerini sağlayıp ona göre demir hapını düzenlemelidirler. Ülser hastası veya kolon kanseri olan kişiler demir hapı takviyesinin dışında başka alternatifler kullanmalı.

Reflü ve mide rahatsızlığı olan kişiler demir hapını kullanırken dikkat etmeli çünkü mide şikayetleri için kullanılan anti asit ilaçları demir haplarının emilimini bozabilmekte. Bu nedenle mide ilaçları ile birlikte demir hapı da kullanılmamalıdır

Gebelik ve adet kanaması gibi durumlar dışında demir hapları 6 aydan fazla süre boyunca kullanılmamalıdır. Demir hapı mutlaka doktorun önerdiği sürede kullanılmalıdır.

DEMİR İLACI AÇ MI TOK MU ALINIR?

Demir preparatlarının emilimi besin öğelerinden etkilendiği için, aç karnına alınması gerekmektedir. Yemekten 1 saat önce veya 2 saat sonra alınması daha doğru olacaktır.

DEMİR İLACI İÇTİKTEN KAÇ SAAT SONRA YEMEK YENİR?

Demir ilacı ile birlikte kalsiyum açısından zengin süt ve süt ürünleri, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller pekmez, susam, fındık, fıstık ve yeşil yapraklı sebzeleri aynı anda kullanmayın. Demir ilacı aldıktan en az 2 saat sonra tüketmeniz gerek. Bu besinler demir emilimini engelleyip demir ilacından sonuç alınmamasına sebep olur.

DEMİR İLACINDAN SONRA NE YENİR?

Yemeklerden önce aç karnına alınması gereken demir ilacının et ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Aynı şekilde C vitamini alınması da demir hapının emilimini arttırır. Çay ve süt demir hapı emilimini azalttığı için bu besinler demir hapı içildikten en az 2 saat sonra tüketilmelidir.

DEMİR İLACI ALDIKTAN NE KADAR SONRA ÇAY İÇİLİR?

Demir eksikliği için kullanılan demir ilaçları eğer çay ile birlikte alınırsa ilacın emilimini azaltacaktır. Demir ilacı kullanımından en az bir saat önce veya sonra çay tüketilmelidir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • selami 5 ay önce Şikayet Et
    benim demir haplarim sunlar.. 24 saatlik ihtiyacinin sabahleyin hemen yüzde 21 ile 2 dilim cavdar ekmegi VEYA yüzde 35 ile 100gram yulaf, ve arti yüzde 17 ile iki haslanmis yumurta karsiliyor.. aksamleyin 150 gram Bulgur yüzde 56.. günlük demir ihtiyacimin üstünde demir almis oldum..
    Cevapla
  • hjklşi 1 ay önce Şikayet Et
    ya yeteri kadar emilmiyorsa bağırsaklarda?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tüyleri diken diken eden o anlar! İşte çok özel görüntülerle Kaan'ın uçuş anları...
320 kilometrelik yeni otoyol geliyor! Bakan Uraloğlu açıkladı