Kireçlenme neden olur? Dizde kireçlenme nasıl geçer, ne iyi gelir?

Kireçlenme, eklem sağlığını olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalık. Bu hastalıkla uğraşan kişiler, kireçlenme belirtileri nelerdir ve neden olur sorularına yanıt arıyor. İşte, kireçlenmeye iyi gelecek uzmanından 7 müthiş öneri!

Kireçlenme neden olur? Dizde kireçlenme nasıl geçer, ne iyi gelir?
Kireçlenme neden olur? Dizde kireçlenme nasıl geçer, ne iyi gelir?
GİRİŞ 25.09.2023 10:22 GÜNCELLEME 25.09.2023 10:22
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kireçlenme, eklemlerdeki kıkırdak dokusunun zamanla incelmesi, aşınması ve yırtılması sonucu ortaya çıkan romatizmal bir hastalıktır. Bu hastalık, kaslar, kemikler ve eklemlerde ağrı, hareket kısıtlılığı, şişlik ve şekil bozukluğuna yol açar. Peki, kireçlenme belirtileri nelerdir?

Sabah aç karnına kefir içmenin faydaları nedir? Her gün kefir içmek, laktozsuz kefir...Sabah aç karnına kefir içmenin faydaları nedir? Her gün kefir içmek, laktozsuz kefir...

KİREÇLENME BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kireçlenmenin ilk belirtisi ağrıdır. Ağrı genellikle uzun aktiviteler sonrası başlar ve dinlenmek veya ağrı kesicilerle hafifletilebilir. Zamanla ağrı daha sık ve uzun süreli hale gelir, eklem tutukluğu ve yaşam kalitesinde düşüş görülür. Kireçlenme hastalığına iyi gelecek 7 süper öneri ile karşınızdayız!

Gece ayak yanması neden olur, ne iyi gelir? Ayakaltı yanması hangi hastalığın belirtisidir?Gece ayak yanması neden olur, ne iyi gelir? Ayakaltı yanması hangi hastalığın belirtisidir?

1. İDEAL KİLO

İdeal kiloya ulaşmak, eklem üzerine binen yükü azaltır ve tedavi yöntemlerinin etkinliğini artırır. Kireçlenme hastaları, kilo kontrolüne özen göstermeli ve yedikleri içtiklerine dikkat etmelidir.

2. UYGUN EGZERSİZ

Kireçlenme riskini azaltmak ve ağrıyı yönetmek için düşük yoğunluklu egzersizler tercih edilmelidir. Yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi sporlar eklemlere zarar vermeyecek ve kondisyonu artıracaktır.

Çay yüzünden sararan dişlere çözüm: Diş lekeleri nasıl geçer? Çay yüzünden sararan dişlere çözüm: Diş lekeleri nasıl geçer?

3. EKLEM KORUMA

Ağrılı dönemlerde eklem koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır. Baston, dizlik veya korse, eklem üzerine binen yükü azaltmaya yardımcı olur. Ağır yük taşıyıp, ters hareketlerle eklemle zorlanmamalı.

4. SICAK VE SOĞUK UYGULAMALAR

Eklem bölgesindeki ısı artışı dönemlerinde sıcak uygulamalardan kaçınılmalı, lokal soğuk uygulamalar tercih edilmelidir.

5. HAREKETLERE DİKKAT

Diz kireçlenmesini önlemek için çömelme ve diz çökmeden kaçınılmalı, bel üzerine binen yük azaltılmalıdır. Ayrıca omuz kireçlenmesini engellemek için baş üstü aktiviteler sınırlanmalıdır.

Eris virüsü nedir, öldürür mü? Covid-19’un yeni varyantı: Türkiye'de eris virüsü görüldü mü?Eris virüsü nedir, öldürür mü? Covid-19’un yeni varyantı: Türkiye'de eris virüsü görüldü mü?

6. AYAKKABI SEÇİMİ

Hafif ve ortopedik tabanlı ayakkabılar giymek önemlidir. Düz ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Vücudu taşıyan ayakların konforuna öncelik vermek kireçlenme için oldukça önemlidir.

7. SAĞLIKLI BESLENME

Katı yağlardan kaçınılmalı, Akdeniz diyetine geçilmelidir. Omega-3 içeren yağlı balıklar tüketilmelidir, ancak yüksek dozda Omega-3 içeren ilaçların kullanılması gerekmeyebilir. D vitamini alımı ihmal edilmemelidir. Kalsiyum gibi vücudun ihtiyacı olan temel minerallere öncelik verilmeli.

NOT: Kireçlenme, eklem sağlığını korumak ve yaşam kalitesini artırmak için bu önerilere uyarak yönetilebilir. Ancak herhangi bir şüpheli belirti veya şiddetli rahatsızlık durumlarında, mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan
YORUMLAR 5
 • İsmail 2 saat önce Şikayet Et
  Dikkat çınar yaprağı kullanacak olanlar, böbrekler için zararını araştırın ve bilinçli kullanın....
  Cevapla
 • komando 3 saat önce Şikayet Et
  Bizzat kendim şifa buldum 63 yaşıdayım. Derin dilimli çınar yapragı .Saraçoğlu hocanın Diyanet t deki videosunu izleyin uygulayın kurtulun
  Cevapla
 • İsmail 2 saat önce Şikayet Et
  Sayın komando; çınar yaprağı kullanımının (fazla kullanımın) böbreklere çok fazla zarar verdiğini de yazmalı idiniz....
  Cevapla
 • önce saglik 4 saat önce Şikayet Et
  sabahlari ac karina üc yemek kasigi tahin cok etkilidir bu hastaliga karsi.. omega 3 almak icin tahinden önce bir yemek kasigi zeytin yagi veya en etkilisi olan kolza yagi.. kontrollü ve yüksüz squat eksersizleri dizlere iyi gelir.. güclendirir.. ek olarak eczanelerde bulunan chondroitin ve glucosamin haplari tavsiye edilir..
  Cevapla
 • Uzman. 1 saat önce Şikayet Et
  Chondroitin abd'li firmaların üretip, deli paraya sattığı bir madde. Ancak abd'nin resmi sağlık sitesi medlineplus'da, chondroitin'in ağızdan emilip eklemlere ulaştığının ispat edilemediği yazar. Yani faydasız ama dünyaya birkaç bin TL'ye satıyorlar.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Marmara Denizi dipten diriliyor! Körfez akvaryuma dönecek
Ankara'da tepkiler çığ gibi! Mansur Yavaş vatandaşı isyan ettirdi...