Uzmanından acil servisler için uyarı: Acile gelen her hasta kendisini en acil olarak görüyor!

Acil durumda olan veya hayati tehlikesi bulunan hastalar genellikle sağlık kuruluşlarının acil servislerinde soluğu alıyor. Fakat acil servise başvuran her hasta kendisini en öncelikli hasta olarak kodluyor.

GİRİŞ 11.12.2023 14:30 GÜNCELLEME 11.12.2023 14:56
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Acil servise başvuran hastalar, uzman doktorlar tarafından değerlendirilerek öncelik sırasına göre “kırmızı, sarı ve yeşil” olarak kategoriye ayrılıyor. 29 Mayıs Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Seda Fidan, acile gelen hastaların daha anlayışlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, "Acile gelen her hasta kendisinin en acil hasta olduğunu düşünüyor" dedi.

“HASTALARDAN DAHA SABIRLI OLMALARINI RİCA EDİYORUZ”

Acil Tıp Uzmanı Dr. Seda Fidan, hastaların belirlenen alanlara göre hareket etmeleri ve daha anlayışlı olmaları gerektiği çağrısında bulundu.

Fidan, acile başvuran hastaların triyaj sistemine göre "kırmızı, sarı ve yeşil" alan hastalar olarak sınıflandırıldığını belirtti. "Polikliniğe gidemeyecek kadar acil hastalığı ve hayati bir tehlikesi olan durumlarda acile gelmesi gereken hastalar oluyor" diyen Fidan, kırmızı alanın genellikle ani kalp durumu, kalp krizi veya yüksek enerjili trafik kazaları gibi acil durumları içerdiğini ifade etti.

 Sarı alan hastalarının daha çok nefes darlığı, ciddi karın ağrıları gibi durumlarla başvurduğunu, yeşil alan hastalarının ise boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal gibi daha hafif şikayetlere sahip olduğunu söyledi.

OLAĞANÜSTÜ KOŞULLARDA ÇALIŞILIYOR!

Acile başvuran hastaların bazılarının yeşil alanda bekletildiğini açıklayan Fidan, bu durumun kırmızı alanda takip edilen acil vakalar nedeniyle veya sarı alanda daha ciddi durumu olan hastaların bulunması sebebiyle olduğunu belirtti.

Hastaların sabırlı olmalarını ve verilen önceliklere saygı göstermelerini isteyen Fidan, "Acile gelen her hasta kendisinin en acil hasta olduğunu düşünüyor. Sabır ve hoşgörü önemlidir. Hastaneye başvuran hastalar arasında kavgaların yaşandığı durumlar bile olabiliyor. Hem hastalar hem de hastane personeli olağanüstü koşullarda çalıştıkları için anlayış bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 20
 • kemal 2 ay önce Şikayet Et
  ateşi çıkan acile koşuyor anlayış yok sorun genel insanlar düşünemiyor kafalar gitmiş
  Cevapla
 • SABIRLI 2 ay önce Şikayet Et
  20 saat nöbet tutup devamında görev başında kan alma ünitesinde görevini yapan sağlık çalışanları tümünü birimlerini yüreklerinden öpüyorum.Hasta yakını psikolosi yorgunluk stres üzüntü uykusuzluk hepsini yaşadım2018 yılında güvenlikte kardeşimle tartışmam oldu sonrasında kalbini aldım özür diledim evet güvenlik tedbirleri sıkı olmalı.Hasta haklarıda mevcut sabır değerli bir hazinedir.
  Cevapla
 • öneri 2 ay önce Şikayet Et
  hastanelerde her koridorda güvenlik görevlisi olmalı
  Cevapla
 • meraci83 2 ay önce Şikayet Et
  Acı ama gerçek! Türk insanını can evinden vurmuşsunuz.Menfaat ve çıkarcılık! Önce ben hastalığı! Oturup kara kara düşüneceğimize gurur duyarak ısrarla sahiplendiğimiz en büyük hastalığımızdır.
  Cevapla
 • vatandaş 1 2 ay önce Şikayet Et
  triajdan öncelik verilen hastalara sıra beklemesi gereken hasta yakınlarının çalışanlara sözlü tacizlerimi, boğa ağrısı da kendini acil hissediyor. doktorun muayene süresine bile bağırıp çağırıyorlar uzun sürüyor diye.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin, Rus stratejik bombardıman uçağı 'Tu-160M' ile uçtu
Sağlık alanında yeni dönem! Bakan Koca madde madde paylaştı