Uyumak isteyip uyuyamamanın temel sebebi: Gece uyku arasında telefondan uzak durun!

Başımızı yastığa koyduğumuz an ilk hedefimiz uykuya dalmak olurken kimi zaman hedeften şaşıyoruz. Uzun saatler boyu yastık-yorganla mücadele ve uykuya henüz dalamama kişiye sinir stres olarak geri dönüyor. Peki, gece uyuyamayan insanlar ne yapmalı?

Uyumak isteyip uyuyamamanın temel sebebi: Gece uyku arasında telefondan uzak durun!
Uyumak isteyip uyuyamamanın temel sebebi: Gece uyku arasında telefondan uzak durun!
GİRİŞ 22.07.2024 13:38 GÜNCELLEME 22.07.2024 13:38
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Uyku uzmanlarına göre, kendinizi gecenin bir yarısı uyanık bulursanız dikkat etmeniz gereken bazı kıstaslar mevcut. Tüm gece boyu uykuya dalmaya çalışmak oldukça sinir bozucu bir hal alabilir. Özellikle ertesi gün olan iş ve sorumluluklarınızı doğrudan etkileyen uyku problemi her üç yetişkinden birinde görülüyor.

Kronik insomnia belirtileri nelerdir? Uykusuzluk vücutta ne yapar, nedenleri ve çözümleri nedir?Kronik insomnia belirtileri nelerdir? Uykusuzluk vücutta ne yapar, nedenleri ve çözümleri nedir?

Granit görünümlü tencerelere dikkat: Granit kaplama tehlike saçıyor!Granit görünümlü tencerelere dikkat: Granit kaplama tehlike saçıyor!

GECE UYUMAMAK NEYİN BELİRTİSİ? UYUYAMAYAN İNSANLAR NE YAPMALI?

Uykusuzluk belirtileri herkes için farklılık gösterebilir. Kimi insanlar için bu durum geçici olabilir, ancak diğerleri uzun süreli bir sorun yaşayabilir. Uykusuzlukla başa çıkmanın birçok yöntemi bulunmaktadır, ancak herkesin deneyimleri farklıdır.     

İkindi ile akşam arası uyumak neden iyi değildir, zararlı mıdır? Kerahat vakti ne zaman?İkindi ile akşam arası uyumak neden iyi değildir, zararlı mıdır? Kerahat vakti ne zaman?

Dişlerinizi sıkıyorsanız aman dikkat! Diş gıcırdatmak tam 20 yaş daha erken yaşlandırabilir…Dişlerinizi sıkıyorsanız aman dikkat! Diş gıcırdatmak tam 20 yaş daha erken yaşlandırabilir…

Eğer sürekli uykusuzlukla mücadele ediyorsanız, uyku düzeninizi gözden geçirmek ve bazı değişiklikler yapmak faydalı olabilir. Örneğin, yatmadan önce yemek ve içmek konusunda dikkatli olmak, sıcak bir banyo yapmak gibi önlemler alabilirsiniz. Ancak, bu önlemlere rağmen hala uykusuzluk yaşıyorsanız, altında yatan sebepleri belirlemek önemlidir.

Geceleri uykudan uyananlar için, tekrar uykuya dalmak için çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Ancak, telefon kullanımından kaçınmanın önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Dr. Biquan Luo'nun belirttiği gibi, telefon ekranındaki mavi ışık uyku düzeninizi bozabilir ve stresi artırabilir. Bu nedenle, telefonu kontrol etmekten kaçınmak ve yatakta bu tür uyarıcılardan uzak durmak önemlidir.

Uyku uzmanları, gece uykusuzluk yaşayanlara önce yatakta kalmayı ve rahatlamayı önerir. Ancak, 10-15 dakika içinde uykuya dalamıyorsanız, yataktan çıkmanın ve sakinleştirici bir aktivite yapmanın faydalı olabileceğini belirtir. Kitap okumak veya sessiz bir aktiviteyle meşgul olmak, tekrar uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Uyku sorunları devam ediyorsa ve alışkanlıklarınızı değiştirmenize rağmen düzelme olmuyorsa, bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir. Uykusuzluk genellikle altında yatan başka sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir, bu nedenle uzman görüşü önemlidir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 10
 • ALLAH dostu 4 ay önce Şikayet Et
  ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH amin
  Cevapla
 • coban 7 ay önce Şikayet Et
  gece zamaninda uyuyabilmek icin tek care erken kalkmak.. saat 9 - 10na kadar uyursaniz tabiiki uyuyamaz insan.. bu yüzden sabahlari en gec 6 da kalkmak faydalidir..
  Cevapla
 • 1453 7 ay önce Şikayet Et
  Gece uyuyamıyorsanız akşam geç saatte yemek yemeyin, özellikle tuzsuz yiyin az yiyin bol su su için. Çünkü tansiyon yüksek olan insanlar uykuya zor dalar. Tansiyonu düşük olan insanlar rahat uyur. Yüksek tansiyona limon sarmsak yeter..
  Cevapla
 • Yusuf Dursun 7 ay önce Şikayet Et
  uykusuzluk çekenler için en iyi çözüm güzel bir abdest almak duş da olur sonra kuranı kerim okumak bak nasıl uykunuz geliyor.
  Cevapla
 • Bulutus 7 ay önce Şikayet Et
  Uykusuzluk çekiyorsanız, altında bir neden olabilir ve bir uzmana danışmalısınız, diye haber 5 sayfa sonra bitiyor. Aslında haber sadece bu kadarcık, ve bunu da biliyoruz. Bu haber tıklanma sayısını artırmaya yönelik uydurulmuş bir haber...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alkış yağmuruna tutulan Netanyahu'yu tek başına protesto etti!
600 yıllık tarih! Osmanlı Devleti'nin yönettiği topraklar: Bu ülkelerde Osmanlı izi var...