Adeta şifa deposu: Yer elması nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Yer elması tansiyon yükseltir mi?

Genellikle tatlı patatesler ile karıştırılan yer elması, yumrulu bir sebzedir. Kahverengi kabuklu dış cephesiyle dikkat çeken yer elması oldukça besleyicidir. Peki, yer elması faydaları nelerdir, yer elması hangi hastalığa iyi gelir? Yer elması yemeği nasıl yapılır?

Adeta şifa deposu: Yer elması nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Yer elması tansiyon yükseltir mi?
Adeta şifa deposu: Yer elması nasıl tüketilir, faydaları nelerdir? Yer elması tansiyon yükseltir mi?
GİRİŞ 31.05.2024 13:16 GÜNCELLEME 31.05.2024 13:17
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Yer elması, içeriğinde bulunan zengin vitamin ve minerallerle dikkat çeker. Enginara ve turpa benzer bir tat profiline sahip olan bu sebzenin, patatese benzeyen bir şekli vardır. Tansiyon ve şeker hastalarının rahatça tüketebileceği bir özellik taşıyan yer elması, nişasta içermemesiyle de öne çıkar. Bu özel özellikleriyle yer elması, sağlıklı bir beslenme tercihi olarak önemli bir seçenek sunmaktadır. İşte, yer elmasına ilişkin tüm merak edilenler!

Çam yaprağı çayının faydaları ve zararları: Çam iğnesi çayı nasıl yapılır?Çam yaprağı çayının faydaları ve zararları: Çam iğnesi çayı nasıl yapılır?

YER ELMASININ FAYDALARI

İnülin Deposu:

Yer elması, inülin bakımından zengin bir sebzedir. İnülin, prebiyotik bir lif türüdür ve sindirim sistemine katkı sağlayarak bağırsak sağlığını destekler. Yer elmasının düzenli tüketimi, bağırsak mikrobiyotasını zenginleştirerek yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olabilir.

Taze ebegümeci nasıl tüketilir? Ebegümeci çayının faydaları...Taze ebegümeci nasıl tüketilir? Ebegümeci çayının faydaları...

Kavun çekirdeği neye iyi gelir, faydaları nelerdir? Kavun çekirdeği sütü faydaları...Kavun çekirdeği neye iyi gelir, faydaları nelerdir? Kavun çekirdeği sütü faydaları...

Kan Şekerini Dengeleme:

İnülin içeriği, kan şekerini dengelemede yardımcı olabilir. Yer elması, özellikle şeker metabolizması üzerinde olumlu etkileri olan inülin sayesinde diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilen Yer Elmasının Faydaları:

Yer elması, içerdiği diosgenin adlı bileşik sayesinde nöron büyümesini teşvik ederek beyin fonksiyonlarını güçlendirebilir. Yapılan fareler üzerindeki testlerde, hafıza ve öğrenme yeteneklerini olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir.

Arı ekmeği nedir, nasıl yapılır? Arı ekmeği faydaları nelerdir?Arı ekmeği nedir, nasıl yapılır? Arı ekmeği faydaları nelerdir?

Menopoz Semptomlarını Hafifletme Potansiyeli:

Yer elmasının düzenli tüketimi, menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kan seviyelerinde azalan hormonları dengeleyerek östrojen seviyelerini iyileştirir ve bu da menopoz belirtilerini azaltabilir.

Kanserle Mücadelede Yardımcı:

Yer elması, antioksidan özellikleriyle bilinen birkaç madde içerir ve yapılan bir çalışmada kolon tümörü büyümesini önemli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. Yer elmasındaki antioksidanlar, kansere karşı koruma sağlama potansiyeline sahip olabilir.

Enflamasyonu Azaltıcı Etki:

Antioksidanlar bakımından zengin olan yer elması, iltihaplanmayı azaltarak çeşitli sağlık sorunlarının riskini düşürebilir. Kronik inflamasyonla ilişkilendirilen hastalıklar üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir.

Sindirim Sistemine Sağladığı Faydalar:

Yer elmasındaki dirençli nişasta, sindirim enzimlerini artırarak yiyecekleri parçalamaya ve bağırsaklardaki iyi bakteri sayısını artırmaya yardımcı olabilir.

Kilo Kaybını Destekleme Potansiyeli:

Yapılan deneysel araştırmalar, yer elması özünün iştahı azaltabileceğini ve kilo kaybını teşvik edebileceğini göstermektedir. İçerdiği lif, kilo kontrolünü destekleyebilir.

Antimikrobiyal Etkiler:

Yer elması özütü, bilinmeyen mekanizmalarla bazı ilaca dirençli bakterilere karşı koruma sağlayabilir.

Kolesterol Seviyelerini İyileştirme:

Yapılan bir çalışmada, günlük 390 gram yer elması tüketen kadınlarda kan kolesterol seviyelerinde %6'lık bir düşüş gözlemlenmiştir. Bu da yer elmasının kolesterol üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceğini düşündürmektedir.

YER ELMASI NASIL TÜKETİLİR?

Yer elması, toprak altından çıkarıldıktan sonra çeşitli yöntemlerle lezzetli yemeklere dönüştürülebilir. Meyve gibi soyularak veya patates gibi haşlanarak püresi yapılarak tüketilebilir. Ayrıca, havuç ve soğan gibi farklı sebzelerle birleştirilerek özgün yemekler hazırlanabilir. Zeytinyağlı yer elması yemekleri, portakal ve mandalina gibi meyvelerle birleştirilerek de lezzetlendirilebilir. Yer elması, çeşitli malzemelerle hazırlanan çorbaların yanı sıra nohutlu yemekler ve salatalarda da kullanılabilir. İnce dilimler halinde fırınlanarak da tüketilebilen yer elması, mükemmel bir yemek çeşitliliği sunar.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 15
 • TAKVA SAHİBİ 2 ay önce Şikayet Et
  Unutmayalım imtihan dünyası, ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM herkesi imtihan ediyor. İmanlı, salih, iyi insanlar kurtulacak.. Kötü insanlar helak olacak... ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA İMAN EDİP TEVBE EDİP TESLİM OLUN, İYİLİKLERE KOŞTURUN. DURMAKSIZIN İYİLİK YAPIN... KÖTÜLÜK YAPANLAR, TEVBE EDİP KÖTÜLÜKLERDEN VAZGEÇMEZLERSE HELAK OLACAKLAR... hemen tevbe edip ALLAHA TESLİM OLUN.
  Cevapla
 • Metin 2 ay önce Şikayet Et
  ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA SONSUZA KADAR HAMD OLSUN VE ŞÜKÜRLER OLSUN... RABBİMİZ BİZİ YARATMIŞ YAŞATMIŞ YÖNETMİŞ RIZKIMIZI VERMİŞ. DOĞRU YOLU GOSTEREN KURANI KERİMİ PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA S.A.V EFENDİMİZ ARACILIĞIYLA GÖNDERMİŞ.. BİZLERE SADECE İMAN EDİP TEVBE EDİP TESLİM OLUP KURANI KERİME GÖRE YAŞAMAK KALIYOR.... SONUNDA DA CENNET MÜKAFATI OLUYOR. HAYDİ TEVBEYE .acil
  Cevapla
 • Alim 2 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i mağfiret eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e rahmet eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e yardım eyle, zafer nasîb eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i muhâfaza eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i bir araya getir ve yekvücût eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i ıslah eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’in sıkıntılarını gider!
  Cevapla
 • ALLAH dostu 3 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM HAMD ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA MASSUSTUR. ALLAH RAHMANDIR. RAHİMDİR. DİN GÜNÜNÜN SAHİBİDİR. ALLAHIM ANCAK SANA KULLUK EDER VE YALNIZ SENDEN MEDET UMARIZ. ALLAHIM BİZLERE KENDİ DOĞRU YOLUNU GÖSTER. KENDİLERİNE LUTUF ve İKRAMDA BULUNDUKLARININ YOLUNU GÖSTER... ŞAŞIRMIŞLARIN ve SAPITMIŞLARIN YOLUNU DEĞİL. AMİN.
  Cevapla
 • ZEKERİYA 3 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM kainattaki zerrelerin adedi kadar YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
5 yaşındaki çocuktan kendisine İsrail malı satan markete sosyal medyayı sallayan tepki
Marmaray'da büyük kavga! Ortalık savaş alanına döndü! Tekmeler ve yumruklar havada uçuştu