Ayvanın faydaları nelerdir? Yatmadan önce ve sabah aç karnına ayva yemek…

Birçok insanın yutkunma problemi yüzünden uzak durduğu ayvanın sağlığa sunduğu faydalar meyvesiyle sınırlı kalmıyor. Yapraklarından çekirdeğine kadar pek çok hikmeti bulunan ayva, hem diyet destekleyicisi hem de kalp dostu. İşte, pişmiş veya çiğ olarak tüketilebilen ayvanın faydaları!

Ayvanın faydaları nelerdir? Yatmadan önce ve sabah aç karnına ayva yemek…
Ayvanın faydaları nelerdir? Yatmadan önce ve sabah aç karnına ayva yemek…
GİRİŞ 20.03.2024 18:57 GÜNCELLEME 20.03.2024 18:58
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Ayva, gülgiller ailesinden bir meyve olup, saymakla bitmeyen faydaları ile bilinir. Kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan bu meyve, sağlığa birçok olumlu katkıda bulunmaktadır. Soğuk havalarda özellikle bağışıklık destekleyici bir meyve olarak karşımıza çıkan ayva, birçok hastalığın da önüne geçiyor. Peki, gece yatmadan önce ayva yersek ne olur, sabah aç karnına limonlu ayva yersek ne olur? İşte, ayvanın, ayva yaprağının ve çekirdeğinin faydaları! Ayva nasıl tüketilir?

Kestane alırken aman dikkat! Kestane değil zehir satıyorlar!Kestane alırken aman dikkat! Kestane değil zehir satıyorlar!

AYVA MEYVESİNİN FAYDALARI

1. Sıcak Tutar:

Kan akışını ve metabolizmayı hızlandırarak vücudu kış aylarında sıcak tutar.

2. C Vitamini Deposudur:

Diğer kış meyvelerine oranla daha fazla C vitamini içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kış aylarında tercih edilmelidir.

Doğanın mucizesi: Kalp sağlığı destekleyen yemiş!Doğanın mucizesi: Kalp sağlığı destekleyen yemiş!

Doğadan gelen güzellik! Defne sabunun kullananlara faydaları nelerdir?Doğadan gelen güzellik! Defne sabunun kullananlara faydaları nelerdir?

3. Tokluk Hissi Verir:

Ayva, tokluk hissi sağlayarak öğün aralarında tüketilebilir. Kilo kontrolüne yardımcı olur ve sağlıklı kilo verilmesine katkıda bulunur.

4. Aritmiyi ve Çarpıntıyı Önler:

Kalp sağlığına olumlu etkileri vardır, aritmi ve çarpıntıyı önleyebilir.

5. Ağız Yaralarını Giderir:

Yapılan araştırmalar, ayvanın ağız yaralarını ve ağız kokusunu giderici özelliklere sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

6. Mide Dostudur:

Mide yanması, gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

7. Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir:

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

8. İyileşme Sürecini Hızlandırır:

Grip ve nezle durumlarında doktorlar tarafından önerilir, iyileşme sürecini hızlandırabilir.

9. Zihin Açar:

Odaklanma güçlüğü çekenler için ayva tüketmek, zihinsel odaklanmayı artırabilir.

10. Regl Sancısını Azaltır:

Doğal bir ağrı kesici olarak regl ağrılarını azaltabilir.

11. Kilo Vermeye Katkı Sağlar:

Glisemik indeksi düşük olan ayva, diyabet ve kilo kontrolü için uygun bir tercihtir. Ayrıca lif içeriği sayesinde tokluk süresini uzatarak zayıflamaya yardımcı olabilir.

12. Saçların Uzamasına Yardımcı Olur:

Mineraller bakımından zengin olan ayva, kan dolaşımını artırarak saç köklerine daha fazla oksijen taşıyarak saçların güçlenmesine yardımcı olur.

AYVA HANGİ HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇER?

Antioksidan özellikleri ile vücudu korur.

Mide rahatsızlıklarından kaynaklanan ülser ve gastrit gibi sorunlara iyi gelir.

Haşlanmış ayva, mide bulantısı ve kusmalara karşı etkilidir.

Çeşitli vitaminler içerir ve göz sağlığına katkı sağlar.

Alerjik reaksiyonları önleyebilir.

Cilt sağlığını destekler ve antioksidanlar içerdiği için genç bir görünüm sağlar.

Kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır.

Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterebilir.

Hemoroid (basur) sorunlarına faydalı olabilir.

Ayva şurubu, ağrıları azaltabilir ve kanamaları durdurabilir.

AYVANIN ZARARLARI

Aşırı tüketim, bazı kişilerde ishale neden olabilir.

Tokluk hissi verdiği için kilo almak isteyenler alternatif meyveleri tercih etmelidir.

AYVANIN YAPRAKLARININ FAYDALARI

Ayva yaprakları, içerdikleri çeşitli besin öğeleri ve biyoaktif bileşenler nedeniyle sağlık açısından bir dizi fayda sunar. Bu yapraklar:

Antioksidan Zenginliği: Ayva yaprakları, vücuttaki oksidatif stresle savaşan antioksidanlar içerir. Bu özellikleri sayesinde hücre hasarını önleyebilir ve genel sağlığı destekleyebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme: Yüksek vitamin ve mineral içeriği, ayva yapraklarını bağışıklık sistemini desteklemekte etkili kılar. Bu da vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olabilir.

Anti-enflamatuar Etki: Ayva yaprakları, iltihaplanma üzerinde olumlu bir etki yapabilir. Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde, iltihaplı durumları hafifletebilir ve genel olarak rahatlamayı destekleyebilir.

Sindirim Sistemini Düzenleme: Lif bakımından zengin olan ayva yaprakları, sindirim sistemini düzenleyerek sindirim sağlığını iyileştirebilir.

Kan Şekerini Dengeleme: Bazı araştırmalar, ayva yapraklarının kan şekerini dengeleme yeteneğine işaret etmektedir. Bu özellik, şeker metabolizmasını düzenlemede yardımcı olabilir.

Hafif Sedatif Etki: Ayva yaprakları, hafif sedatif özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile stresi azaltabilir ve huzur hissini artırabilir.

AYVA ÇEKİRDEKLERİNİN FAYDALARI

Cilt Sağlığını Destekler: Ayva çekirdekleri, ciltteki sağlıklı hücre büyümesini teşvik eden vitamin ve mineraller içerir, bu da cildin genç ve parlak kalmasına katkı sağlar.

Saç Sağlığını Destekler: İçerdikleri demir, bakır ve çinko gibi mineraller, ayva çekirdeklerini saç sağlığını güçlendirmek ve saç tellerini beslemek için etkili kılar.

Kolestrolü Dengeler: İçerdikleri sağlıklı yağlar, ayva çekirdeklerinin kolestrol seviyelerini dengeleme ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu gösterir.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 21
 • Cemil 1 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaşlar, KURANI KERİMDEKİ AYETLERE GÖRE, RABBİMİZ İMANSIZ KAFİR KATİL MÜŞRİK MÜNAFIK FASIK ZALİM ZORBA BOZGUNCU FİTNE FESAT İNSANLARI TEVBE EDİP TESLİM OLUP KURANI KERİME GÖRE YAŞAMAZLARSA cehenneme göndereceğini söylüyor. Herkes paçasını kurtarmaya baksın..
  Cevapla
 • Alim 3 hafta önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i mağfiret eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e rahmet eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e yardım eyle, zafer nasîb eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i muhâfaza eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i bir araya getir ve yekvücût eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’i ıslah eyle! Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’in sıkıntılarını gider!
  Cevapla
 • Muhsin 4 hafta önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM kainattaki zerrelerin adedi kadar YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET ALLAHIM şeytanların yanımızda bulunmasından, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların şerrinden, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların bizlere musallat olmalarından korkar, SANA SIĞINIRIZ. şeytanların bizi cehenneme sürüklemelerinden, SANA SIĞINIRIZ.
  Cevapla
 • ALLAH dostu 1 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Şeriat isteriz. ALLAHIN KANUNLARINI İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN KANUNLARINI İSTERİZ. ALLAHIN RIZASINI, HOŞNUTLUĞUNU, SEVGİSİNİ VE DOSTLUĞUNU KAZANMAK İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHA KAVUŞMAK İSTERİZ... ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN DOSTLUĞUNU KAZANMAK İSTERİZ. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN HUZURUNDA OLMAK İSTERİZ.
  Cevapla
 • Elmalı 1 ay önce Şikayet Et
  Allahın şeriatını allahon kanunlarını istiyorsan kuranı kerimi okuyacak,anlayacak düşünecek sonrada hayatını kuranın istediği gibi kuracaksın....
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  ayvayı yedik,ayvayı yedin kelimesi halk arasında meşhur, demekki pek faydalı değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye Gazze'ye en çok yardım yapan ülke unvanını bırakmadı
Güney Kore ile görülmemiş anlaşma! Altay Tankı detayı çok konuşulacak