Varis nedir, neden olur? Genç yaşta ve bacakta varis belirtileri…

Genellikle kadınlar tarafından dile getirilen varis, çoğu zaman estetik kaygılarla konuşulsa da farklı evrelerde ağrı ile de kendini göstermektedir. Toplardamarda meydana gelen bacaklarda ve ayaklarda görülen varis neden olur, belirtileri nelerdir?

Varis nedir, neden olur? Genç yaşta ve bacakta varis belirtileri…
Varis nedir, neden olur? Genç yaşta ve bacakta varis belirtileri…
GİRİŞ 15.01.2024 17:15 GÜNCELLEME 15.01.2024 17:15
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Hamilelikte varis şikayetlerinin sebepleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi veren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Köksal, toplum genelinin yüzde 30'unda sıkça görülen varisin esasında 'iyi huylu' bir damar hastalığı olduğunu belirtmektedir.

Yağmurlu havada bacak ağrısı neden olur, nasıl geçer? Yağmur öncesi bacak ağrısına ne iyi gelir?Yağmurlu havada bacak ağrısı neden olur, nasıl geçer? Yağmur öncesi bacak ağrısına ne iyi gelir?

Prof. Dr. Köksal; "Variste en önemli risk faktörü ailevi yatkınlıktır. Bunun yanında mesleki risk faktörleri ve hamilelik süresince değişen vücut fizyolojisi de varis oluşumu ve şikâyetlerini arttıran etkenlerdendir. Mesleki olarak öğretmenler, garsonlar, kuaför, berber, ofis çalışanları ve cerrahlar gibi uzun süre ayakta hareketsiz çalışan iş grupları ciddi risk altındadır. Varis, iyi huylu bir damar hastalığı olsa da ihmal edilmesi, kişinin hayat konforunu olumsuz etkileyen sonuçlara neden olabilir; hatta toplardamarlarda pıhtı oluşması durumunda akciğer embolisine yol açarak hayati risk taşıyabilir" ifadelerini kullanmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir, nasıl geçer?Huzursuz bacak sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir, nasıl geçer?

HAMİLELİKTE BACAKTA VARİS

Hamilelikte artan progesteron hormonu, aşırı kilo alımı ve artan vücut kan hacminin varis için risk faktörleri arasında olduğunu belirten Prof. Dr. Köksal, en önemli faktörünün ise bebeğin anne rahminde büyümesiyle ortaya çıktığını vurgulamaktadır. Prof. Dr. Köksal; "Bebeğin rahimde büyümesi, bacaklardaki toplardamarlara bası yaparak, toplardamar kanının bacaklardan tekrar akciğerlere ulaşmasına kısmen engel olur.

Toplardamarlardaki kanın hamilelikte akciğerlere dönüşü azalırken, bacaklarda biriken kan yeni varis oluşumuna veya mevcut varislerin daha fazla belirgin hale gelmesine neden olur. Varis problemi olan hamilelerde ayaklarda artan şişlikle birlikte kaşıntı, ağırlık hissi, bacak krampları ve ağrı şikâyetleri de bu nedenlerle artar. Daha ileri safhalarda, eğer tedbir alınmazsa, toplardamarlarda pıhtı oluşabilir ve bu pıhtı akciğerlere giderek ani ölümlere neden olabilir; iç toplardamarlarda pıhtı oluşması nedeniyle hamilelik sonrası iç varise bağlı bacaklarda yaralar oluşabilir" şeklinde açıklamalarda bulunmaktadır.

TAYT, TOPUKLU AYAKKABI VE HAREKETSİZLİK VARİS ŞİKAYETLERİNİ ARTTIRABİLİR!

Hamilelik döneminde varisten korunmak veya olası şikâyetleri hafifletmek için önerilerde bulunan Prof. Dr. Cengiz Köksal, gebelik süresince varis problemi yaşayan annelerin doğum sonrası kalp ve damar cerrahına başvurup tedavi seçeneklerinin konuşulması gerektiğine dikkat çekiyor: "Unutulmamalıdır ki varis tedavisi estetik bir tedavidir ve çoğunlukla ameliyatsız çözülür. İnce örümcek ağı gibi olan varisli damarlar skleroterapi diye adlandırılan mikro injeksiyon yöntemi ile yok edilirken, daha ileri safhalardaki varisler radyofrekans veya lazer ile yok edilir."

VARİS TEDAVİSİ NEDİR? VARİSE KARŞI ÖNLEMLER!

 • Sık yürüyüşlerle baldır kasları çalıştırılmalı, böylece toplardamar kanının yukarı pompalanmasını sağlayarak bacaklarda birikmesine engel olunmalıdır.

 • Otururken bacak bacak üstüne atılmamalı,

 • Tayt gibi bacakların üst kısmını sıkan dar giyeceklerden kaçınılmalı,

 • Topuklu ayakkabıdan uzak durulmalı,

 • Otururken bacakların altına yükseklik konulmalı,

 • Hamileler için özel hazırlanmış varis çorapları giyilmeli, böylece bacaklarda biriken kan yukarı doğru hareketlenecektir.

 • Uyurken sol tarafa yatmak tercih edilmeli, bu şekilde ana toplardamar üzerine daha az bası olacaktır.

 • Hamilelikte aşırı tuz ve tuzlu ürünlerin (Sodyum içeren ürünler; soda, gazlı içecekler ve turşu gibi) alımı engellenmeli.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
 • GerçekOlan 5 ay önce Şikayet Et
  Özellikle covid döneminde Biontech aşısı olanlar en erken zamanda hacamat yaptırmalarını doktorlar tavsiye ediyor. Vücudun tüm dengesini bozdu bu aşı. Kalp ritminde bozukluk aşırı yorgunluk eklme ağrısı ve Geçmek bilmeyen Orta kulak iltihapları. Artık şu aşı zorunluluğunu bir daha yapmasınlar
  Cevapla
 • Koylüokur 5 ay önce Şikayet Et
  Sol tarafa yatmak mı?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'in Siyonist politikacısından korkunç Hitler itirafı!
Müzeye dönüştürülen Silahtarağa Santrali, Türkiye'nin elektrik tarihine ışık tutuyor