Ne zaman su içilmez? Ne zaman su içmemeliyiz? Zayıflatan su içme teknikleri…

Doğru tüketimi oldukça önemli. Günlük ihtiyacımız olan suyu içmek kadar yanlış zamanlarda su içmekten kaçmak da hayati önem taşıyor. Yanlış zaman diliminde içilen su adeta tehlike saçıyor. Ayrıca su içme yönetimini doğru yaparak kilo vermek de mümkün. İşte konuyla ilgili tüm detaylar...

Ne zaman su içilmez? Ne zaman su içmemeliyiz? Zayıflatan su içme teknikleri…
Ne zaman su içilmez? Ne zaman su içmemeliyiz? Zayıflatan su içme teknikleri…
GİRİŞ 03.03.2024 22:34 GÜNCELLEME 03.03.2024 22:34
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Sindirimden bağışıklık sistemine kadar insan vücudunun en düzgün haliyle çalışmaya devam edebilmesi için su vazgeçilmez bir öğedir. Günlük su ihtiyacını karşılamak sağlıklı bir birey olmaya, karşılamamak ise belirli hastalıklara kapı aralamaktadır. Ancak her zaman su içmek sağlıklı olmayabilir. Peki ne zaman su içilmez? 

İnsanın en temel gereksinimi olan su, vücutta yeterli miktarda olmadığı takdirde akla gelmeyecek hastalıklar baş göstermeye başlar. Su, vücudun bir yakıtıdır. Bir araba nasıl yakıt olmadan çalışmazsa su olmadan da insan yaşamına devam edemez. Ancak su içmenin zamanı da oldukça önemli.

Su içmek sağlık için ne kadar önemliyse, bazı zaman dilimlerinde su içmek sağlığa da zarar verebilir. Belirli durumlarda su tüketiminin yarardan fazla zararının olduğu bilinmektedir.

Ayrıca yanlış zaman dilimlerinde su içmekten kaçarak ve su tüketimini doğru yöneterek kilo vermek de kolaylaşmaktadır. Günlük su ihtiyacını karşılayacak suyu aşağıda sıraladığımız su içme teknikleri ile tüketildiği takdirde zayıflamak da daha mümkün hale gelecektir.  İşte, suyun tüketilmemesi gerek o zaman dilimleri...

1. Uyku arasında 

Uyku arasında su içilmesi beyni etkilemektedir. Ayrıca gece vücut nasıl dinleniyorsa, organların da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Uyku arasında içilen su organların daha yoğun bir şekilde çalışmasına neden olacaktır. Bu da böbrek ömrünü kısaltabilir. 

2. Meyve yedikten sonra

Meyve yedikten sonra da su içilmesi oldukça zararlıdır. Meyveler zaten su oranları yüksek gıdalardır. İçeriğinde de şeker ve maya olduğundan dolayı meyveden sonra su içildiğinde mide asidi ortaya çıkmaktadır. Sindirimi yavaşlar ve midede gaz birikir (karbondioksit ve alkol üretimi gerçekleşir). Bu da şişkinliğe sebebiyet verir. 

3. Kustuktan sonra

Kustuktan sonra su içmek yeniden midenin bulanmasını tetikleyecektir. Ayrıca kusmanın ardından su içmek vebaya da sebep olur. Bundan dolayı kustuktan sonra mideyi bir süre dinlendirmek sağlıklı bir karar olacaktır. 

4. Yemek sırasında 

Yemek sırasında içilen su gastrik asidin (protein, karbonhidrat, yağ, salatanın sindirilmesini kolaylaştıran asit çeşidi) görevini yerine getirmesini; yani hazmı zorlaşacaktır. Ayrıca yemekten hemen önce içilen su mide hacminin büyümesine ve uzun zaman içinde de kilo alınmasına neden olur.

5. Tatlı yedikten sonra

Tatlıdan sonra içilen su , tatlıdaki şekerin daha hızlı kana karışmasını sağlar. Tatlı yedikten sonra su içildiği takdirde kişinin şekeri iki kata daha fazla yükselecektir. Aynı zamanda ani baş dönmesi, halsizlik ve uyku hali gibi durumlara sebebiyet vermektedir. 

6. Banyodan sonra

Banyo yaptıktan sonra su tüketmek güvenli kabul edilmemektedir. Duştan sonra içilen su organların yorulmasına ve daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına sebep olur. Diğer yandan sinir ağırlarının oluşmasına ve kemik iliğinin zarar görmesine neden olur. "Banyodan sonra ne zaman su içilir" sorusuna ise 'yarım saat bekledikten sonra' cevabı verilebilir. 

7. Koştuktan sonra

Koştuktan veya fazla efor sarf ettikten hemen sonra su içmek de oldukça tehlikelidir. Koşmanın ardından içilen su, karaciğer ve dalağın büyümesine neden olacaktır. Sonrasında ise ciddi hastalıklar baş gösterecektir. Bundan dolayı hemen su su içmemek daha doğru bir karar olacaktır. 

8. Acı yedikten sonra

Acı yemek normal şartlarda çok faydalıdır ancak üstüne içilen su ile zararlı hale gelebilmektedir. Acı yedikten sonra midede ve diğer organlarda acının etkisi artacak ve ardından reflü, üllser, gastrit ve bağırsak rahatsızlıkları ortaya çıkacaktır. 

9. Yemekten hemen önce

Yemekten hemen önce tüketilen su mide asiditesini azaltmaktadır. Midedeki asit oranı da yetersiz olunca gıdaların midedeki sindirimi oldukça zorlaşır. Bağırsaklara gittiğinde ise gaz ve şişkinlik ortaya çıkar. Bunun içinde yemekten önceki yarım saat içinde su içilmesi önerilmemektedir. 

10. Yemekten hemen sonra

Yemek yedikten hemen sonra su içmek sağlıklı bir alışkanlık değil. Yemekten hemen önce su içilmesi ile yemekten hemen sonra su içilmesi aynı kabul edilmektedir. Ayrıca İslam literatüründe  de birçok alimin yemekten hemen sonrasında su içilmesini doğru karşılamadığı bilinmektedir. 

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR 9
 • saltiks 1 ay önce Şikayet Et
  kısaca su içme diyor bu yazının özeti...
  Cevapla
 • Hkn 1 ay önce Şikayet Et
  Eeee ne zaman içeyim suyu?
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar zaten dinimize görede bu şekilde yemekten sonra tatlıdan sonra acıdan sonra banyodan sonra terliyken meyveden sonra çayın veya sıcak bir şey yedikten sonra birde yemek üstüne hemen çay içilmez kansızlığın en büyük etkeni diyeceğim islam büyükleri bu şekilde insanları uyarmışlar
  Cevapla
 • Çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  Bu on maddeyi uygularsak su içeceğimiz bir zaman kalmıyor ki demek ki su içmeyexegiz
  Cevapla
 • Bir vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Yemekten yarım saat önce ve yemekten yarım saat sonra su içmek en doğru olanıdır.
  Cevapla
 • MuratH53 1 ay önce Şikayet Et
  İÇİLİR Et yedikten sonra Yağlı Yedikten sonra Korkunca Yataktan kalkınca Uykudan önce Yemek arasında Günde en az 2 litre İÇİLMEZ: Uyku arasında Meyve yedikten sonra Kustuktan sonra Yemekten önce ve yemekten hemen sonra Tatlı yedikten sonra Banyodan sonra Koşup yorulduktan sonra Acı yedikten sonra
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muhalefet medyasından Merkez Bankası'na operasyon girişimi!
İsrail Gazze'de soykırım yapması için PKK'yı da getirmiş! Katliam ortaklığı ifşa oldu