İnatçı, geçmeyen öksürüklere dikkat! Bitmeyen öksürük başka bir hastalığın habercisi olabilir!

Gribim geçti, öksürüğüm kaldı ifadesini dile getiriyorsanız, aman dikkat! Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, genellikle solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğün, bazen ciddi hastalıkların habercisi olabileceği uyarısında bulundu...

İnatçı, geçmeyen öksürüklere dikkat! Bitmeyen öksürük başka bir hastalığın habercisi olabilir!
İnatçı, geçmeyen öksürüklere dikkat! Bitmeyen öksürük başka bir hastalığın habercisi olabilir!
GİRİŞ 29.02.2024 19:01 GÜNCELLEME 29.02.2024 19:13
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Uzun süren öksürük şikayetlerinin altında yatan nedenin araştırılması gerektiğini vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, kış aylarında influenza, adenovirüs, RSV gibi birçok virüsün sürekli hastalıklara yol açtığı uyarısında bulunuyor.  Hastalarda inatçı öksürüğe neden olabilecek virüslere karşı tedbir alınması gerekiyor.

Bakliyat tüketimi kanser riskini azaltıyor: Kuru baklagillerin faydaları!Bakliyat tüketimi kanser riskini azaltıyor: Kuru baklagillerin faydaları!

Uzman Dr. Adem Yılmaz Hastalıklar arasında geçmeyen öksürüğün, sadece uzamış bir gribal enfeksiyona bağlı olabileceği gibi, KOAH veya kanser gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabileceği konusunda uyarıyor.

Vücudumuzda üretilemediği için takviye alınması gerek! En çok iyot içeren besinler!Vücudumuzda üretilemediği için takviye alınması gerek! En çok iyot içeren besinler!

İNATÇI ÖKSÜRÜKLERDE AKCİĞERLERE DİKKAT!

Uzun süreli geçmeyen öksürüklerle ilgili olarak Dr. Yılmaz, "Öksürük, hava yollarını temizleyen önemli bir savunma mekanizmasıdır. Ancak uzun süren inatçı öksürükler, akciğerlerle ilgili ciddi sorunların habercisi olabilir" diyor. Zatürre, akciğer kanseri, tüberküloz, KOAH gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların ve sigara kullanımının da kronik öksürüğe neden olabileceğini belirtiyor.

3 HAFTAYI GEÇMEMELİ!

Dr. Yılmaz, öksürüğün süresi açısından önemli olduğunu vurgulayarak, öksürük şikayetlerinin 3 haftayı geçmesi durumunda araştırılması gerektiğini, özellikle yüksek ateş ve uzun süre devam eden öksürüklerde zatürreden şüphelenilmesi gerektiğini söylüyor.

Kronik öksürüğün sık görülen nedenlerinden biri olan astımın, sadece nefes darlığına değil, sadece öksürükle de kendini gösterebileceğini belirten Dr. Yılmaz, geceleri başlayan, uykudan uyandıran ve eforla gelen öksürüğün astımı düşündürmesi gerektiğini belirtiyor.

DÜNYA GENELİNDE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ!

Akciğer kanserinin dünya genelinde en sık görülen kanser türü olduğunu ifade eden Dr. Yılmaz, uzun süre devam eden öksürük şikayetlerinin akciğer kanseri belirtisi olabileceği konusunda uyarıyor. Erken teşhisin tedaviye olanak tanıdığını ve zaman kaybetmeden tedaviye başlanmasının önemli olduğunu belirterek, hastaların yaşam konforuna hızla geri dönmesine ve bazen hayat kurtarmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Kadriye 1 ay önce Şikayet Et
  Geçmeyen öksürüğün bir sebebi de kalp kapakçığı sorunudur. Kvc uzmanı veya kardiyalog fizik muayenesi ile ön teşhisi koyabilir. Velhasıl geçmeyen öksürük asla ihmal edilmemeli.
  Cevapla
 • Cengiz 1 ay önce Şikayet Et
  Öksürük şurubu kullanmayın alerji hapı var ondan kullanın.
  Cevapla
 • Ahamei 1 ay önce Şikayet Et
  Herşey demişsin ama geniz akıntısının tetiklediği öksürükten bahsetmemiştin kaldıki teşhisi en zor konulan öksürük
  Cevapla
 • Tuna 1 ay önce Şikayet Et
  Grip geçse de öksürük geçmemiş ise muhtemelen mide asidiniz nefes borusunun ucunu tahriş etmiştir. Bir süre mide asidi düzenleyici bir ilaç kullanmak durumu düzeltir. Öksürük şurubu işe yaramayacaktır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Neden orası? İşte İsrail’in hedefi olan kenti değerli kılan gerçek
Rusya ayaklandı! Tehdit gibi açıklama: Telafisi olmayan zararlara neden olacak