En ufak seste beyni yanan hasta… Sağır kalmak için ameliyat oldu!

Yaşadığı işitme bozukluğu sebebiyle hayatı çekilmez bir hâl alan David Vance isimli adam, yaşadığı acıya daha fazla dayanamayıp işitme duyusundan vazgeçti. En ufak sesin beyninde bomba etkisi bıraktığını dile getiren Vance, süreci böyle anlattı…

En ufak seste beyni yanan hasta… Sağır kalmak için ameliyat oldu!
En ufak seste beyni yanan hasta… Sağır kalmak için ameliyat oldu!
GİRİŞ 05.03.2024 10:41 GÜNCELLEME 05.03.2024 13:54
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İşitme sorunlarına karşı ameliyat geçiren David Vance adlı bir adam, nadir görülen bir işitme bozukluğuyla mücadele ediyor. Kanserin üçüncü evresinden kurtulan Vance, kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin ardından beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Ontario, Kanada'da yaşayan bu adam, işitme bozukluğu nedeniyle izole bir hayat sürmek zorunda kaldı. İşte sağır olmak için girdiği o ameliyat!

SESSİZLİK YETERLİ GELMİYOR!

Tedavisi olmayan bir işitme bozukluğuyla mücadele eden David Vance, basit bir kitap sayfasının çevrilmesi gibi küçük seslere dahi dayanamıyor. Müziğin sesi bile onun için dayanılmaz bir acıya neden oluyor. Evden dışarı çıkarken endüstriyel tip kulaklık takan Vance, kendi evindeki sessizliğin bile yeterli olmadığını belirtiyor.

"Dünyaya adım atmalı ve bu acıyla, gürültüyle yüzleşmeliyim" diyen Vance, yaşadığı zorlu sürece rağmen "savaşmak zorunda" olduğunu ifade ediyor. Bu nadir durumu yaşayan tek kişi olmamakla birlikte, Teksas'tan 25 yaşındaki Andrew Johnston gibi bazı kişiler de sağır olmak amacıyla deneysel beyin ameliyatına girmiş.

HİPERAKUZİ NEDİR, TEDAVİSİ VAR MI?

Hiperakuzi olarak adlandırılan bu durum, günlük yaşamı neredeyse imkansız hale getiriyor. Hiperakuzi, her 50.000 kişiden birini etkileyen nadir bir tıbbi durumdur ve şu ana kadar bilinen etkili bir tedavisi bulunmamaktadır. Doktorlar, benzodiazepinler gibi ilaçlarla kaygıyı hafifletmeye çalışıyor veya "sese maruz kalma terapisi" gibi yöntemleri kullanarak duygusal tepkiyi değiştirmeye odaklanıyor.

Akupunktur gibi alternatif tedavilere başvuranlar da bulunsa da, bazı hastalar bu yöntemlerin etkisiz olduğunu belirtiyor. Sese karşı artan hassasiyet genellikle yüksek sese maruz kalmanın veya iç kulağın bozulmasının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Vance, 20 yıl boyunca elektronik dans müziği konserlerinde çalıştığı için aşırı gürültüye maruz kaldığını söylüyor. Bu süreç, işitme duyusunu olumsuz etkiledi ve sonunda işitme sorununa yol açtı. Benzer şekilde, Johnston da gürültülü bir maça katılmasının ardından hiperakuzi yaşamaya başladı.

İşitme sorunlarına yönelik radikal bir çözüm arayışında olan bazı kişiler, deneysel beyin ameliyatlarına başvuruyor. Ancak bu ameliyatlar genellikle nadir ve deneysel olduğu için riskli olabiliyor. Vance'in yaşadığı işitme sorunu, kemoterapi ve radyasyon tedavilerinden sonra ortaya çıkmış ve çene bölgesindeki bir prosedürün işitme sistemiyle ilişkili sinirleri tahriş etmesiyle gelişmiş.

Yaşadığı süreci "sanki kulaklarımda lav asidi yanıyormuş gibi hissediyorum" diyerek betimleyen Vance, çaresizlik içinde yaşam mücadelesi veriyor.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
    Allah sağlığımızı bizden almasın gerçekten çok büyük nimet uzun süredir kulak çınlaması yaşıyorum insanın yaşam kalitesini düşürüyor bazen çok sıkıntılı oluyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Olası harekat öncesi Erdoğan’dan kritik adım! Tarihi ziyaretin şifreleri belli oldu
Ağaçlar devrildi, minareler yıkıldı! Yurdu fırtına vurdu