Sağlıkta yeni dönem: Uzaktan muayeneyi SGK karşılayacak

Hastanelerde yeni dönem başlıyor. Uzaktan muayene masrafları artık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak. Doktorlar gerekli gördüğü takdirde rapor ve reçete yazabilecek.

GİRİŞ 21.05.2024 09:25 GÜNCELLEME 21.05.2024 10:05
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Hastanelerde yeni dönem yarından itibaren başlıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde artık uzaktan muayene yapılacak. Muayene ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılayacak.

RANDEVU ALINMASI GEREKİYOR 

Uzaktan muayene için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevu alınacak. NTV'de yer alan habere göre, randevu alınan hastane için uzaktan muayene günde bir adetle sınırlandırıldı. SGK, aynı hastanede aynı hasta için günde sadece bir uzaktan muayene ücretini karşılayacak.

REÇETE VE RAPOR YAZILABİLECEK

Uzaktan muayeneyi uzman doktorlar gerçekleştirecek. SGK, hastanın aynı hastaneye (acil servise başvurular hariç) aynı uzmanlık dalı için on gün içinde yapılacak yeni uzaktan muayene bedellerini karşılamayacak.

Doktorlar, muayene sonrasında tedaviye yönelik e-reçete ile ilaç yazabilecek. Uzaktan muayenede yazılan ilaçlar SGK ile anlaşmalı eczanelerden alınabilecek. Doktor, hasta için e-rapor da düzenleyebilecek. 

HANGİ HASTANELER KAPSAMDA?

Uzaktan muayene, Sağlık Bakanlığı'na bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti kuruluşlarınca verilecek. İkinci basamak hastaneler, eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri ve dal hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri (TIP merkezleri), entegre ilçe hastanelerinden oluşuyor. Üçüncü basamak ise eğitim ve araştırma hastanelerinden oluşuyor. Tüm şehir hastaneleri üçüncü basamakta bulunuyor.

İHTİYAÇ HALİNDE HASTANEYE GİDİLECEK

Uzaktan sağlık hizmeti sadece gerekli bilişim teknoloji altyapısına sahip, bakanlıkça izinli hastanelerde sunulabilecek. Sağlık hizmeti talep eden kişi, uzaktan sağlık hizmetinin elverdiği ölçüde muayene edilecek.

Doktorun, hastalardan bir hastaneye giderek yüz yüze muayene olmasını önerebilecek.

Giyilebilir teknolojiler ve diğer tıbbi cihazlar ile sağlık hizmeti talep eden kişinin sağlık verileri ölçülebilecek ve takip edilebilecek.

SALGINLA BAŞLADI, 2022'DE YÖNETMELİK YAYINLANDI

Koronavirüs salgını döneminde karantinadaki hastalar için uzaktan muayene yapılabiliryordu.

Sağlık Bakanlığı, 2022 yılında konuyla ilgili yönetmelik yayımladı. Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik, Şubat 2022’de yürürlüğe girmişti.

SGK ise geçen ay Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yaparak, uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetlerinin bedellerini karşılama kararı aldı.

KAYNAK: NTV
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9
 • Osman 3 hafta önce Şikayet Et
  Suriyelileri hastanelerden uzak tutun hiçbirşeye gerek yok
  Cevapla
 • EMEKLİ MEMUR 3 hafta önce Şikayet Et
  Sgk..açığı nasıl kapatıyor bilen varmı...direkt olarak hazineden karşılanıyor...geçen yıl 850 milyon muayene yapıldı...toplum ciddi hasta...
  Cevapla
 • yunus çorbacıoğlu 3 hafta önce Şikayet Et
  harika birşey hayırlı olsun
  Cevapla
 • cahit 3 hafta önce Şikayet Et
  Zaten uzaktan muayene yapıyorlar giriyorsun neyin var tamam şu ilaçları kullan şu tahlilleri yaptır bunun için hastaneye gitmeye gerek yok onu eczacıda yapar
  Cevapla
 • Bay Tar 3 hafta önce Şikayet Et
  Sen eczane ye git cahit ne işin var hastanede
  Cevapla
 • Vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Randevulu hastane randevusunda da doktor stetoskop ile dinleme v.s hiç bir temas olmadan uzaktan muayene yapmıyor mu? yoksa benim gittiklerim mı uzaktan muayene yapıyor.
  Cevapla
 • Doktor baba 3 hafta önce Şikayet Et
  Senin yuz elli çocuğun olsa hergun hepsini öpebilir başlarını okuyabilir misin...öz evladın olsun hepsi...biraz beyin lutfen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vatandaşın köprüyü trafiğe kapattığı anlar! İşte ilk görüntüler
İBB'nin yüzde 100 zam yaptığı paylaşımlı bisikletler ortada yok, istasyonlar çöplük oldu