Sakız ve diş macununda gizli tehlike!

Yapılan araştırmaya göre sakız ve diş macunlarının içinde bulunan yapay tatlandırıcının, kalp krizi ve felce yol açabileceği ortaya koyuldu.

Sakız ve diş macununda gizli tehlike!
Sakız ve diş macununda gizli tehlike!
GİRİŞ 13.06.2024 12:51 GÜNCELLEME 13.06.2024 12:51

"European Heart Journal" dergisinde yayımlanan araştırmada, 2004-2011'de kalp rahatsızlığı için tedaviye alınan hastalar incelendi. Tedaviye alınan hastaların 1157 kan örneği ile yüksek kalp rahatsızlığı riski altındaki 2 bin 100 kişinin kan örneklerini değerlendirildi.

Sakız ve diş macunu gibi ürünlerde bulunan yapay tatlandırıcı "ksilitol" maddesinin kanın daha kolay pıhtılaşmasına neden olabildiğini tespit etti. Araştırmacılar, pıhtılaşmanın kalp krizine veya felce yol açabileceğini belirledi.

Araştırmacı ekipte bulunanlardan Dr. Stanley Hazen, yaptığı açıklamada ölümcül sonuçlar konusunda uyarıda bulunarak ksilitolun obezite ve diyabet gibi hastalığı olanlara alternatif tatlandırıcı olarak verildiğini belirtti. 

ŞEKERDEN DAHA TEHLİKELİ

Hazen, yapılan araştırma sonuçlarında ksilitolun eritritol ile benzerliğine dikkat çekerek, kalp hastalığı riski taşıyanların kanlarında yüksek seviyede ksilitol bulunduğunu ve bu maddenin rahatsızlıklara kapılma tehlikesini iki kat artırdığını açıkladı.

Şeker kullanımın glukoz seviyesini yüzde 10-20 artırmasının normal olduğunu belirten Hazen, sağlıklı gönüllü kişilere ksilitol içeren içecek verdiklerinde glukoz seviyelerinin 1000 kat arttığı bilgisini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Haziran 2023'te yapay tatlandırıcılardan aspartamı, "muhtemel kanserojen" olarak sınıflandırmış ancak günlük alım miktarının üzerine çıkılmadığı müddetçe kullanımının güvenli olduğu duyurulmuştu.

KAYNAK: CNN, AA
Elif Sena Demiroğlu Haber7.com - Asistan Editör
Haber 7 - Elif Sena Demiroğlu

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul’da doğdu. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2020 yılında yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite döneminde 30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışmasında 3.’lük ödülü almaya hak kazandı. Üsküdar Üniversitesinde Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisans eğitimine devam etti. İş hayatına haber editörü olarak başladı ve ardından kurumsal iletişim uzmanı olarak çalıştı. Türkiye Gençlik STK’ları Platformu’nda 3 yıla yakın kurumsal iletişim uzmanı olarak deneyim yaparken bir yandan Gençlik Liderliği Eğitim Programı'nda proje koordinatör yardımcısı olarak görev aldı. Sunucu olarak yer aldığı Balkan Sözlüğü programı TRT Türk’te dönemsel olarak yayınlandı. Sivil toplum kuruluşları ile gençlik çalışmalarında gönüllülük faaliyetlerinde bulunmaya ve amatör fotoğrafçılık yapmaya devam ederken meslek hayatına Haber 7’de “Asistan Editör” olarak devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: 4 gündür alev alev yanıyor, 23 ilden takviye ekip geldi!
Donald Trump bombayı patladı! Yeni meydan okuma