Kurban etini sakın böyle muhafaza etmeyin! Uzmanlardan hayati uyarı

Kurban Bayramının gelmesiyle birlikte kurban etlerinin kesildikten sonra nasıl muhafaza edilmesi gerektiği konusundan uzmanlardan peş peşe uyarılar gelmeye başladı.

Kurban etini sakın böyle muhafaza etmeyin! Uzmanlardan hayati uyarı
Kurban etini sakın böyle muhafaza etmeyin! Uzmanlardan hayati uyarı
GİRİŞ 14.06.2024 12:00 GÜNCELLEME 14.06.2024 12:07
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Muhsin Öztürk, Kurban Bayramına özel etlerin nasıl muhafaza edileceği konusunda çeşitli uyarılarda bulunurken, dağıtılacak etlerin kesinlikle poşetlenmemesi gerektiğini vurguladı.

"EN AZ 5-6 SAAT DİNLENDİRİLMELİ"

Dr. Muhsin Öztürk, "Kurban olarak kesilen sığır, koyun ve diğer hayvanların etlerin sıcaklığı, 30 derecenin üzerindedir. Hemen hemen bizim vücut ısımıza yakın olan sıcak etin soğutulması gerekir. Neden? Çünkü o ısıda mikroorganizmalar hızlı ürüyor. Mikroorganizmaların optimum üreme ısısı 37'dir. O yüzden etlerin dinlendirilmesi 15-20 derecelik ısı ortamında yapılmalıdır. Bu yüzden; klima açılan ortamda ya da soğutma tertibatı olan mezbahada bekletebilirler. En az 5-6 saat dinlendirilmelidir. Böylece doğranması ve pişmesi de kolay olacaktır. Lezzetini de muhafaza edecektir" açıklamasında bulundu. 

Kurban etini sakın böyle muhafaza etmeyin

"HEMEN TÜKETİLMEMELİ"

Dinlendirilen etin buzdolabına alınması gerektiğini ifade eden Dr. Öztürk, "Hemen tüketilmemelidir. İhtiyaca göre porsiyonlanan etlerden verilecekleri öncelikle dağıtın. Kendi ihtiyacınızı da belirledikten sonra etleri muhakkak soğuk ortama alın. Buzdolabı ısısı +4 derecedir. Uzun süre muhafaza edilecekleri ise -18 derecede dondurarak saklayın. Kavurma yapma gibi eti muhafaza etme yöntemlerini de uygulayabilirsiniz" şeklinde konuştu.

"ETLERİ SOĞUTUCU TERMOSTA TAŞIYIN"

Dr. Öztürk, "Dinlendirilen etin uygun şartlarda, parçalanması, dağıtılması ve tüketime sunulması gerekir. Dağıtılırken özellikle şuna dikkat edin; genellikle etler paylanır ve poşetlere koyularak taşınır, dağıtılır. Etler uzun süre poşetlerde kalmamalıdır. Uygun kaplara ya da termosa konularak dağıtılması doğrudur. Böylece etler mikroorganizmalarla kontamine yani bulaşma olmaz, temiz olur. Şu anda 30 derecenin üstünde sıcaklıkları yaşıyoruz. Bu sıcaklarda etin poşette 1-2 saat kalması bile bozulması için yeterli olacaktır. Şu şikâyetler bize çok geliyor; ‘kurbanı kestirdik, etimizi aldık ve çok hızlı sürede eve geldik ama et yeşillenmiş, kokusu da değişmiş.' Bu yüzden bu sıcaklarda yarım saati, 1 saati hafife almayın. Hiç bekletmeden etleri soğutucu termosta taşıyın" açıklaması yaptı. 

"MUTLAKA ELDİVEN KULLANIN"

Etlere temas ederken de hijyen kurallarının çok önemli olduğuna değinen Dr. Öztürk, "Ellerde eldiven kullanılması önemli. Çünkü etteki parazitler, mikroorganizmalar deride çeşitli iltihaplanmalara neden olabiliyor. Etler serin yerde parçalanmalıdır. Mümkünse klimayı açın. Parçalanan etleri derhal buzdolabına alın. Etleri buzdolabına koyarken üst üste yığmayın. Hepsini soğuk havayı alacak şekilde yerleştirin" diyerek sözlerini tamamladı.

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 3
 • Tahir 1 ay önce Şikayet Et
  Adam oturacak ev bulamıyor klimayı açın diyor Türkiye'de kaç kişinin evinde klima var dayı
  Cevapla
 • TrgtKINIK 1 ay önce Şikayet Et
  Marketlerde satılan etlerin tamamı poşetli ve kimin ellediği belli değil. Onlara bir sözü olmayanlar, mazlumların mazlumlar için yılda bir defa kestiği kurbana herkes laf ediyor. Hadi ordan hepiniz.
  Cevapla
 • Vatandaş ! 1 ay önce Şikayet Et
  Dr. Muhsin Öztürk kaç tane kurban kesmiş ? de uzman olmuş ?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Herkes bu kadını konuşuyor! Trump'a suikast anında tavırları dikkat çekti
15 Temmuz gazisi FSM'deki direnişi anlattı: Selaların verildiği an...