Tam 2 bin 400 derde deva olan ilaç

ABD'li bilim adamları 2 bin 400 genetik hastalığın ilerlemesini durduran ve iyileşme sağlayan toz ilaç geliştirdi. İlaç sayesinde Sedat Balkanlı da iyileşebilecek.

Tam 2 bin 400 derde deva olan ilaç
Tam 2 bin 400 derde deva olan ilaç
GİRİŞ 16.09.2008 01:30 GÜNCELLEME 16.09.2008 01:30
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

ABD'li bilim insanları aralarında kas distrofisi, sistik fibrosis ve hemofili gibi rahatsızlıkların da bulunduğu 2 bin 400 genetik hastalığın ilerlemesini durduran ve iyileşme sağlayan toz ilaç geliştirdi.

PTC124 adı verilen ilaç, genetik mutasyona yol açarak vücudun belli proteinleri üretmesine engel olan hastalıklara karşı geliştirildi. Pennsylvania Üniversitesi'nden Doktor Lee Sweeney, ilacın yapılan deneylerde yüzde 5 ila 70 arasında değişen bir oranda iyileşme sağladığını kaydetti.

Beyaz toz şeklinde hazırlanan ve vanilya aroması katılan ilaç, su, süt ya da meyve suyuna veya yemeklere katılarak içiliyor. Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS), hastalığında kas zayıflığı, ellerde, bacaklarda, ağız yutak bölgesinde ya da dilde başlıyor ve ilerleyerek bütün vücuda yayılıyor.

Dünyaca ünlü fizik bilimci Stephen Hawking ve eski futbolcu Sedat Balkanlı ALS hastalarından sadece bazıları.

Haberin İngilizce metni için bakınız

YORUMLAR 13
 • ahmet 15 yıl önce Şikayet Et
  2400. nasıl saymıslar bu kadar hastalıgı.palavra
  Cevapla
 • doğrucu davut 15 yıl önce Şikayet Et
  ACABA ÇÖREKOTUNDAN MI YAPTILAR?. resulullah s.a.v. efendimiz''ÇÖREKOTU,ÖLÜMDEN BAŞKA HER DERDİN DEVASIDIR''buyurmuşlardır.ülkemizde ve dünyada acaba çörekotu üzerine bilimsel araştırmalar yeterince yapılıyor mu?özellikle müslüman bilim adamları,bu güzel hadis-i şerif ışığında çok derin araştırmalar yapmalıdırlar.çünkü allah'ın c.c. resulü s.a.v.ne buyurmuşsa doğrudur,ümmetine her tavsiyesinde yüce rabbimizden c.c.ilham almıştır.....
  Cevapla
 • fatih türk 15 yıl önce Şikayet Et
  heyacan verici. Haber milyonlarca genetik hastasını ilgilendiren,tıbben yapacak birşey yok denen hastalıklar için heyacan ve ümit verici.Yalnız bunun güvenilirliği nedir ne kadardır merak konusu.Çünkü bu hastalıkalrın tedavisi uzun zaman almaktadır.Yoksa amerika batan ekonomisini kurtarmak için başvurduğu yöntem olmasın.Bence dikkatli olunmalı.ilacın gerçek kabul edersek üretime başlandımı,arge aşamasındamı bu konuda açıklayıcı haber yapılmalıydı.Üretime ne zaman geçilecek,dünya piyasasına ne zaman sürülecek.
  Cevapla
 • hakan bakan 15 yıl önce Şikayet Et
  acil şifalar dilerim. sedat abinin bu hastalıktan yattığını biliyorum. kendisine allahtan şu ramazan gününde acil şifalar dilerim inşallah iyileşir. allah yardımcısı olsun. hastalığına şifa versin.
  Cevapla
 • ilhan Tunçbilek 15 yıl önce Şikayet Et
  Kader. Gerçekten Bu haberi okuduktan sonra içim cız etti . Gecen sene Eniştemi BU hastalık nedeni ile Kaybettik . 1 Senede Eriyip gitti ... Allah geride kalan hastalara şifa versin ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muhalefetin ayarı kaçtı, Muharrem İnce uyardı: Yerel seçimde bu palavra tutmaz
İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da 2 Filistinli çocuğu öldürdü