Kaju fıstığının bu faydasını biliyor musunuz?

Lezzetli atıştırmalıklar arasında yer alan kaju fıstığı baba olma yolunu açıyor.

Kaju fıstığının bu faydasını biliyor musunuz?
Kaju fıstığının bu faydasını biliyor musunuz?
GİRİŞ 05.03.2015 11:41 GÜNCELLEME 05.03.2015 11:41
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Cinsel yaşamı canlandıran bu yemiş aynı zamanda sperm sayısını da artırıyor. Vücudun sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi için, antioksidanlar, mineraller ve vitaminlerle dolu olan kaju fıstığı sevilen atıştırmalıklar arasında yer alıyor.

Fosfor ve potasyum açısından zengin sayılan kaju cinsel yaşamı canlandırıyor. Enerji deposu bu yemiş aynı zamanda erkeklerde sperm sayısını artırarak babalık yolunu açıyor. Sindirim sistemi organı safra için de oldukça faydalı olduğu düşünülen kajunun faydaları şöyle:

Kalp Sağlığını Korur :

Kaju fıstığı, diğer fındıklara oranla düşük yağ içerir ve bu özelliğinden dolayı kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Kolesterole etki etmez ve antioksidan özelliğinden dolayı kalp sağlığını destekler.

Yüksek Tansiyon:

Kaju fıstığının bol miktarda magnezyum içermesi kan basıncı sağlığı açısından önemlidir. Yüksek tansiyonun düşmesini sağlayarak kalbi korur.

Saç Sağlığına Faydalıdır:

Kajunun içerdiği bakır saç sağlığı açısından önemlidir. Bakır eksikliği saçların dökülmesi başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olur. Saç dökülmesini engellemesi yanında, kaju, saçların siyahlaşmasına yardımcı olur.

Sağlıklı Kemikler:

Kajunun magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller içermesi kemik sağlığı açısından önemlidir. Özellikle çocukların tüketmesi sağlıklı kemik yapısın oluşmasına yardımcı olurken, yaşlılık döneminde kemikle ilgili sorunların ortaya çıkmasına engel olabilir.

Sinir Sağlığı:

Kaju fıstığının içerdiği magnezyum damarları ve kasları rahatlatır. Böylece kalsiyumun sinir hücrelerine girmesini ekleyerek kemiklerde tutulmasını sağlar. Magnezyum miktarı az olduğunda damarların kalsiyumla dolmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu durum yüksek tansiyona ve baş ağrısına neden olur.

Safra Taşları:

Düzenli olarak kaju tüketimi safra taşı oluşumunu yüzde 25 oranında azaltmaktadır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır:

Kaju fıstığı yağlı gıdalar arasında kabul edilmiş olsa da diğer türleri ile kıyaslandığında daha az yağ içermektedir ve kilo aldırmaz.

Antioksidan Özelliği:

Kaju fıstığı bakır, magnezyum, selenyum başta olmak üzere kaliteli mineraller içerir. Bundan dolayı kajunun antioksidan özelliği vardır, bu özellik genel sağlık için faydalıdır. Kaju fıstığı sindirim sistemi için faydalı olan asitler içerir, asit seviyesini sağlıklı düzeyde tutar.

 

YORUMLAR 3
 • Erdl 2 yıl önce Şikayet Et
  Kajudan daha yararli olan cay agaci yagi var. kanserle savasir. Vucudunuzun her yerine surebilirsiniz.
  Cevapla
 • vrdis 5 yıl önce Şikayet Et
  kajucular birine miktar bahşeder ve sonrası malum,, o şey faydalı olup çıkar,,, etrafımıza bir bakalım ki faydasız bir şey var mı,, terörden başka,,,
  Cevapla
 • Esra 3 yıl önce Şikayet Et
  Aynnen bu hayata harşey faydalı insanlardan başka
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Fiyatlar tavan yaptı galericiler de isyan etti! Yetişemiyoruz