Uykusuzluk öldürüyor!

Yapılan araştırmaya göre yetişkinlerin günde en az 7 saat, en fazla 9 saat uyuması gerekiyor. Yeterince uyumazsanız uykusuzluğun zararları;

Uykusuzluk öldürüyor!
Uykusuzluk öldürüyor!
GİRİŞ 16.05.2016 10:54 GÜNCELLEME 16.05.2016 10:54

Hafızayı ve beyni etkiliyor

Gece yeterince uyumadığınızda ertesi gün konsantrasyon, odaklanma, problem çözme ve dikkat sorunu yaşayabilirsiniz. İyi bir uyku, zihinsel sağlık, düşünme ve öğrenmede önemli rol oynuyor.

Kalbiniz zarar görüyor

Vücudunuzu uykudan mahrum bırakmanız yaşınız, kilonuz, alışkanlıklarınız ne olursa olsun, kalp ve damar hastalıkları riskini artırıyor. Uyku, kan damarlarınızı ve kalbinizi iyileştirip yenilemede hayati rol oynuyor. Kalp sağlığınızı korumak için her gece en az 6 saat uyumanız gerekiyor.

Bağışıklık sisteminiz zayıflıyor

Uyku sırasında, bağışıklık sisteminiz sizi enfeksiyon ve enflamasyondan koruyan proteinler salgılıyor. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında vücudunuz her türlü virüs ve bakteriye karşı savunmasız hale geliyor. Yeterince uyumayan insanlar özellikle grip ve soğuk algınlığına daha çok yakalanıyor.

Depresyona neden oluyor

Depresyon hastaları arasında uykusuzluk çok yaygın. Eğer depresyondaysanız ve uyku probleminiz varsa acilen doktorunuzla konuşmanız gerekiyor. Çünkü uykusuzluk depresyonu tetikliyor olabilir.

Kilo aldırıyor

Vücudunuzun ihtiyacı olduğundan daha az uyuduğunuzda grelin hormonu üretimi artıyor. Bu hormon aç hissetmenize neden oluyor. Eğer iştahınızı kontrol edemezseniz obeziteyle bile sonuçlanabiliyor.

Şeker hastalığı riskini artırıyor

6 saat ya da daha az, 9 saat ya da daha fazla uyumak şekerli diyabet ve bozulmuş glikoz intolensını tetikliyor.

Cildiniz zarar görüyor

Bir gece bile kötü uyusanız gözleriniz şişebiliyor, göz altlarınızda koyu renk halkalar oluşabiliyor ve yüzünüz solgun gözükebiliyor. Uykusuz geçen geceler artınca cildinizin görüdüğü zarar kat kat artıyor. Yetersiz uyku, cildinizin elastikliğini doğrudan etkiliyor, kırışıklıklara ve çizgilere neden oluyor.

Erken ölümlerle sonuçlanıyor

Uyku insanlar için nefes almak kadar gerekli. Yetersiz uyku 700'den fazla genetik değişikliğe neden oluyor ve bu değişiklikler sağlığınızı ciddi boyutlarda etkiliyor. Bu da erken ölümlere davetiye çıkarıyor.

 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Flaş iddia! Arda Turan G.Saray'da!
Son Dakika! ATMACA'nın son test görüntüleri: 220 km'deki hedefi vurdu!