Ramazan'da arı ürünleri tüketmek tok tutuyor

Meral Kekeçoğlu, arı ürünlerinin tok ve dinç tutması dolayısıyla ramazanda tüketilmesinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti

Ramazan'da arı ürünleri tüketmek tok tutuyor
Ramazan'da arı ürünleri tüketmek tok tutuyor
GİRİŞ 09.06.2016 14:23 GÜNCELLEME 09.06.2016 15:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, arı ürünlerinin tok ve dinç tutması dolayısıyla ramazanda tüketilmesinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Kekeçoğlu, yaptığı açıklamada, ramazan ayında özellikle arı sütü, polen ve bal tüketimini önerdiğini söyledi.

Ramazan ayında açlığın yanında halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hissinin yüksek derecede hissedildiğini anlatan Kekeçoğlu, "Polen enerji verici bir üründür. Bu ayda özellikle yorgunluk ve bitkinlik hissi uyanır. Polen bu problemi ortadan kaldırıyor. Çünkü arı sütü ve polenin içerisinde bulunan bazı maddelerin vücuda enerji ve zindelik verdiği bilimsel manada da kanıtlanmıştır" dedi.

DAHA AZ AÇLIK HİSSİ İÇİN SAHURDA ARI SÜTÜ

Yrd. Doç. Dr. Kekeçoğlu, arı sütünün sahurda yeterli miktarda tüketildiğinde gün içerisinde daha az açlık hissi yaşanacağını belirterek, şunları söyledi:

"Arı sütü, bal ve polen vücudun dinç durmasını, zinde olmasını sağlar. Özellikle arı sütü ramazanda ayında sahurda bir çay kaşığı ucu kadar tüketildiğinde gün boyu tokluk hissi verir. Bu ürünler hem sağlık açısından çok yararlı, hem de ramazan ayı için yardımcı olabilecek ürünlerdir. 'Bazı kesimler ramazan sofralarında bal tüketmeyin' diye uyarılarda bulunuyor. Onların uyarıları 'sahte bal tüketmeyin' şeklinde olmalıdır. Bal ramazan ayında özellikle tüketilmeli. O yapay tatlandırıcılardan oluşan tatlıların yerine bal tüketilmelidir. Hem ani kilo almalar olmayacaktır hem de balda sahte yapay şeker olmadığı için sağlıklı ve doğal beslenme sağlanacaktır."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Mademki 7 yıl önce Şikayet Et
    Aclik hissetmiyeceksin niye oruc tutuyorsun. Aksirincaya tiksirincaya kadat yiyorlar. Sonra fiyatlar zipliyor. Olan biz nefsi zaten terbiyelilere oluyor.
    Cevapla
  • Ali 7 yıl önce Şikayet Et
    Arının balını buldukta sütü poleni kaldı..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sancaktepe’deki jakuzi yalanı DEM’i örtmek için mi? Alper Yeğin’in yardımcısı kim olacak?
İsrail ordusu İran'a misillemenin türüne karar verdi iddiası