Faydaları saymakla bitmiyor!

Mantar, virüs ve bakterilerle aynı anda savaşan tek ürün olan propolisin faydaları saymakla bitmiyor. Peki propolis nasıl kullanılır?

Faydaları saymakla bitmiyor!
Faydaları saymakla bitmiyor!
GİRİŞ 14.01.2017 09:44 GÜNCELLEME 16.01.2017 08:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Arıların sindirim enzimi, bitkiler tarafından üretilen reçineli maddelerle karıştırıldığında ortaya propolis adı verilen yapışkan bir madde çıkıyor. Arıların kendilerini korumak, kovanlarını ve peteklerini temizlemek için ihtiyaç duyduğu propolisi insanlar da tıbbi amaçlar için kullanıyor.

Propolis, çiğnenerek, süte karıştırılarak olarak tüketilebilir. 

Propolisin faydaları

Ağızdan alındığında propolis tentürü, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, iltihabı azaltıyor ve antioksidan görevi görüyor. Bunun yanı sıra haricen kullanıldığında yaralı dezenfekte ediyor ve iyileşme sürecini hızlandırıyor, cildi gençleştiriyor ve mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırıyor.

Doktorlar propolisi bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, kulak iltihabı, soluk borusu iltihabı, bronşit ve zatürre gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanmayı öneriyor. Aynı zamanda grip ve uçuk gibi viral enfeksiyonlar ile diş problemleri, kadın hastalıkları ve mide hastalıklarında da kullanılıyor.

Propolis nasıl kullanılır?

Bademcik iltihabı ve faranjit için propoli tentürü ile 1:10 oranında sodyum klorürü karıştırıp gargara yapın.

Diş problemleriniz varsa aynı karışımla ağzınızı çalkalayın.

Sinüzit ve sinüs enfeksiyonlarına karşı aynı karışımla burnunuzu ıslatın.

Kulak iltihabını tedavi etmek için pamuğa propolis tentürü sürüp kulağınıza koyup bekletin. Çocuklarda uygulamadan önce mutlaka 1:1 oranında suyla karıştırmalısınız.

Solunum yolu hastalıkları için bir damla propolis tentürünü 5 ml sodyum klorürle karıştırıp koklayın.

Propolisi genel tonik olarak da kullanabilirsiniz. 15-20 damla propolis tentürü ile 1 yemek kaşığı süt veya suyu karıştırıp yemekten 30 dakika önce için.

Mide problemleriniz için 15-20 damla tentürü 100 ml sıcak suyla karıştırıp yemekten yarım saat önce için.

Cildinizdeki yaralarını, uçukları, mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için saf tentürü losyon olarak problemli bölgeye uygulayın veya bandaja sürün.

Propolis, arı ürünlerine alerjisi olan kişiler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Propolis içeren ürünler alerjik reaksiyona neden olabileceği için çocuklara verilmemelidir.

Herhangi bir alternatif tıp yöntemini uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız!

YORUMLAR 3
 • İsimSiz 5 yıl önce Şikayet Et
  Bende bu haberi bekliyordum, şifa niyetine kullanmak istedim propolisi, lakin nasıl kullanılacağı ve neye yararlı olduğunu merak ediyordum... Deva niyetine yemek bizden şifa Allah'tan.
  Cevapla
 • Ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  İki haftadır kullanıyorum ayak parmak aralarındaki mantar kaşıntıları gitti iyileşti bir süre kullanınca çok şeyi iyileştireceğini zannediyorum.
  Cevapla
 • Veli 5 yıl önce Şikayet Et
  Propolis kovanın boşluklarını tozdan korumak için arının yapıştırdığı bi madde.ama bugüne kadar mantar öldürücü bakteri öldürücü bir faydası net olarak ispat edilmedi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Çanakkale Köprüsü'nde tarihi gün! Seyit Onbaşı'nın kaldırdığı 4 top mermisi yerleştirildi
Sosyal medyada viral oldu! Stephen Curry ağızları açık bıraktı