Çölyak hastaları için glutensiz pide üretti

Uşaklı pideci, çölyak hastası yeğenleri için özel olarak ürettiği glutensiz pideyi sipariş üzerine Uşaklı ve farklı illerden gelen hastalar için yaptı.

Çölyak hastaları için glutensiz pide üretti
Çölyak hastaları için glutensiz pide üretti
GİRİŞ 27.07.2017 13:36 GÜNCELLEME 27.07.2017 13:36

Uşak'ta 40 yıldır pidecilik yapan Ahmet İşler, daha önce yeğenleri için yaptığı glutensiz pideyi Uşak'ta bir araya gelen yaklaşık 200 çölyak hastası için yaptı.

İşler, yaptığı açıklamada, Aydın, Balıkesir ve Uşak'taki çölyak hastaları için fırının başına geçtiğini belirterek glutensiz pidenin hamurundan yapımına kadar özel aşamalardan geçtiği için büyük emek istediğini belirtti.

Çölyak Derneğinin getirdiği glutensiz unları kullandıklarını aktaran İşler, "İmalatı ayrı bir bölmede yaptık. Kullandığımız tüm malzemeleri yeniledik.Zahmetli iş, diğer pide hamuru gibi değil. Fırını temizledik çünkü diğer unlarla karışmaması gerekiyor." dedi.

Çölyak hastası iki yeğeninin her istediğini yiyemediğini anlatan İşler, şunları söyledi:

"Biz bunu kar amaçlı düşünmedik. Çölyak hastalarının zor koşullarda yaşamlarını sürdürdüklerini biliyorum. Onlar bizler gibi her istediklerini yiyemiyorlar, diyet yapmaları gerekiyor. Kardeşimin iki çocuğu da aynı durumda. Bize misafirliğe geldiklerinde hiçbir şey yiyemiyorlar. Ben onlar için daha önce glutensiz pide yapmıştım. Yeğenlerim çok mutlu olmuşlardı. Onlar gibi diğer çölyak hastası çocukların mutlu olmasını istedim. Hayatı boyunca hiç pide yememiş çocuklar var. Artık onlarda pide yiyebilecekler, bu bizim için mutluluk verici."

"Çölyak hastaları artık pide yiyebilecek"
Uşak Çölyak PKU Elele Derneği kurucusu Ömre Ümran Aydın da kentte yaklaşık 200 çölyak hastasının bulunduğunu, glutensiz gıdalara ulaşmakta zorluk çektiklerine dikkati çekti.

Birçok hastanın 20 yıldır pide yiyemediğini aktaran Aydın, "Tabii glutensiz un ile pide hamuru yapmak çok zor. Ustamız uzun uğraşın ardından yapmayı başardı. Aydın, Balıkesir ve Denizli'den arkadaşlarımız geldiler. Onlarla birlikte bugün 200 çölyak hastası pide yedi. Ustamıza teşekkür ederim. Çölyak hastaları artık pide yiyebilecek." diye konuştu.

"İlk defa pide yedim"
Çölyak hastalarından 26 yaşındaki Ismihan Tozbıyık, 21 yıldır rahatsızlığı nedeniyle glutensiz ürünler tükettiğini ve hayatında hiç pide yemediğini söyledi.

Pidenin tadının çok güzel olduğunu anlatan Tozbıyık, "Ben ilk defa pide yedim, çok güzeldi. Çocuklarda pide yediler çok mutlu oldular." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
Lahmacun
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu'dan Sakarya'daki patlamayla ilgili son dakika açıklama
Son dakika: Okullar açılacak mı, Bakan Selçuk açıkladı