Çin yeni yılı nedir? Çin yeni yılı ne zaman kutlanır?

Çin'in dünyaca ünlü en büyük geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı (Lunar Bayramı), her yıl Çin Takvimi'ne göre belirlenen tarihte kutlanıyor. Bu yıl fare yılına girilecek Çin Yeni Yılı'nda, bayrama özel kırmızı süsler ve ejderha maketleriyle kutlamalar yapılarak festival havası oluşturuluyor.

Çin yeni yılı nedir? Çin yeni yılı ne zaman kutlanır?
Çin yeni yılı nedir? Çin yeni yılı ne zaman kutlanır?
GİRİŞ 03.02.2020 13:54 GÜNCELLEME 19.06.2020 16:22

Çin, tüm dünyanın aksine yeni yıla 25 Ocak'ta giriyor. 12 hayvanlı takvime göre hesaplanan Çin Yeni Yılı ya da Bahar Bayramı olarak kabul edilen gün, her yılın ilk yeni ayı ile dolunayı arasında kutlanıyor. Bu yıl fare yılına girecek olan Çin'de dünyanın en büyük göçü başlamak üzere. Çünkü Çin halkı, bu uzun tatili fırsat bilerek memleketlerine akın ediyorlar. Asya kıtasının büyük çoğunluğu da Çin Yeni Yılı'nı kutlayacak. Geçen yıl seyahat eden 415 milyon turiste baktığımızda büyük göç adını sonuna kadar hak ettiğini görüyoruz. Milyonlarca insanın bu toplu hareketi nedeniyle trenlerde ve otobüslerde haftalar öncesinde biletler tükeniyor.

 

 

Tüm Asya'nın uzun bir tatile girerek aileleriyle beraber vakit geçirdiği, iyi şans getirdiğine inanılan Çin mantısı gibi geleneksel yemeklerin yendiği ve büyük kutlamaların düzenlendiği Çin Yeni Yılı, özel geçitlere de sahne oluyor. Tüm sokak ve caddelerin kırmızıya büründüğü kutlamalarda akrobatlar, kukla oynatıcıları, kaligraflar ve pek çok sanatçı performanslarını sergiliyor. 2 hafta süren kutlamalar boyunca tüm iş yerleri ve marketler kapanıyor ve hatta toplu taşımada bazı hatlar çalışmıyor. 

 

 

ÇİN YENİ YILI EFSANESİ

Mitlere dayanan Çin Yeni Yılı, Nian adında bir canavarın yenilme efsanesiyle başlıyor. Nian, yılda bir kez ortaya çıkarak kente saldıran bir canavardır ve insanlar bu canavar geldiğinde evlerine kapanmak zorunda kalırlar. Çin halkı, canavarın kırmızıdan ve ateşten korktuğunu fark ederek evlerine kırmızı kağıtlar ile kırmızı süsler asmaya başlamışlar ve bunu gören Nian da kaçıp gitmiş. Bazı kaynaklarda ise Nian'ın fişeklerle korkutularak kentten uzaklaştırıldığı anlatılmaktadır.

Tüm bu efsaneler birleştirilerek Çin'de yeni yıl, hem kırmızı süsler hem de havai fişeklerle kutlanmaktadır.

ÇİN YENİ YILI NASIL KUTLANIR?

Çin Yeni Yılı, 2 hafta sürüyor ve Çin halkı, bu uzun tatili memleketlerinde ailelerinin yanında geçiriyor. Kutlamaların ilk 5 günü evden çıkılmıyor ve vaktin tümünde aile bireyleriyle beraber olmak gerekiyor. İnsanlar, özellikle kırımızı geleneksel kıyafetler giyerek geçit törenlerine katılıyorlar.

Geçit törenlerinde devasa ejderha maketleriyle dans ediliyor ve havai fişekler patlatılıyor. Havai fişeğin çıkardığı yüksek ses ile ışığın kötü ruhları korkutup kaçırdığına inanılıyor.

Küçük çocuklar, büyüklerinde kırmızı zarf içerisinde bayram harçlığı toplarlar. Ailelerin bir araya geldiği geleneksel yemeklerin hazırlandığı yeni yıl yemeği yenir. Bu yemekler; Çin kültüründe şans getirdiğine inanılan Çin mantısı, zenginlik için karides, ailenin bütünlüğü için balık ve sadakat içinse ördek yemekleri pişirilir.

ÇİN YENİ YILI HANGİ ÜLKELERDE KUTLANIYOR?

Çin Yeni Yılı, başta Çin'in tüm bölgeleri olmak üzere Güney Kore, Japonya, Singapur, Filipinler, Vietnam, Tayland, Malezya, Hong Kong, Endonezya ve Macau gibi diğer Asya ülkelerinde de kutlanıyor.

2020 Çin Yeni Yılı kutlamaları iptal edildi

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılmaya başlayan koronavirüs salgını nedeniyle 41 kişi hayatını kaybetti. Pekin'den yapılan açıklamaya göre yeni tip koronavirüs salgınından dolayı Çin Yeni Yılı kutlamaları iptal edildi. 

FARE YILI ÖZELLİKLERİ

Ay takviminin ilk burcu olan Fare, Çin kültüründe bolluğu ve bereketi temsil ediyor. Fare yılında doğan kişilerin finansal sorunlar yaşamayacağına inanılır. 2020 fare yılında hukuk, düzen, güvenlik gibi konularda değişimler olacağı da öngörülüyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL