Güvercinada Kalesi UNESCO listesinde

Güvercinada Kalesi tarihi geçmişi ve günümüze kadar taşıdığı değerle herkesin büyük ilgisini görmeye devam ediyor. UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne girmeyi de başaran kale köklerini daha iyi sağlamlaştıracak. Deniz ticaretinin önemli bir noktası olan kalede her bir detay ve ayrıntı büyük önem taşıyor.

Güvercinada Kalesi UNESCO listesinde
Güvercinada Kalesi UNESCO listesinde
GİRİŞ 30.05.2020 10:44 GÜNCELLEME 30.05.2020 10:44 KAYNAK AA

Tarihi Güvercinada Kalesi Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunuyor. Herkesin ilgi odağı olan kalede adeta bir tarih gizli. B sebeple UNESCO'nun geçici listesine alınan kaleyi yakından tanıyalım. Kuşadası'nda gezilecek yerler içerisinde bulunan kale geçmişten günümüze deniz ticaretinin hakimi izler sunuyor. 

 Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki tarihi Güvercinada Kalesi'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığı bildirildi. 

Kuşadası Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Güvercinada Kalesi, Kuşadası Belediyesi tarafından "Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri" dosyası kapsamındaki başvurunun Kültür ve Turizm Bakanlığınca UNESCO'ya sunulmasının ardından, yapılan değerlendirme neticesinde Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeye hak kazandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, kalenin restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlandıktan sonra ziyarete açıldığını bildirdi.

Kalenin tarihi hakkında da bilgi veren Önel, şunları kaydetti:

"Osmanlı İmparatorluğu döneminde yenilenmiş olan kalenin tarihinin 13. yüzyılın sonlarında ya da 14. yüzyılın başlarında Kuşadası’na gelen Cenevizlere dayandığı bilinmektedir. Kentimiz için simge niteliğinde bir önemi bulunan Güvercinada Kalesi’nin en önemli uluslararası kuruluşlardan olan UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış olması son derece büyük bir önem taşımaktadır. Kentimiz için hayırlı olmasını diliyorum."

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL