Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri Milli Parkı doğal güzellikleriyle öne çıkıyor

Türkiye'nin büyük milli parkları arasında yer alan, Hakkari'deki Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri Milli Parkı, el değmemiş doğal güzellikleriyle dikkati çekiyor.

Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri Milli Parkı doğal güzellikleriyle öne çıkıyor
Cilo Dağları ve Sat Buzul Gölleri Milli Parkı doğal güzellikleriyle öne çıkıyor
GİRİŞ 05.11.2020 11:31 GÜNCELLEME 05.11.2020 11:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayımlanan kararı kapsamında "Milli Park" ilan edilen, Yüksekova ilçesindeki İkiyaka Dağları'nda bulunan Sat Buzul Gölleri ve Cilo Dağları, barındırdığı doğal güzelliklerle doğaseverleri cezbediyor. 

27 bin 500 hektarlık milli park alanında bulunan ve bahar aylarında alçak kesimlerde açan çiçekler, yüksek kesimlerinde ise yıl boyunca kar ve buzun yerde kalması nedeniyle "Cennet Cehennem" adı verilen vadiye gelen ziyaretçiler, dört mevsimi bir arada yaşıyor.

Türkiye'nin en yüksek ikinci zirvesinin yer aldığı Cilo Dağları'ndaki 4 bin 135 rakımlı "Uludoruk" ile eteklerindeki buzullar, kar ve buz sularıyla oluşan şelaleler ve Sat Buzul Gölleri, eşsiz manzarasıyla doğaseverlerin uğrak noktası haline geliyor.

Her mevsim farklı güzelliğe bürünen milli parkı ziyaret eden doğa ve fotoğraf tutkunları, bölgenin saklı güzelliklerini keşfedip, fotoğraflıyor.

"BÖLGENİN HAYRANLIK UYANDIRAN BİR DOĞASI VAR"

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, yaptığı açıklamada, kentin, doğal güzellikleri ile dikkati çektiğini söyledi.

Türkiye'nin ikinci yüksek zirvesinin Cilo Dağları'ndaki Uludoruk olduğunu belirten Akbıyık, "Buranın da içinde olduğu alan ve Sat Buzul Gölleri milli park ilan edildi. İnşallah bu doğal güzelliklerimiz bölgenin turizmine olumlu katkı yapacak. Buraların ekolojik dengesi korunacak. Türkiye'nin en güzel buzul gölleri burada. Bölgenin hayranlık uyandıran bir doğası var" diye konuştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım da milli park ilan edilen alanda 22 göl bulunduğunu ve hepsinin ayrı güzelliğe sahip olduğunu dile getirdi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL