Eksi 40 derecede bile donmayan doğa harikası: Balıklı Göl

Erzurum'da eksi 40 derece havada etrafı karlarla dolu olmasına rağmen donmayan Balıklı Göl görenleri şaşkına çeviriyor.

Eksi 40 derecede bile donmayan doğa harikası: Balıklı Göl
Eksi 40 derecede bile donmayan doğa harikası: Balıklı Göl
GİRİŞ 11.02.2021 17:47 GÜNCELLEME 11.02.2021 17:47 KAYNAK İHA
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Erzurum’da donmayan göl olarak bilinen Balıklı Göl, eksi 40 dereceye kadar düşen hava sıcaklığında bile donmuyor. Etrafı karla dolu olmasına rağmen donmayan göl görenleri ise şaşkına çeviriyor. 

Erzurum'un Aziziye ilçesine bağlı olan Söğütlü köyünde bulunan Balıklı Göl, yöre halkı tarafından kutsal olarak kabul ediliyor. Balıklı Göl'ün en büyük özelliği ise kışın en soğuk günlerinde bile donmaması. Ayrıca yerel halk göl suyunun şifalı olduğunu da iddia ediyor. Şehirde hava sıcaklıklarının sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü zamanlarda bile 20 derecenin üzerinde sıcaklığı olan gölde, hiçbir şekilde buzlanma olmuyor. Etrafı kar kaplı olan gölün ise donmaması gören vatandaşları şaşkınlık içerisinde bırakıyor. Öte yandan gölü kutsal olarak nitelendiren köylüler ise gölde yaşayan balıkları yem ve ekmek ile besliyor. 

"ATEŞE ATLAYAN KADIN BALIK, ATEŞ İSE SU OLDU"

Gölün efsanesinin mağarada yaşayan çoban ve çobanın eşi ile başladığını belirten Söğütlü Mahallesi Muhtarı Seyfettin Küçükler, “Bu gölün efsanesi gölün kenarında yaşayan çoban ve eşiyle başlıyor. Sabah saatlerinde çoban koyun sürüsünü otlatmaya götürdüğü sırada fakir bir adam bu bölgeye gelir. Herkesten şeker, un ve yağ gibi malzemeler istemeye başlar. Bu sırada çobanın eşini gören fakir adam kadın güzel olduğu için sende Allah rızası için bir öpücük ver der. Kadın Allah rızasını duyunca sesi çıkmaz ve kabul eder. Kadın akşam bu olayı kocasına anlatır ve kocası da bu olay karşısında bir ateş yakar ve karısına ateşe atlamasını söyler. Kadında hiç tereddüt etmeden ateşe atlar. Efsaneye göre ateşe atlayan kadın balık olurken ateş ise su olur. Ziya Paşanın kitaplarında yazdığına göre efsanelerden bir tanesi budur” dedi.

"EKSİ 50 DERECE SOĞUK HAVALARDA BİLE BALIKLI GÖL DONMUYOR"

Eksi 50 derecede bile suyun donmadığını ve gölün şifalı özelliklerinin olduğunu da kaydeden Küçükler, “Bu suyun diğer bir özelliği ise eksi 50 dereceyi gördüğü halde donmamasıdır. Eksi 50 derecelik havada aksine suyun daha sıcak olmasıdır. Suyun sıcaklığı soğuk havalarda 22 derece sıcaklığa kadar çıkabiliyor. Ayrıca bu suyun aktığı 4 kilometrelik mesafe boyunca her yerde yeşil çimler mevcuttur. Suyun şifa özelliği de var. Köyümüzde yaşayan hiçbir vatandaşımızın romatizma hastalığı yok. Vatandaşlar yaz kış buraya gelip suya girerler bu sebeple hastalanmazlar” açıklamalarında bulundu.                 

YORUMLAR 5
 • iyidere 1 yıl önce Şikayet Et
  efsane tam tamına zırbalamak..
  Cevapla
 • caner 1 yıl önce Şikayet Et
  su eksi 40 derecede donmazmı yani uzay bilgi teknolojı çağında yız ha bu göl donmuyorsa sıcaklıgı eksi dereceye duşmüyordur bu kadar basıt
  Cevapla
 • halk 1 yıl önce Şikayet Et
  şayet gölde bol mıktarda balık var ise suyu hareketlendırırler hareket te donmasını engelleyebilir
  Cevapla
 • Ayyıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  Rahmani olan birşey donmayla alakası yok.
  Cevapla
 • emre 1 yıl önce Şikayet Et
  ANTİFİRİZ KOYMUŞLARdır :D
  Cevapla