Osmanlı'nın fethettiği ilk kale: Karacahisar

Anadolu Üniversitesi’nin Arkeoloji-Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen seminerde Osmanlı Beyliği’nin kuruluşu ile doğrudan ilişkili tarihsel anlatıların merkezindeki ve ilklere ev sahipliği yapan sembol bir yerleşim olan Karacahisar kazıları hakkında bilgi verildi.

Osmanlı'nın fethettiği ilk kale: Karacahisar
Osmanlı'nın fethettiği ilk kale: Karacahisar
GİRİŞ 19.02.2021 09:25 GÜNCELLEME 19.02.2021 09:25 KAYNAK İHA
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Anadolu Üniversitesi’nin Arkeoloji-Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü (ASTAM) bünyesinde düzenlenen seminerler dizisinin üçüncüsü gerçekleştirildi. 

Gerçekleştirilen seminerde Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yılmazyaşar, Anadolu Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Tarih Kurumu tarafından desteklenen Karacahisar Kazıları hakkında bilgi verdi.  Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yılmazyaşar,  Karacahisar Kalesi’ne dair sorunsallar, sorular ve ulaşılan arkeolojik cevaplar ile birlikte, 2019 ve 2020 yıllarındaki kazı çalışmalarında elde edilen sonuçları dinleyiciler ile paylaştı. Osmanlı’nın kuruluş dönemine dair tarihsel verileri arkeolojik veriler ile birlikte ele alan Yılmazyaşar, Karacahisar Kalesi’nin Osmanlı kroniklerinde Osmanlı Beyliği’nin kuruluşu ile doğrudan ilişkili tarihsel anlatıların merkezindeki ve ilklere ev sahipliği yapan sembol bir yerleşim olduğunu belirtti.

Kazı çalışmalarında Osmanlı Beyliği ile birlikte Karamanoğlu, Aydınoğlu, Germiyanoğlu, Menteşeoğlu, Memluk, Bizans gibi farklı uygarlıklara ait çok sayıda arkeolojik bulguya ulaşıldığını bildiren Yılmazyaşar, toprak altındaki arkeolojik verilerin, üretildiği dönemlerin doğrudan tanıkları olduğunu ve her verinin aynı zamanda son derece önemli birer tarihsel “belge” olduğunu aktardı. 

Astam Seminerleri Dizisi 19 Şubat Cuma günü, Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp’in “2019 - 2020 Yılı Amorium Kazıları" başlıklı semineri ile devam ediyor. Anadolu Üniversitesi resmi YouTube kanalından canlı yayınlanan seminer dizisinin kayıtlarına http://ana.do/2WR adresi üzerinden de erişilebiliyor. Seminer dizisi ile ilgili detaylı bilgileri içeren duyurular ise Anadolu Üniversitesinin resmî web sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanıyor.                       

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • AKSÖZ 9 ay önce Şikayet Et
  Anadoluyu vatan yapan şanlı ecdadımızın uygarlığını ,bıraktığı eserlerini korumak gelecek nesillere aktarmak tarihi borcumuzdur.Ne yazıkki bunların yerine geçmişteki çeşitli uygarlara ait kalıntı ve ören yerlerine daha çok önem verildiğini görüyoruz. İlk defa buradaki araştırmalar ile Van 100 yıl üniversitesinin Silvanda yaptığı araştırmalar bir başlangıç olur
  Cevapla
 • orhan acar 9 ay önce Şikayet Et
  şanlı osmanlı' nın eseri, nasıl bu hale gelmiş..! kendisi neden korumamıştır..!?
  Cevapla
 • Jumaberdi 9 ay önce Şikayet Et
  Restore edilmesi gerekiyor
  Cevapla
 • Bayram 9 ay önce Şikayet Et
  Acil ayağa kaldırmak gerekiyor
  Cevapla
 • orhan acar 9 ay önce Şikayet Et
  ayağa kaldırılmalı..! iyi de, kim, neden düşürmüş ki..?
  Cevapla
 • Fahrettin Arabacı 9 ay önce Şikayet Et
  Tarihimizle ilgili belgelere ulaşmak BILECIKLI biri olarak beni heyecanlandirdi umarım daha iyi haberler aliriz
  Cevapla
 • Zafer 9 ay önce Şikayet Et
  Bir bilecikli olarak karacahisar kalesinde yapılan kazılardan gurur duyduğun kadar chp li bilecik belediyesinin osmanlı sembollerini kaldırmasından dolayıda utanç yaşıyormusun bir bilecikliysen ilk önce bilecikte chp li belediyenin kaldırdığı osmanlı simgelerine sahip çık ondan sonra gururlan şuan gururlanmaktan ziyade utanman gerek bende bilecikliyim ve ben bilecikli olduğum için utanıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle