Frig Vadisi'nin göz bebeği ziyarete açılmak için gün sayıyor

3 bin yıllık geçmişi ile Türkiye'nin yeni Kapadokya'sı olma yolunda ilerleyen Frig Vadisi'nin en değerli eserlerinden olan geçmişi Milattan Önce 7. Yüzyıl'a tarihlenen Maltaş Anıt Abidesi, ziyarete açılmayı bekliyor.

Frig Vadisi'nin göz bebeği ziyarete açılmak için gün sayıyor
Frig Vadisi'nin göz bebeği ziyarete açılmak için gün sayıyor
GİRİŞ 08.09.2021 14:33 GÜNCELLEME 08.09.2021 14:33 KAYNAK İHA

3 bin yıllık geçmişi ile adından sıkça söz ettirmeye başlayan Frig Vadisi’nin en değerli eserlerinden biri olan ve geçmişi Milattan Önce 7. Yüzyıl'a tarihlenen Maltaş Anıt Abidesi, gerçekleştirilen kurtarma kazası ile tekrar ayağa kaldırıldı. Abide, yapılacak çevre düzenleme çalışmasının ardından ziyarete açılmak için gün sayıyor. 

Afyonkarahisar ile Eskişehir ve Kütahya sınırları içerisinde kalan tarihi Frig Vadisi’nde Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in girişimleri ile başlatılan projelerde her geçen gün bir eser gün yüzüne çıkarılıyor. Göynüş Vadisi olarak da bilinen bölgede üzerinde Frig yazıları ve motiflerinin bulunduğu Maltaş Anıt Abidesi de bu eserlerden biri. Maltaş'ın toprak üzerinde görünen 3 metrelik kısmından, yürütülen kurtarma kazısıyla 7 metre daha aşağı inilerek abide tamamen gün yüzüne çıkarıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle İhsaniye Kaymakamlığı ve Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünce, ilçeye bağlı Kayıhan beldesinde 40 gün boyunca yapılan kazı sonrası yerden yüksekliği 10 metreyi bulan devasa anıt abide ile alt kısmındaki ‘niş’ ve önünde 600 metrekarelik tapınma alanı ortaya çıkarıldı. 

"TÜM TÜRKİYE'NİN GÖZ BEBEĞİ HALİNE GELECEK BİR ESER OLACAĞINA İNANIYORUM"

Yürütülen çalışmaların ardından ortaya çıkarılan Maltaş ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan İhsaniye Kaymakamı Doğukan Koyuncu, ortaya çıkarlan eserin vadinin en önemli ve değerli yapıtlarından birisi olduğuna dikkat çekti. Kaymakam Koyuncu, “Yapıda Valimiz Gökmen Çiçek’in talimatları ile haziran ayı sonunda başlatılan kazı çalışmaları ağustos ayı ortalarında sona erdi. Yapının ortaya çıkarılması için yaklaşık 50 kişiden oluşan bir ekip tabiri caizse gece gündüz çalışarak abideyi tamamen gün yüzüne çıkarmayı başardı. İlerleyen dönemlerde gerçekleştirilecek çevre düzenleme çalışmaları ile buranın sadece Frig Vadisi’nin değil tüm Türkiye’nin göz bebeği haline gelen bir eser olacağına inanıyorum” dedi. 

                    

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL