Karadeniz yaylaları değil, Sivas

Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde bulunan ve ziyaretçilerine eşsiz bir güzellik sunan yaylalar, Karadeniz yaylalarını aratmıyor.

GİRİŞ 13.09.2021 13:15 GÜNCELLEME 13.09.2021 15:55 KAYNAK İHA
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde bulunan ve ziyaretçilerine eşsiz bir güzellik sunan Eğriçimen, Sarıçiçek, Arpacık, Kengercik yaylaları Karadeniz yaylalarını aratmıyor.
Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde bulunan Eğriçimen, Sarıçiçek, Arpacık, Kengercik yaylaları ve Tekke Deresi son yıllarda kamp turizmi başta olmak üzere çeşitli sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiği mekanlar haline geldi. Soğuk suları, temiz havası ve doğası ile ziyaretçilerini adeta büyüleyen bölgeler şehir içi ve şehir dışından birçok vatandaşın uğrak yerine oldu. Doğa sporcularının da sıkça tercih ettiği Koyulhisar yaylalarının, gelecekte en çok tercih edilen kamp turizmi alanlarından birisi olması bekleniyor. Önemli doğal güzelliklere sahip olan Koyulhisar ilçesinde sarıçam, gürgen, meşe ve köknar ağaçları bulunuyor.

EKOTURİZME YÖNELİK FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Sağlık turizmi açısından büyük öneme de sahip olan yaylalarda kampçılık, trekking, bisiklet, at binme, olta balıkçılığı, foto safari gibi ekoturizme yönelik faaliyetler gerçekleştirilebiliyor. Soğuk kaynak sularınca zengin olan bu dağlık sahalar önemli birer mesire ve avlanma bölgesi olarak da göze çarpıyor. Özellikle yayla ve orman içindeki yollar yürüyüş sporu, mantar safarisi için Kelkit vadisi ise yamaç paraşütüne yönelik koşulları barındırıyor. Diğer yandan ülkemizde yaşlıların da bu bölgeye gelerek zaman geçirdikleri görülüyor. Yaşlı turizmine hizmet verebilecek nadir yerlerden birisi olan bu yaylaların bazılarında da konaklama-yeme içme imkânları bulunuyor.

"DOĞAL HAYATI BURADA KEŞFETME ŞANSINA SAHİPSİNİZ"

Kızılırmak köyü yakınları Oymalık Milli Parkı’nda kamp yapan Zekeriya Öztemur, “Birkaç gündür çevredeki yaylalarda faaliyetlerimiz oldu. Kamp yaptık. Gerçekten buralar çok çok güzel. Sivas’ı İç Anadolu Bölgesi’nde bozkır bir coğrafya olarak biliyoruz ama aslında öyle değil. Gerçekten burası tamamen Karadeniz kısımlarına benziyor. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı bölgede çok güzel soğuk sular var. Kuş sesleri mükemmel. Doğal hayatı burada keşfetme şansına sahipsiniz. Bütün doğa sevenleri buraya bekliyoruz” dedi.

"DOĞAL GÜZELLİKLERİ DE BÜYÜLÜYOR"

Doğa sporcusu İbrahim Kunpas ise “Biz Duman Baba mevkiinden başlayarak bir doğa gezisine katıldık. Yaptığımız doğa yürüyüşümüzde Kuzguncuk Yaylası, Arpacık Yaylası ve Söbüce Yaylası’nda güzel bir gezimiz oldu. Sivas’ın İç Anadolu Bölgesi’ndeki güzelliklerinin yanı sıra Karadeniz Bölgesi kısmında bulunan doğal güzellikleri de büyülüyor. Çam Ormanları, otantik yayla evleri, güzel havası ve farklı doğasıyla herkesi cezbeden Koyulhisar Yaylaları mutlaka görülmeli. Tüm doğaseverleri bekleriz” diye konuştu.

ORMAN YANGININA KARŞI 7/24 DENETİM

Öte yandan bölgede Sivas Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri yangın ve kaçak kesime karşı 7/24 denetimlerini sürdürüyor. İlk müdahale aracı ve arasöz gibi araçlarında hazır bulunduğu hassas bölgelerde Sivas Orman İşletme Müdürlüğü’nün belirlediği alanlarda ateş yakılmasına izin veriliyor. Diğer alanlarda ise ateş yakılmasına izin verilmiyor, yakanlar hakkında idari işlem yapılıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Aysegül kurşun 1 ay önce Şikayet Et
  Bende bir Sivaslı olarak memleketime gurur duyuyorum doğal guzellikleri yanısıra insanlarının misafirperverliği ilede anılmasını isterim havası sert insanı mert güzel sivasim ayrıca ben dogansarliyim ve dipsizgol selalesini ziyaret edip gol kenarında muhteşem manzara eşliğinde cetonun yerinde çayınızı yudumlayarak muhteşem havasını içinize çekmenizi tavsiye ederim
  Cevapla
 • Kenan Aydın 1 ay önce Şikayet Et
  Hafik , Zara , Suşehri , Koyulhisar kültür, yemek ,folklör ve doğa olarak, bilhassada folklör olarak tamamen karadeniz. Yemekler Giresun,la aynı,
  Cevapla
 • Yasin 1 ay önce Şikayet Et
  Ben koyulhisarlıyım, yazılanlar doğru ama, deli gibi ağaç kesimi yapılıyor. Kesilmiş ağaçlardan etraf görünmüyor. O kadar fazla ki, deneyimli kesim veya yaşlı ağaç kesimi değil. Yakında buralarda mahvolur.... Biz galiba betona mahkumuz. Çöp atanları eklemek gerek
  Cevapla
 • Kelkit vadisi 1 ay önce Şikayet Et
  Koylusar ve suşehri ş.karahisar il iken oraya bağlıymış iklimi karadenizin iç kesmi gibi mükemmel doğası havası suyu olan yerler.
  Cevapla
 • Yüksel yaman 1 ay önce Şikayet Et
  Ben koyulhisarliyim mükemmel bir yer hersene iki defa giderim havasını suyunu mantarını boğutlenini yemeden içmeden duramam herkese gitmeyi tavsiye ederim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle