Güneş enerjisiyle çalışan karavan 2 bin kilometre yol katetti

Avrupa'nın otoyollarında İspanya'dan başladığı rotasına devam eden karavan yaklaşık 2000 kilometre yol katetti.

Güneş enerjisiyle çalışan karavan 2 bin kilometre yol katetti
Güneş enerjisiyle çalışan karavan 2 bin kilometre yol katetti
GİRİŞ 22.10.2021 12:15 GÜNCELLEME 22.10.2021 12:24 KAYNAK EURONEWS
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İtalyanca "hayat yıldızı" anlamına gelen Stella Vita'yı diğer karavanlardan ayıran önemli bir özellik var. Bu karavan benzin, hidrojen ya da elektrik depo etmek için hiç mola vermedi. Çünkü Stella Vita, ihtiyacı olduğu yakıtı üzerinde bulunan Güneş panellerinden alıyor.

Hollanda'nın Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nde okuyan 22 öğrenci tarafından geliştirilen "Stella Vita", "tekerlekler üzerinde kendi kendine yetebilen ev" olarak tanımlanıyor. Zira bu karavanın içerisinde mutfak, banyo, tuvalet, 2 kişilik yatak ve kanepe gibi bir evde olması gereken tüm aksesuar ve odalar var.

Sponsorlardan alınan maddi yardımlarla geliştirilen karavanı Solar Team Eindhoven 2021 adlı genç bir ekip tasarladı. Temmuz ayında test aşaması tamamlanan araç, Avrupa'da trafiğe çıkabilmek için gerekli izinleri de eylül ayında almış.

Projeyi hayata geçiren ekibin genç üyelerinden 21 yaşındaki Tijn Ter Horst, "Amacımız halka ve dünyadaki araç pazarına "daha sürdürülebilir bir yaşam" için ilham kaynağı olmak. İnsanlara ve şirketlere doğaya zarar vermeden yaşamın zaten mümkün olduğunu göstermek istedik." diyor.

Stella Vita projesinin fikir aşaması 2020 Eylül'ünde başlamış. 2 ay süren bir ön çalışmadan sonra kasım 2020'de aracın tasarım aşamasına geçilmiş ve sadece 4 ay sonra Mart 2021'de yapım aşamasına geçilmiş. Yapım aşamasında aracın aerodinamik özellikleri ve hafif olmasına dikkat edilirken, tasarıma da oldukça önem verilmiş

YORUMLAR 3
 • gelde gülme 9 ay önce Şikayet Et
  TOGG da yıllardır yapımı sürüyor bizim siyasetçiler seçime yakın piyasaya sürecekler
  Cevapla
 • Busezon 9 ay önce Şikayet Et
  Bir adet numune yapmak kolay,önemli olan seri üretime geçerek fiyatı en makul seviyeye getirebilmek,zaten bu yüzden çok zaman alıyor
  Cevapla
 • Hasan Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Fabrika yapımı prototip ve seri üretim tarihleri yıllar öncesinden belirtildi. Hiçbir güncelleme de yapılmadı. Nasıl bu kadar rahat yalan beyanda bulunabiliyorsunuz şaşırıyorum.
  Cevapla