Bosna Hersek'te sonbahar bir başka güzel

Bosna Hersek'in kuzeybatısındaki Bihac kentinde bulunan Una Milli Parkı, sonbaharın gelişiyle doğanın en güzel renklerini içinde barındırıyor.

GİRİŞ 29.10.2021 12:52 GÜNCELLEME 29.10.2021 15:43 KAYNAK AA

Bosna Hersek'te koruma altına alınan milli parktaki sayısız ağaç, şelale ve Una Nehri görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Sonbaharın sarı ve kahverengi tonlarına bürünen doğanın tadını çıkarmak isteyenler de Una Milli Parkı'na akın ediyor.

Una Milli Parkı Müdürü Amarildo Mulic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011'de 2 bin 500 kişinin parkı ziyaret ettiğini belirterek, "2019'da 120 bin ziyaretçiyi ağırladık. 2020 ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ziyaretçi anlamında iyi geçmedi. Bu yıl şimdiden 97 bin ziyaretçiyi ağırladık." ifadesini kullandı.

Parkın iki muazzam şelale olan Martin Brod ve Strbacki Buk'a ev sahipliği yaptığını vurgulayan Mulic, "Strbacki Buk parkın gözbebeği, en çok ziyaret edilen şelale. Dünya Doğal Miras Alanı ilan edilmesi için başvuruda bulunduk." dedi.

ŞELALE ALANI GECE ZİYARET EDİLEBİLECEK

Mulic, salgın döneminde de özellikle altyapı projeleri üzerinde çalıştıklarını aktararak, parkın yakınlarındaki Orta Çağ kentini de buraya dahil etmek için adım attıklarını söyledi.

Strbacki Buk alanında gece aydınlatması çalışmalarının bir ay sona sonlanacağını dile getiren Mulic, "Önümüzdeki yıldan itibaren şelale alanı gece de ziyaret edilebilecek." ifadesini kullandı.

Mulic, parkın nisan-kasım döneminde en çok sayıda ziyaretçiyi ağırladığına işaret ederek, Una Milli Parkı'nın Bosna Hersek ekonomisine önemli bir katkı sağladığını kaydetti.

Bosna Hersek'te 2008'de kurulan ve 350 metrekare alana yayılan park, ziyaretçilerine balık tutma, bisiklete binme ve yürüyüş yapma imkanı sunuyor.

Una Milli Parkı, birçok balık ve kuş türüne de ev sahipliği yaparken, "Avrupa'nın en güzel doğal alanları" arasında gösteriliyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL