Paralel yapı MHP'nin içine nasıl sızmaya çalıştı?

2009'da Bahçeli kazanınca paralel yapı örgütlenmeye başladı. Durum fark edildi. Kadrolaşma engellendi. Kaset komploları devreye girdi.

Paralel yapı MHP'nin içine nasıl sızmaya çalıştı?
Paralel yapı MHP'nin içine nasıl sızmaya çalıştı?
GİRİŞ 24.10.2014 08:30 GÜNCELLEME 24.10.2014 09:29
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Devletin kritik kurumlarına sızarak hükümete darbe girişiminde bulunan paralel yapının MHP'ye de sızmaya çalıştığı ortaya çıktı. Bu yapı, 2009 kurultayında Bahçeli yönetiminin tekrar kazanmasının ardından, düğmeye bastı. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de doğruladığı paralel operasyon 2012 kongresi öncesi, Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK)'nu belirlemek için yapıldı. 2010-2011'de yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise MHP'nin o dönemdeki yönetimine karşı kaset komploları gündeme geldi. MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine "Böyle bir deneme yapılmaya kalkışılmış ancak başarılı olmamıştır" demişti. Konunun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

5 yıl önce MHP'nin ilçe ve il teşkilatlarına özellikle büyük Anadolu şehirlerinde paralel yapıya yakın isimler kaydolmaya başladı. Üye kaydındaki olağandışı artış üzerine parti merkezi geniş çaplı bir inceleme başladı. İlçe ve il kongrelerinde etkili olmaya çalışan kişilerin, "bazı yerlere angaje olduğu, paralel yapı ile ilişkileri bulunduğu" bilgisine ulaşıldı. Partiyi merkezde tutmak isteyen yönetim "Bir yerlere angaje olmayın" diyerek önlem alınmasını istedi.

Parti teşkilatlarında temizlik başlatıldı. Teşkilatların feshedilmesine kadar giden önlemler devreye konuldu. İncelemelerde, 'Paralel Yapı'nın asıl hedefinin 'üst kurul delegeleri'ni, böylece parti genel başkanı ve en üst düzey yetkili kurulu olan MYK'yı belirleyebilmek olduğu anlaşıldı. Paralel yapı amacına ulaşabilseydi, 2012'deki kurultayda üst kurul delegelerine sahip olacak, Devlet Bahçeli ve ekibinin seçimine müdahale edebilecekti. 

HAYATLAR GÖRÜNTÜLENDİ

MHP, paralel yapının sızmasını engelledi ancak 2011 seçimleri öncesinde aldığı önlemler, genel seçimlerde ise büyük sıkıntı yaşamasına neden oldu. Partiye, 2011 Haziran seçimlerinde kaset komploları yapıldı. Parti yönetimindeki bazı isimlerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerle, siyasi komplolar gündeme geldi. Partiyi gözetleyen ve dinleme yaptığı iddia edilen araçlarla ilgili tespitler de Cumhuriyet Savcılıklarına sunuldu. Davalar halen sürüyor.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 4
 • Mustafa YILMAZ 9 yıl önce Şikayet Et
  C. başkanlığı seçimlerinde görüldü ki... MHP sızmayı engelleyememiş! Pensilvanyalı neyi dayattıysa onu aday göstermediler mi?Ekmeleddin efendi çatı adayları değil miydi? Bu zat pensilvanyalının CHP,MHP ve diğer muhalefete dayattığı aday değilmiydi?ve onlarda tıpış tıpış süt kuzusu gibi kabul ettiler,mecburdular çünkü..halal kaset şantajları devam ediyordu,paralar akmaya devam ediyordu..vel hasılı el kelam sızmayı önleyemedikleri anlaşılıyor..ellerinde kasetler oldukça içlerinden de temizleyemeyecekler gibi..
  Cevapla
 • Hüseyin UĞURLU 9 yıl önce Şikayet Et
  MHP bu ülkede ırkçılık tohumlarını ekenTek partidir. Irkçılık Tohumlarını ekte ve o Tohumlar hala yeşermeye devam ediyor
  Cevapla
 • Muzo ATA 9 yıl önce Şikayet Et
  mhp olmazsa büyük birlik partisi çantada keklik. mhp yi ele geçiremeyince büyük birlik partisini büyük oranda elegeçirdiler. Yeni oluşum diye bir kıytırık parti kurup BBP ve benzeri satılık bir iki parti daha kendisine katıp boyunun ölçüsünü almaya devam edecekler.
  Cevapla
 • murat buyuklu 9 yıl önce Şikayet Et
  asker. kimi mustafa kemal'in askeridir kimi f.g'nin. şükür ki sana Rabbim bizler senin askeriniz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Işıkhan duyurdu! Asgari ücrette ilk toplantı tarihi belli oldu
Sizce Akşener yeniden masaya oturur mu?