Son ankette AK Parti yüzde 50'yi aştı, HDP ise...

MAK Danışmanlık tarafından yapılan son seçim anketinde AK Parti yüzde 51 oy alırken HDP'nin oyları eridi.

Son ankette AK Parti yüzde 50'yi aştı, HDP ise...
Son ankette AK Parti yüzde 50'yi aştı, HDP ise...
GİRİŞ 04.11.2014 04:02 GÜNCELLEME 04.11.2014 09:07
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

MAK Danışmanlık, 20-26 Ekim tarihlerinde 30 büyükşehir, 24 il, 231 ilçe de 10.800 kişi ile yüzyüze görüşmelerle yaptığı ve "Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?" başlığı altında çeşitli sorular yönelterek yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

AK PARTİ YÜZDE 50'Yİ AŞTI, HDP ERİDİ

"Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna kararsızlar dağıldığındaAk Parti'nin yüzde 51.1 oy ile bariz üstünlüğü dikkat çekti. "Kobani olayları" sonrası özellikle Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yakaladığı sempatiyle "Acaba %10 barajını zorlar mı" diye düşünülen DBP-HDP'nin çok ciddi şekilde oylarını düşürdüğü görüldü.

Cumhurbaşkanılğı seçiminde Selahattin Demirtaş liderliğinde yüzde 9'u geçen DBP-HDP ittifakının yüzde 5.3'lere gerilediği görülüyor.

"CHP VE MHP ALTERNATİF DEĞİL"

MAK Danışmanlığın yaptığı ankette CHP'nin oyu yüzde 25.6'da, MHP'nin oyu da yüzde 14.1 civarlarında kaldı. Görüş bildirenler iki partiyi de iktidar altenatifi olarak görmediklerini söyledi.

"ERDOĞAN FAKTÖRÜ"

Siyasi Partilere oy verme gerekçeleri incelendiğinde Ak Parti seçmeni "R. Tayyip Erdoğan faktörü" ile öne çıktı. CHP'liler "Cumhuriyetin kazanımlarını kaybetmemek",MHP'liler ise "Milliyetçilik" gerekçesiyle partilerine oy veriyor.

YENİ PARTİ İHTİYACI

"Yeni bir siyasi partiye ihtiyaç olup olmadığı" sorusuna yüzde 42'lik bir dilim "Evet" cevabını verdi. Bu bölümde özellikle iktidar partisinde lidere ciddi güven duyulurken kadrolarda değişim beklentisi az da olsa dikkat çekiyor.

Muhalefette en fazla yeni lider arayışı göze çarpıyor. Sonrasında ise kadro ve proje eksikliği ön plana çıkıyor.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 23
 • CETİN 8 yıl önce Şikayet Et
  HDP OYU DÜŞÜYOR ÇÜNKÜ HALKIN DEĞİL PKK NIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPTIĞI İÇİN ZATEN ALDIĞI OYLARIN %50 Nİ HALKI KORKUTARAK TEHDİTLE ALIYOR
  Cevapla
 • güçlü türkiye 8 yıl önce Şikayet Et
  EYYYYYY kürt kardeşler 93 yıldır sizi adam yerine koymayan buralara yatırım yol fabrika hastane yapmayanlara yıllarca sustutunuz şimdi uzun adamla başlayan HİZMET Ayağınıza geldi sizden geçti çocuklarınız için AK yola devam DEYİN. Siz nasıl öncekileri kızdınız şimdi top sizde.
  Cevapla
 • mrt 8 yıl önce Şikayet Et
  vayy nerelisin sen
  Cevapla
 • cefi 8 yıl önce Şikayet Et
  bu masallara siz kendiniz inanıyormusunuz :)
  Cevapla
 • tuna 8 yıl önce Şikayet Et
  Akpartinin oy oranı %35.6 dır. Gösterilen oy oranı %50 denilmekte bunun %10 civarı şişirmedir. Geriye %40 kalmakta bu da aşağı yukarı yukarda belirttiğim orana tekabül etmektedir.
  Cevapla
 • evet akp uctu,,,, 8 yıl önce Şikayet Et
  günlümden baska yere uctu....gerci ztn hic girmemistri...hizmetini alkislarim ama söyledikleri külliyen YALAN...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta vatandaşın acısını paylaştı
DSÖ'den Türkiye açıklaması: 3'üncü seviye acil duruma geçildi