Davutoğlu'ndan 1915 mesajı

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla, Başbakanlık resmi sitesinden 1915 olaylarıyla ilgili mesaj yayınlandı.

Davutoğlu'ndan 1915 mesajı
Davutoğlu'ndan 1915 mesajı
GİRİŞ 20.04.2015 19:39 GÜNCELLEME 20.04.2015 20:43
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Yapılan açıklamada; “Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında, asırlardır barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamış olan farklı etnik ve dini kökenden pek çok Osmanlı vatandaşı, hafızalarda derin izler bırakan büyük acılar yaşadılar.

Birinci Dünya Savaşı koşullarında bu acıları yaşayan, farklı etnik ve dini kökene mensup milletlerin torunları olarak yaşananları anlıyor, hayatını kaybeden masum Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimizi sunuyoruz.

Osmanlı Ermenilerinin hatırasına ve Ermeni kültürel mirasına sahip çıkmak Türkiye için tarihi ve insani bir görevdir.

ERMENİ PATRİKHANESİNDE DİNİ TÖREN DÜZENLENECEK

Bu anlayışla, bu yıl 24 Nisan günü Ermeni Patrikhanesince düzenlenecek dini bir törenle, Osmanlı Ermenileri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de anılacaktır

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde, 23 Nisan 2014 tarihinde yayınladığı mesajda belirtildiği gibi, 'Türkiye ve Ermenistan'ın, birlikte, kendilerine yakışır bir törenle' Osmanlı Ermenilerini anmaları çok daha anlamlı olurdu.

Tarih siyasete alet edilmediğinde, bu olgun ve erdemli duruşun gerçekleştirileceğine inanıyoruz.

Kadim Anadolu medeniyeti tarihimize sahip çıkmayı, sevincimizi ve acımızı birlikte anmayı, yaralarımızı birlikte sarmayı ve geleceğe birlikte bakmayı öğretmiştir.

Hrant Dink'in ölüm yıldönümü vesilesiyle 20 Ocak 2015 tarihinde yayınladığım mesajda ifade ettiğim üzere 'iki kadim halkın birbirini anlama ve birlikte geleceğe bakma olgunluğuna ulaşmaları mümkündür.'

ACILAR ARASINDA AYRIM GÖZETMİYORUZ

Bugün de, tarihi sorumluluğumuzun ve insani görevimizin bir gereği olarak, acılar arasında ayırım gözetmeden yüzyıl önce yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri saygıyla hatırlıyoruz,

Öte yandan, acılarımızın hafiflemesi için hayatını kaybedenleri hatırlamak kadar, geçmişle dürüstçe yüzleşmenin de önemli olduğuna inanıyoruz.

Birinci Dünya Savaşı'nda yaşananların nedenlerini ve sorumlularını tespit etmek mümkündür

Ne var ki, her şeyi tek bir kelimeye indirgeyerek, sorumluluğu genellemeler yoluyla sadece Türk milletine yüklemek, hatta bunu bir nefret söylemiyle birleştirmek vicdanen de hukuken de sorunludur

TÜRKLERİN MARUZ KALDIĞI SÜRGÜN VE KATLİAM HAFIZALARDADIR

Yüz yıl önce Türk ve Müslüman Osmanlı vatandaşlarının maruz kaldığı sürgün ve katliamların derin izleri bugün de hafızalardadır.

Bu gerçeği görmezden gelmek, acılar arasında ayırım gözetmek, tarihi bakımdan yanlış olduğu kadar vicdanen de kabul edilemez.

Nitekim geride bıraktığımız yıllar, çatışan hafızaların birbirine dayatılmasının sonuç getirmeyeceğini göstermiştir.

Bu çerçevede, tüm Osmanlı vatandaşlarının hafızasına ve vicdanına saygı gösterilmesi, seslerine kulak verilmesi gerekmektedir.

Hakikate ulaşmak için adil hafıza, duygudaşlık, saygılı bir dil, makul ve nesnel bakış yeterlidir.

Türkiye, tüm görüşlerin serbestçe dillendirilip, özgürce tartışılabildiği, her türlü belge ve bilginin soruşturulabildiği bir ortam sağlayarak, ortak geleceği inşa etme hedefi doğrultusunda önemli pozitif adımlar atmaktadır.

Yüz yıl önce, sevinç ve hüzünde aynı kaderi paylaşmış iki halkın torunları olarak bize düşen ortak sorumluluk, yüzyılın yaralarını sarıp, insani bağlarımızı yeniden tesis etmektir.

Türkiye, bu sorumluluğa kayıtsız kalmayacak, dostluk ve barış için elinden geleni yapmaya devam edecektir.

Bütün üçüncü taraflara da tarihi yaraları deşmek yerine, adil hafızaya ve ortak barışçıl geleceğe dayalı bir tutum benimsenmesi çağrısında bulunuyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 1915 yılında, tehcir sırasında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, çocuklarının ve torunlarının acılarını paylaşıyoruz.” dendi.

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • sancar 5 yıl önce Şikayet Et
  Olayı tektaraflı değerlendirmek yanlıştır. Anadolu'nun Rus işgalinden sonra sahipsiz ve güçsüz döneminde Ermeniler tarafından müslüman köylerine çoluk çocuk demeden nasıl zulum ve katliamlar uyguladıklarını,Resmi idolojiden değil nenelerimizden duyduk,ermenilere ait bir tek toplu mezar yok ama..müslümanlara ait bir sürü toplu mezar bulundu..bu işin sonu yüklü tazminat ve toprak talebine gidiyor haberiniz ola..
  Cevapla
 • sancar 5 yıl önce Şikayet Et
  1914.1918 arası doğu anadoluda ermeni çetelerce katledilen binlerce müslümanın ruhuna el fatiha..
  Cevapla
 • elmaskılınç 5 yıl önce Şikayet Et
  İslamın en büyük düşmanı ingilizdir. Hiç gözükmez ama her şerrin arkasında ingiliz vardır.Osmanlımızada,ermeniyede en büyük darbeyi vurmuştur.fitne başı ingiliz.
  Cevapla
 • Etkin AKIL 5 yıl önce Şikayet Et
  Cok akillica bir hamle. Hic bir taviz yok hatta bir talep var. Müslümanlarin Balkanlardan tehciri ile ilgili girisim var. Ahmet Davutoglu gercekten Derin Muhakeme ve strateji yürütmeye vakif bir Basbakan.
  Cevapla
 • fatih 5 yıl önce Şikayet Et
  akp hükümeti tarafından kabul edilmeyen tek sorun müslümanların sorunları. Ama islam düşmanların bile sorunları konuşulurken, Müslümanlar davalarınin konusturulmuyor
  Cevapla
 • sacmalamissin 5 yıl önce Şikayet Et
  Yaziyi bir oku istersen. Kaldi ki Balkanlardan Uzak Asyaya yapilan yardimlari Kosovali Bosnali Endonezyali kardeslerimiz bize anlatiyor rahat ol.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan talimat verdi, teşkilat sahaya iniyor
Koronavirüsle ilgili yeni araştırma: Tüm bilgiler çürütüldü