Cemil Çiçek: 1 Kasım hayati bir gün

Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 1 Kasım’da yapılacak seçimle ilgili önemli mesajlar verdi.

Cemil Çiçek: 1 Kasım hayati bir gün
Cemil Çiçek: 1 Kasım hayati bir gün
GİRİŞ 01.09.2015 10:07 GÜNCELLEME 01.09.2015 10:07
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Seçimlerden en büyük beklentisinin ‘istikrarın çıkması’ olduğunu belirten Çiçek, “Buna en yakın parti, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 oy alan AK Parti’dir. Diğer partilerin istikrarı yakalama şansı yok. 7 Haziran sonrasında koalisyonla ancak hükümet olabilirlerdi, o şansı da iyi kullanamadılar” dedi. 

Seçim kararının hayırlı olmasını dileyen Çiçek, Türkiye’nin kendine yakışır bir seçim gerçekleştirmesi gerektiğine vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

1 KASIM ÇOK ÖNEMLİ

“1 Kasım seçiminin şaibesiz, sıkıntısız olmasını diliyoruz. Çünkü hem kendi iç dinamiklerimiz bakımından, hem de Türkiye’de demokrasinin kurumsallaşması ve imajı adına dışarıdan bakıldığında değerlendirmek bakımından bu seçim son derece hayati. Her seçim önemli ama 1 Kasım çok daha önemli. 7 Haziran’da seçiminden sonra hükümet kurulamadı. Türkiye bir süreden beri hükümetsiz. Arkadaşlar, ‘Türkiye’nin işleri boşlukta kalmasın’ diye tüm çabayı gösteriyor ama yine de dışarıdan baktığınızda Türkiye, şu an geçici hükümetle yönetiliyor şeklinde algı var. Bu durum karar vericiler açısından tereddüt getirir. İş dünyası ve dış politikada muhataplarımız açısından da bunun doğurabileceği sakıncalar var. O nedenle ilk defadır ki seçimlerin ardından yeni bir seçime gitme mecburiyeti hasıl oldu. Vatandaşımızın bunu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Niye tekrar seçime gidiyoruz, neden hükümet kurulamadı. Bunun değerlendirmesini vatandaşımız sandıkta yapacak.”

2016’YI DA KAYBETMEYELİM

Seçimden istikrarın çıkmasını beklediğini belirten Çiçek, “Türkiye 61 seçimlerinde koalisyonla tanıştı. 54 yılın, 28’i koalisyonlarla geçti. 26 yılda bir partinin tek başına iktidarı var. Dolayısıyla Türkiye bugün hangi kazanımları elde ettiyse siyasi istikrarla bu faydayı sağladı. İstikrar çıkmadığı takdirde yine günlerce yeni hükümet formülleri üzerinde konuşacağız. 2015 gitti, 2016’yı da kaybederiz halbuki Türkiye’nin 2023 hedefleri var” dedi. Türkiye son 54 yıllık zamanı koalisyonlar anlamında iyi kullanamadı. Siyasi istikrar Türkiye için önemlidir. Benim 1 Kasım’dan beklentim, seçimlerin huzur içinde geçmesi, Türkiye’ye yakışır bir seçim olmasıdır. Ülkemizin imajına olumlu katkı sağlayacak seçimin barış ve huzur içinde yapılmasını ümit ediyorum.

KOALİSYONLU YILLAR KAYIP

Geri dönüp bakın koalisyonlu yıllarda neleri kaybettik! Türkiye’nin zaman kaybetmemesi, vatandaşımızın bu düğümü çözmesi lazım. İnşallah 1 Kasım’da bu düğüm çözülür.

HDP KENDİNİ GÖZDEN GEÇİRSİN

HDP’nin yer aldığı geçici seçim hükümeti anayasal zarurettir. Vatandaştan oy alan ve 80 milletvekili ile Meclis’te temsil edilen HDP’nin politikalarını, terörle ilişkilerini gerçekten gözden geçirmesi gerekiyor.

Kaynak: Neşe Sarıdoğan - Star

YORUMLAR 4
 • yiğido 7 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar Yozgat'ın çınar ağacı eğer Bozdağ ile bir tutuyorsanız kusura bakmayın siyasetten alamıyorsunuz yozgata yapılan yatırımlar onun yüzü hürmetine başkaları gibi maddiyata bakmıyor
  Cevapla
 • muammer 7 yıl önce Şikayet Et
  Cemil bey saygım sonsuz sana ancak milletvekilliğine aday olma 1984 den yeter demirelin rekorunu kırdın.
  Cevapla
 • ozyozgatlı 7 yıl önce Şikayet Et
  ak partiliyim.. ancak bencede bozdağ ve sn.çiçek aday olmasın.. çünkü 40 senedir üst düzeyde siyasetin içinde yozgat'a doğru dürüst hiç bir faydası olmadı. Yozgat en çok göç veren illerin içinde. sanayi yok. köylerin ilçelerin içi boşaldı. doğunun en küçük iline nankörlük etmiş olsalar bile yozgattan fazla sahip çıkıldı.
  Cevapla
 • yiğido 7 yıl önce Şikayet Et
  sayın başkanım sizleri allah başımızdan eksik etmesin sizlerin sayılarını çoğalsın en büyük devlet adamı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin kara harekatı öncesi Rusya'dan terör elebaşı Abdi Şahin'e yeni teklif
Hasan Öztürk yazdı: Sizce hangisi vatandaşın dikkatini çekti?