Abdullah Gül'den uyarı: Kayıp olur

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dış politika ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Abdullah Gül'den uyarı: Kayıp olur
Abdullah Gül'den uyarı: Kayıp olur
GİRİŞ 02.10.2015 21:09 GÜNCELLEME 02.10.2015 22:21
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendi adını taşıyan AGÜ Üniversitesi'nin akademik ders yılı açılışı öncesi kampüs alanındaki müze ve kütüphane binalarının yapımı hakkında bilgi aldı. Akademik yıl töreninde Gül'ün konuşmasından önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki'ye AGÜ tarafından yerel yönetimler alanındaki başarısından dolayı fahri doktora ünvanı verilerek Rektör Prof.Dr. İhsan Sabuncuoğlu tarafından cüppe giydirildi. 

''EN İYİSİ EĞİTİME YAPILAN HİZMET OLUYOR''

Daha sonra 2015-16 akademik ders yılı açılışına katılan Abdullah Gül, burada yaptığı konuşmada, ''Adımı taşıyan bu üniversitenin, yeni akademik yılının açılışında olmaktan mutluluk duyuyorum. İlk fahri diploma verildi. Bu üniversite kurulurken fark yaratacak, Anadolu'nun ortasında iyi bir üniversite kurulduğunu gösterebilecek çalışma içinde olmak istedik. Bu vizyonla başlandı ve gördüğüm gurur duyduğum şey, bu vizyon çerçevesinde Kayseri'de güzel bir üniversite ortaya çıktı. Model bir üniversite oluştu. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Yapılan en iyi hizmet eğitime yapılan hizmet oluyor. Türkiye önüne koyduğu hedeflere ulaşabilmek için eğitimde göstermelidir. Eğitimde başarılı olmuş ülkeler, güçlü ülke oluyor. Türkiye'de bunun farkındadır. 2002'de başbakan olduğumda eğitime 7 milyar ayrılıyordu, şimdi 100 milyar ayrılıyor'' dedi.

SİYASET SORUNLARI ÇÖZME SANATIDIR

Türkiye'nin dış politikası ve ülkenin içinde bulunduğu duruma da değinen Abdullah Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Türkiye olarak hassas dönemden geçiyoruz. Türkiye'nin etrafında önemli olaylar oluyor. Irak ve Suriye'deki olaylar bizi yakından ilgilendiriyor. Kuzey'de Rusya ile Ukrayna arasındaki sıkıntılar, Türkiye'yi ilgilendiriyor. Güneyimizde Suriye’deki mülteciler, göçmenler evlerini barklarını terk ederek, perişan oluyor. Bu insanların perişan olması gibi onu Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. ABD-Rusya arasındaki görüşmeler, Suriye’de yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor. Bu dönem Türkiye için yıpratıcı ve kötü sonuçlar doğurmaz, orada istikrarı doğuracak sonuçlar olur. Tüm bunlar Türkiye’nin kendi içini sağlam tutup, kutuplaşmadan uzak, barış, diyalog içinde problemlerini çözmesi elzemdir. Yoksa, kayıp yıllar olur. Türkiye’nin ekonomik kalkınmaya dönmesi, yatırımların hızlanması, Türkiye’deki huzurla ve kutuplaşmanın bitmesi ve birinci gündem olan kalkınmaya dönülmesiyle olur. Seçimler sonrası kurulacak hükümetle, Türkiye umarım gerçek, gündemine yeniden döner. Ve yapısal reformları gerçekleştirecek ve Türkiye'nin enerjisini toplayıp kalkınmaya sevk edecek ve Türkiye'yi yeniden yatırım yapılacak ülke haline getirecek. Türkiye gibi köklü devlet geleneği olan ülkede, siyasetçilerin bunu başaracağına inanıyorum. Siyaset sorunları çözme sanatıdır.''

Gül, AGÜ'nün Mimarsinan kampusunda gelini Ayşe Zehra ve oğlu Ahmet Münir Gül hatıra ormanının açılışı ve fidan dikim törenine katıldı. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 5
 • kelkit 8 yıl önce Şikayet Et
  son kullanma tarihin geçti
  Cevapla
 • veli 8 yıl önce Şikayet Et
  AGU sahane bi universite
  Cevapla
 • celal bulut 8 yıl önce Şikayet Et
  Guzel temenilerde bulunmus sayin gul
  Cevapla
 • Ramazan Uk 8 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede kutuplaşma yok sayın Gül, sadece dindar insanlar artık kendilerine ezdirmeyecekler, haksızlığa karşı susmayacaklar, onları temsil eden liderini yedirtmeyecekler, kutuplaşma görmek isteyen 90'lara 28 şubat baksın, orada muhafazakar insanların şirketleri bile fişlendi, adı yeşil sermaye idi.
  Cevapla
 • Adamentor 8 yıl önce Şikayet Et
  Şimdide dindar olmayanların fişleniyor ne anladım bu işten
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ASELSAN’ın akıllı uçak mühimmatı TOLUN’dan 4 hedefe aynı anda atış
Türkiye Avrupa'da birinci! Yüzde 4,5'lik rekor - Gazete manşetleri