Kararının ardından ilk kez konuştu

Mehmet Ağar, siyasete dönmeyi düşünmediğini söyledi.

Kararının ardından ilk kez konuştu
Kararının ardından ilk kez konuştu
GİRİŞ 08.03.2016 16:17 GÜNCELLEME 08.03.2016 16:17
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin "Susurluk Davası" kapsamında hakkında verilen 5 yıl hapis cezasının zaman aşımından düşürülmesine karar vermesini, "Gecikmiş bir hakkın iadesi" olarak değerlendirdi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'a "Susurluk Davası" kapsamında verilen 5 yıl hapis cezasının zaman aşımından düşürülmesine karar verdi. Kararı AA muhabirine değerlendiren Mehmet Ağar, "Kararı, gecikmiş bir hakkın iadesi olarak görüyorum. Siyasete dönmeyi düşünmüyorum. Haksızlığa uğramış da olsam herhangi bir dava açmam. Bizim tarzımız değil. Siyasete de dönmeyeceğim" diye konuştu. 

Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak” suçundan yargılandı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar'ı, "Susurluk Davası" kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu" iddiasıyla yargıladığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını onamıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise 9. Ceza Dairesi'nin Ağar hakkındaki kararıyla ilgili "karar düzeltme" talebinde bulunarak davanın zaman aşımından düşürülmesini istedi.

Görev alanının değiştirilmesi nedeniyle Başsavcılığın istemini, Yargıtay 9. Ceza Dairesi yerine, bu suçlara bakan Yargıtay 16. Ceza Dairesi karara bağladı.

Daire'nin kararında, suç tarihiyle soruşturma ve kovuşturma safhalarında gerçekleşen süreler dikkate alındığında davanın zaman aşımına uğradığı kaydedildi. 

CEZASININ İNFAZI DURMUŞTU

Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında aldığı hapis cezasının infazı için girdiği Aydın'ın Yenipazar Cezaevinde 1 yıl kaldıktan sonra denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak çıkmıştı. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • aaa 6 yıl önce Şikayet Et
  agar yanlis yapmaz erdogan artik dogru yolda.ulke erdoganla 2025 e dogru yolalacak.
  Cevapla
 • çok bilir 6 yıl önce Şikayet Et
  kim ne söylerse söylesin bu Ağar vatanı için ölür yanlış iş yapmaz Allah yardımcısı olsun
  Cevapla
 • muharrem yılmaz 6 yıl önce Şikayet Et
  baba büyüksün, bu millet bu vatan sana çok şey borçlu ama daha da hizmet etmen gerekmez mi hem de bu zamanda..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Akaryakıta peş peşe indirim! Bu gece yeni indirim geliyor
29 Kasım Salı gazete manşetleri - Avrupa üşüyünce uyandı