AB Türkiye için toplanıyor!

Avrupa Birliği, Türkiye ile müzakerelerin durdurulması için buluşacak.

AB Türkiye için toplanıyor!
AB Türkiye için toplanıyor!
GİRİŞ 09.11.2016 03:45 GÜNCELLEME 09.11.2016 05:27
Bu Habere 145 Yorum Yapılmış

Wall Street Journal gazetesi, Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin dışişleri bakanlarının önümüzdeki hafta, Türkiye ile müzakerelerin son bulması başlığını konuşmak için buluşacağını yazdı.

Gazetenin, 2 üst düzey yetkiliye dayandırdığı habere göre, Pazartesi günü Brüksel'de gerçekleştirilecek görüşme öncesi, birliğe üye ülkeler arasında bir bölünme de söz konusu.

Habere göre, birlikteki bazı ülkeler, mültecilerin geri kabulü anlaşması ve IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleyi etkileyececeği gerekçesiyle, "müzakereleri durdurma" kararına mesafeli duruyor.

"DİPLOMATİK HATA OLUR"

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in "İdam cezasını geri getirmediği takdirde Türkiye ile anlaşmaları sonlandırmak büyük bir diplomatik hata olur" sözlerinin de yer aldığı haberde, çarşamba günü yayınlanacak "Avrupa Komisyonu taslak raporuna" ilişkin de ayrıntılar bulunuyor.

Wall Street Journal'in bazı detaylarını açıkladığı o rapora göre, Türkiye, 2015 yılı ile kıyaslandığında, hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü ve insan hakları konusunda geriye gitti.

TASLAK RAPORDAN BÖLÜMLER

Habere göre, taslak raporda, 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimi sonrası yaşanan hukuk sürecine atıflar bulunuyor. "40 bine yakın kişinin gözaltına alındığı, neredeyse 140 bin kişinin işlerinden atıldığı, 4 bin civarında enstitü ve iş yerinin kapatıldığı ve bunlara devlet tarafından el koyulduğu " ifadesi taslakta yer alıyor.

Gazeteye göre aşağıdaki cümleler de taslak raporda bulunuyor:

"Atılan tedbir amaçlı adımların ölçeği ve doğası çok ciddi sorular doğurmuştur. Elde edilen deliller ve kullanılan yöntemlerin belirsizliğiyle ilgili endişeler, 'baştan suçlu' algısıyla hareket edildiğini düşündürüyor"

Taslak raporda, iş dünyasının da atılan adımlardan endişe duyduğu ve etkilenmeye başladığı ifadesinin yer aldığı söyleniyor.

Gazetenin haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da müzakereleri durdurmayı düşündüğü hatırlatılarak, Erdoğan'ın, "Türkiye'yi 53 yıldır kapıda bekleten Avrupa Birliği'nden ne bekleyebiliriz ki ? Kendimizi kandırmayalım. Biz kendi göbeğimizi keseriz." sözlerine yer veriliyor.

YORUMLAR 145
 • güngör yıldız 7 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ayak bagından kurtulur.
  Cevapla
 • Emre can 7 yıl önce Şikayet Et
  Sayin yoneticilerimizden bir ricam var ab ab defolun gidin demeniz
  Cevapla
 • Hakan 7 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye daha önce davransın ve sizi de teröristlerinizide istemiyoruz deyip resti çeksin..
  Cevapla
 • Yakub 7 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa'dan UZAK DURUN. Gurbetçiler sizi yanıltmasın!!! Avrupa bizden aldıkları ile SALTANAT KURDU. Şimdi inişe geçti. Tabiiki CEHENNEM HAK CENNETTE HAK.
  Cevapla
 • Ali 7 yıl önce Şikayet Et
  Rusyaya güven olmaz,ama rusya bu hain avrupadan kat kat iyidir. Türkiye-Rusya ittifaki ortadogudan batının tüm pisligıni sökup atar. Ayrıca ne avrupa birligi! Hepsi agır ekonomik krizde. AB eninde sonunda çökecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PKK'ya hava harekatı: 13 hedef imha edildi
Türkiye için bir ilk! Yüksek teknoloji ürünü havacılık motoru ihraç edilecek