Başbakan kürsüden talimat verdi

Başbakan Binali Yıldırım Dünya Engelliler Günü etkinliğinde konuştu.

GİRİŞ 03.12.2016 13:33 GÜNCELLEME 03.12.2016 14:45
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Engellilere 12 saat bireysel ve grupsal rehabilitasyon veriliyor ve bu yetmiyor. Evet yetmez, bu eğitimin artması gerekiyor. Öyle mi? Tamam. Devletimiz vatandaşın işini görmek için var. Bu uğurda ne para harcanacaksa harcanacak. Bakanımıza buradan talimat veriyorum. Otizm engellileri için bireysel eğitim süresi artmalı" dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Engellilerin hayata katılmasını sağlayacak adımlar attık" dedi. Her engellinin aynı kategoride olmaması gerektiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, "Engeller fizikte değil, önce zihindeki engelleri kaldıracağız. Fiziksel ve zihinsel engellileri ayrı ayrı ele alacağız" şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları;

OTİZM ENGELLİLERİ İÇİN GEREKEN NEYSE YAPILACAK!

15 Temmuz gecesini aydınlığa çeviren ve bu yolda gazi olan engelli kardeşimiz de burada. Onun dediği şudur: Engellilere 12 saat bireysel ve grupsal rehabilitasyon veriliyor ve bu yetmiyor. Evet yetmez, bu eğitimin artması gerekiyor. Öyle mi? Tamam. Devletimiz vatandaşın işini görmek için var. Bu uğurda ne para harcanacaksa harcanacak. Bakanımıza buradan talimat veriyorum. Otizm engellileri için bireysel eğitim süresi artmalı. Değerli dostlar 14 yılda neler yaptık? Merkezi idare, yerel yönetim olarak adeta bir zihniyet devrimini gerçekleştirdik ve adım adım engellilerimizin toplumdaki farkındalığını artırdık. Çok şükür büyük mesafe katettik. Ak Parti olarak birçok reformları gerçekleştirdik. Sosyal haklarda iyileştirmeler yaptık. Destek miktarını artırdık. Özel sektör ve kamuda çalışan engelli sayısı 150 bini buldu. Eskiden engelli almamak için 40 dereden su getirirlerdi. Engeller zihinde, zihinden engeller kalkarsa her şeyi hallederiz. Yaptığımız yatırımlar yeterli değil ulaşamadığımız engelli kalmayacak. Biz küçük çocukken köyde bayramlarda şeker toplamaya giderdik. Bir komşumuz vardı o evde bir kapı hep kapalıydı. Merak ettik bu kapıyı neden kapatıyorlar? Öğrendim ki çok ileri yaşta bir engelli olduğunu gördüm. Toplumda engellileri saklayan bir anlayıştan bugün engellileri topluma kazandıran hatta bizlere ders veren bir noktaya geldik. Bu sadece devletin alanı değil. Daha çok sivil toplum kuruluşu ve özel kurumlar olmalı. Sadece teşvik etmeyeceğiz ön ayak olacağız. Denetlemeyi de ihmal etmeyeceğiz. Devlet her şeye yetişemez ama her şeye yetişeceklere destek verir. Kendilerinin engelsiz olduğunu düşünen bizlere ders verdiniz. Sizlere teşekkür ediyorum.Buradaki tüm otizmli kardeşlerimiz bizde varız dediler. Ailelerinize sizlere verdikleri emekten dolayı da ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Mevzuatı bırak işine bak. Mevzuatla iş olmaz. Bürokrasi terimlerini bırakalım. Süreçlere değil sonuçlara bakalım.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • batmanli 4 yıl önce Şikayet Et
  gercekten otozimler icin daha fazla egitim gerekli cunku hafta sadece iki saat devlet karsiliyor özele gitsen tam bir soygun altinda kalkamassin burda devlet en az haftada 6 saat vermesi gerekir cunku gercekten bu cocuklar iyilesiyor cok egitimle basbakanin talimatiyla insalah olur
  Cevapla
 • Selim Yavuz 4 yıl önce Şikayet Et
  Yeni yapılan apartman ve işyerlerinin çoğu sokak çıkış kapıları düz zemine çıkmıyor. Engelli vatandaşlara çok büyük engel. kapılar genelde sokak çıkışları hep merdivenli, iş olsun diye rampa yapanlar da var.
  Cevapla
 • metin 4 yıl önce Şikayet Et
  Döviz üzerinden başaramazlarsa bu sefer borsa üzerinden büyük saldırıya geçecekler.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Başkan Erdoğan duyurmuştu! Her şey hazır, işte atılacak adımlar
İndirim için büyük koz! Türkiye pazarlık yapacak...