CHP 60 yıldır tüm mağlubiyetleri hazmedemedi

CHP, sadece son seçimde değil, 60 yılda kaybettiği her seçimde çamura yatıp mızıkçılık yaptı.

CHP 60 yıldır tüm mağlubiyetleri hazmedemedi
CHP 60 yıldır tüm mağlubiyetleri hazmedemedi
GİRİŞ 21.04.2017 08:36 GÜNCELLEME 21.04.2017 08:36
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

 Millet iradesine saygı duymak yerine her seferinde itirazda bulundu  Seçim yarışında aldığı mağlubiyetleri kabul edemeyen CHP 60 yıldan fazladır aynı söylemleri kullanıyor. Sadece yakın geçmişte değil çok partili sisteme geçilen yıllardan beri aynı savunmayı yapan CHP liderleri halkın iradesini yok sayarak seçimlere itirazlarda bulunuyor. 16 Nisan referandumuna itirazı reddedilen CHP'nin geçmişte manşete taşınan itirazlarından birkaçı şu şekilde:  

1954 GENEL SEÇİMLERİ:

CHP'nin çok partili hayata geçtikten hemen sonra aldığı ilk yenilgilerden birisi olan 1954 genel seçimlerinde Demokrat Parti 503 vekil kazanırken CHP yalnızca 31 vekil kazanmıştı. Bu büyük farka rağmen CHP ilk iş olarak seçim kanununun aksaklığına itiraz etmişti. CHP'nin itiraz ettiği liste usulü çoğunluk sistemi 1946 seçimlerinden beri kullanılan ve CHP'nin Meclis'te çoğunluğu bulundurduğu dönemde itiraz etmediği bir sistem.

CHP'nin çok partili hayata geçtikten sonra 1954 genel seçimleri... Sonraki yıllarda aldığı seçim yenilgileri ve bitmeyen hazımsızlığı.

1957 GENEL SEÇİMLERİ

Bir sonraki genel seçim olan 1957'de yine ezici bir üstünlük kuran Demokrat Parti'ye karşı CHP Lideri İsmet İnönü itirazlarda bulunmuştu. Seçim sonucunda Demokrat Parti 424 vekil kazanırken CHP 178 vekili Meclis'e gönderebilmişti. Bu sonuçlar karşısında birçok büyük ilde seçimin tekrarını isteyen CHP'liler o dönem de radyo yayınını kanuna aykırı bulmuşlardı.

2002'DEN GÜNÜMÜZE

Yakın tarihimize baktığımızdaysa 2002 sonrası AK Parti'nin tek başına liderliği aldığı her seçimde CHP seçim sonrası başarısızlıklarını seçim sonuçlarına gölge düşürmeye çalışarak kapattı. Elektrik kesintileri, dışarıdan oy pusulaları gibi sebepler öne süren CHP'liler son genel seçim olan 2015 Kasım seçimlerinden sonra da seçimin olağanüstü koşullarda gerçekleştiği bahanesini ileri sürdü.

TEK İSTİSNA 7 HAZİRAN AMA...

CHP'nin itirazlarının öne çıkmadığı tek seçim ise 7 Haziran 2015 seçimi oldu. Kemal Kılıçdaroğlu birinci olan AK Parti'nin tek başına iktidar olamamasını ve CHP'nin ikinci parti olmasını başarı olarak görerek "Demokrasinin kazandığını ve istifa edecek bir durum olmadığını" söyledi. Seçimden sonra yapılan bu değerlendirmeler her dönem için CHP'nin kendi başarısızlığını perdelemek için kullanılan bahaneler olarak algılandı.

ETİKETLER
DP
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Cantürk 4 yıl önce Şikayet Et
  Siyasetini tüketmiş artık yapacak siyaset bulamayan Yalan, dolan, korku vesayetçi,mandacı siyasetinizi de alın tatile Yunanistan'a gidin içinde CUMHURİYET olan HALK olan fakat 60 yıldır diktatörlükle zorbalıkla yönetimi milletine bırakmayan Milletinden bihaber olan her defasında kendisiyle çelişkiye düşen PKK ile iş tutan boynundaki ipini Avrupa Birliğinin elinden alamayan sürekli emir almaya alışmış korkaklık siyaseti yapan zavallılar artık siz ne CUMHURİYET te nede Bu vatanın evlatlarına HALKA yakışmıyorsunuz. Korkak siyasetinizle bu işi yapamıyorsunuz. Çıkartın o Mübarek isimleri partinizin adını değiştirin yada Kapatın o partinizi utancınızla gidin köşenizde yaşayın.
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  aynı yere ve aynı mahfillere bağlı olduğu için insiyatif sahibi değil mantıklı ve makul düşünemez,yani kararlarında özgür değil,hadi ordan diyenlere sayın kılıçdaroğlunu kimler bir operasyonla oraya konduruverdiler,bundan dolayı chp den bir matah olmaz
  Cevapla
 • RUHİ 4 yıl önce Şikayet Et
  Menderesin katilidir CHP
  Cevapla
 • beyaz 4 yıl önce Şikayet Et
  Adının başındaki Cumhutiyet ibaresini değiştirip çamur yapsın.Çamur Halk Partisi.
  Cevapla
 • Deli Ibram 4 yıl önce Şikayet Et
  Ben bir kamyonnSODA ismarlayayim hazmetmeleri icin...hahahaaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Türkiye ile Katar arasındaki anlaşmalar imzalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da onuruna verilen yemeğe katıldı