Milli Savunma Bakanı Işık'tan büyük müjde

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: "En geç üç ay içinde tüm helikopterlerimizde pasif helikopter engel tanıma sistemi hazır olacak" dedi.

GİRİŞ 19.06.2017 11:47 GÜNCELLEME 19.06.2017 11:58
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

 Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Harita Genel Komutanlığımızın işlediği bütün yükseltileri, maniaları, elektrik hatlarını tablet bilgisayarlara aktaracağız ve bunu portatif olarak, GPS de takıp, helikopterlere hemen vereceğiz. En geç üç ay içinde tüm helikopterlerimizde pasif helikopter engel tanıma sistemi hazır olacak" dedi.

Işık, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Helikopterlere engel tanıma sistemi

Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasının ardından gündeme gelen helikopter için engel tanıma sistemlerine yönelik soru üzerine Işık, önceki hafta yaptıkları toplantıda konuyla ilgili acil ve kısa vadeli bir çözüm ürettiklerini belirtti. Bakan Işık, şöyle konuştu:

PASİF SİSTEMDE OLACAK

"Harita Genel Komutanlığımızın işlediği bütün yükseltileri, maniaları, elektrik hatlarını tablet bilgisayarlara aktaracağız ve bunu portatif olarak, GPS de takıp helikopterlere hemen vereceğiz. Bunu önümüzdeki en geç üç ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz. En geç üç ay içinde tüm helikopterlerimizde pasif helikopter engel tanıma sistemi hazır olacak. Diğer yandan da bunu helikopterin kendi ekranına aktaracak çalışmayı da başlattık. Onu da ASELSAN, daha önceden zaten tecrübesi var. Bu noktada bir de bir kanun değişikliği yapmayı hedefliyoruz. Yükselti yapan her kurum bunu Harita Genel Komutanlığına belli süre içerisinde bildirmek zorunda olacak. Harita Genel Komutanlığı da bildirilen her yükseltiyi hemen kendi sistemine işleyecek ve bunları helikopterlere hemen aktaracak. Bu pasif sistemin yanında bir de aktif sistemlerde de çalışmaları derinleştirme kararı aldık."

13 ŞEHİT VERMİŞTİK

Haziran ayı başında Şırnak'ın Şenoba ilçesinden havalanan Cougar tipi helikopter kalktıktan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak düşmüş, biri Tümen Komutanı olmak üzere 13 askerimiz şehit olmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 35
 • CAN BAR 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım subay astsubay tayinleri 6. kez ertelenmiş Sözde adamlarınızı yerleştiriyormuşsunuz Tayinler ne zaman olacak bir açıklama yapın lütfen BY EDDDDDA
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Devlet işleri hep aynı! Önce insanlar ölecek, sonra icraat yapılacak! Halen hizmet anlayışı çok zayıf maalesef.
  Cevapla
 • İbrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizde hep jeton geç düşüyor. Ölümler şehitler olduktan sonra önceden yapılması gerekenler yapılıyor.
  Cevapla
 • yunus 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizde önce tevekkül sonra tedbir uygulanıyor, halbuki önce tedbir sonra tevekkül.
  Cevapla
 • vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  13 tane can geri gelecek mi ey bakann sen uyursan daha çok şehit vereceğiz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altın 400 TL olunca işler değişti! İşte vatandaşın yeni tercihi
Azerbaycan duyurdu! Ermenistan sınırında sıcak çatışma: Şehitler var...