O gece talimat verildi! ATM'ler parayla dolduruldu

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından vatandaşların paniğe kapılmalarını önlemek için "Bütün ATM'lerin parayla doldurulmasını söyledik." dedi

O gece talimat verildi! ATM'ler parayla dolduruldu
O gece talimat verildi! ATM'ler parayla dolduruldu
GİRİŞ 11.07.2017 14:44 GÜNCELLEME 11.07.2017 14:51
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ekonomide yarattığı tahribatın olabildiğince asgariye indirilmesi için 16 Temmuz sabahından itibaren yoğun bir çalışma içine girdiklerini söyledi. Böyle dönemlerde insanların paralarını çekmek için bankacılık sisteminden yoğun talepte bulunduklarını anımsatan Canikli, şöyle konuştu:

TÜM ATM'LERİ PARAYLA DOLDURDUN TALİMATI VERDİK

"Tahmin ettiğimiz gibi ATM'lere yoğun bir talep oldu. Bu psikolojinin çok iyi yönetilmesi gerekiyordu. Biz bunu cumartesi sabah saatlerinden itibaren planlamaya başladık. Para çekme talebinin tamamının karşılanması noktasında bütün bankalara talimat verdik, bütün ATM'lerin parayla doldurulmasını söyledik."

ATM'lere gidilip paraların çekilememesi ya da çok geç çekilmesi durumunun hızla diğer insanlara da yansıyacağını ve çok ciddi bir panik havası oluşmasına yol açabileceğini dile getiren Canikli, "Buna meydan vermememiz gerekiyordu. Bunu insanlara göstermenin en iyi yolu da istedikleri zaman paralarını çekebildiklerini ortaya koymaktı. Onun için bütün bankamatikler parayla dolduruldu ve bu durum takip edildi. Vatandaşlar paralarını çekebildiklerini gördü ve sakinleşti" ifadelerini kullandı.

15 Temmuz'un ertesi gününden itibaren sistemin tıkır tıkır işlediğine işaret eden Canikli, bütün bankaların da talimatlara olumlu tepki verdiklerini bildirdi.

Piyasaların pazartesi günü açılıp açılmaması noktasında da ciddi tartışmalar yaşandığını anlatan Canikli, borsada satış yönlü bir talebin borsanın çökmesine neden olabileceği ihtimalinin değerlendirildiğini kaydetti.

"BİR KUŞAĞI ZEHİRLEDİLER"

FETÖ'nün kendilerine bağlı Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve BIST gibi kurumlara verdiği zararlara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Canikli, örgütün ekonomiye zararına ilişkin henüz ayrıntılı bir çalışma bulunmadığını söyledi.

Canikli, konuyla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Zararın başından beri çok yüksek olduğunu söylemek mümkün. Bir kuşağı 'altın nesil yetiştiriyoruz' diye zehirlediler, beyinlerini tamamen ortadan kaldırdılar, bu milletin menfaatine değil de başka yerlere endekslediler. En büyük tahribat bu zaten" dedi.

"ÖRGÜTÜN FİNANS KAYNAKLARI KURUTULDU"

Örgüte kaynak sağlayan çok fazla şirket bulunduğunu anımsatan Canikli, söz konusu kuruluşlara kayyum atandığına dikkati çekti. Anılan şirketlerin tamamından örgüte kaynak aktarıldığını ifade eden Canikli, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin 43 ilinden toplam 965 şirkette kayyumların yetkileri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredildi veya Fon bu şirketlere kayyum olarak atandı. Ayrıca 107 gerçek kişinin mal varlıklarına Fon kayyum oldu. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü yaklaşık 41 milyar lira, toplam 45-50 bin kişilik istihdamları var. Altın gibi karlı alanlarda faaliyet gösteren firmaları mevcut. Her tarafı sömürmek ve ülkenin kaynaklarını aktarmak için çok ciddi çalışmalar yapmışlar ama şu an bütün finans kaynakları kurutulmuş durumda."

YORUMLAR 29
 • Taybaran 7 yıl önce Şikayet Et
  O gun Allah,in sinaviydi gecenler gecti,gecemeyenler televizyonu seyretti bankamatiklere kostu.
  Cevapla
 • saydemir 7 yıl önce Şikayet Et
  Evet bir neslin bir kısminı sanki zehirlemişler,inanmak mümkün değil gibi ama gerçek böyle olsa gerek.
  Cevapla
 • İzmirEkmekalmaya 7 yıl önce Şikayet Et
  Bir izmirde vaka tanıdığım uzun yoldan gelir o akşam izmire 15 temmuz akşamı doğal olarak markete girdi ekmek almak için yanında çocuğu var adam 2 ekmek alır tabi ekmek kuyruğu var etrafındaki adamlar bir ekmek al der oda münakaşa etmemek için öyle yapar
  Cevapla
 • ne deyon 7 yıl önce Şikayet Et
  Hiç bir şey anlamadım Vallahi.
  Cevapla
 • limon 7 yıl önce Şikayet Et
  ismini vermeyeceğim köklü bir banka cumartesi sabah, cuma yatan maaşımdan normal ihtiyaçlar için üst limit olan 1500 TL çekmek istedim ATM vermedi, sadece 300 verdi. ihtiyacımı karşılamak için bir başka kart ike 30O Tl daha çektim isede ancak borçlarımı ödeyemedim.bu da bir vakaa.
  Cevapla
 • dirmil 7 yıl önce Şikayet Et
  anlasildi yine chp
  Cevapla
 • limon 7 yıl önce Şikayet Et
  zaten günlük para çekme limitim 1500 TL dir. aynı karta resmen 300 TL limit getirmişti. dedim acaba para mı kalmadı, başka kartı denedim yine 300 verdi. fazla yok , bu kadar kıymetin var dedi.
  Cevapla
 • limon 7 yıl önce Şikayet Et
  peki , vereyim , diğer bankalar bari töhmet altında kalmasın. (İş Bankası )
  Cevapla
 • alsancak 7 yıl önce Şikayet Et
  ismini niye vermiyon abi versene
  Cevapla
 • Rotterdam 7 yıl önce Şikayet Et
  Gunluk cekme limitini 1500 yaparsan cekebilirsin.
  Cevapla
 • Rotterdam 7 yıl önce Şikayet Et
  Once vatan diyenler kostu tanklara kafa tutmaya. Atm lere kosan dunyayi dusundu ahireti degil. Yinede cok gormemek lazim, sehitlik herkese nasib olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ehliyet alacaklar dikkat: Direksiyon sınavında kurallar değişiyor
'Pes' dedirtti, sahte CEO'dan milyonluk vurgun! Gerçek kimliği şoke etti...