Meclis olağanüstü toplanıyor!

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Genel Kurulu'nun, Irak ve Suriye tezkeresi için 23 Eylül Cumartesi günü saat 16.00'da olağanüstü toplanacağını açıkladı.

Meclis olağanüstü toplanıyor!
Meclis olağanüstü toplanıyor!
GİRİŞ 21.09.2017 18:56 GÜNCELLEME 21.09.2017 20:05
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

26. Dönem 3. Yasama Yılı açılışı nedeniyle 1 Ekim Pazar günü toplanacak olan Meclis, bu tarihten önce mesaisine başlayacak.

Mustafa Elitaş, yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nun, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için, 23 Eylül Cumartesi günü saat 16.00'da olağanüstü toplanacağını kaydetti.

Söz konusu Başbakanlık Tezkeresi daha önce Genel Kurul'da, 2 Ekim 2016 tarihinden 30 Ekim 2017'ye kadar uzatılmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan bu tezkerede, "Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının ulusal güvenliğimiz açısından taşıdığı risk ve tehditler, gerek nicelik gerekse nitelik bakımından artmıştır." ifadesine yer verilmişti.

Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilerek, "Diğer taraftan, Irak'ın kuzey bölgesinde silahlı PKK terör unsurlarının varlığını sürdürmesi, ülkemizin güvenliğine yönelik doğrudan bir tehdit oluştura gelmektedir. DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin Suriye'nin kuzeyindeki mevcudiyeti devam etmekte, bu terör örgütleri ülkemize yönelik silahlı eylemler ve bombalı intihar saldırıları gerçekleştirmektedir." denilmişti.

GÜNDEM IRAK TEZKERESİ

Olağanüstü meclis oturumunda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak ve Suriye’ye sınır ötesi harekat yapması için hükümete verilen izni bir yıl daha uzatan tezkerenin görüşülmesi bekleniyor. Görüşülecek tezkere, 30 Ekim'de sona eriyordu.

BARZANİ'YE KARŞI ÖNLEMLER

Sınır ötesi tezkeresi uzatılacak tezkereye Barzani'ye karşı alınacak önlemler eklenecek.

KUZEY IRAK'TAKİ REFERANDUM

Olağanüstü toplantının Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılacak olan ve Türkiye'nin sert bir dille karşı çıktığı bağımsızlık referandumunun öncesinde yapılması dikkat çekti.

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Tuzak 2 yıl önce Şikayet Et
  Ak parti hükümetinin barzani hükümetine karşı böyle hamlesi onun elini güçlendirecegine orta vadede elini zayıflatır hem ulusal hem uluslararası arenada umuyorum uzun adam bu tuzağa düşmez
  Cevapla
 • Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Musul ve Kerkük alınmadığı sürece bu ortadoğu karmaşası hep sürecek
  Cevapla
 • asır 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin k ırak a gireceğini beklemiyorum diyelim ki Kerkük aldı böyle bir duruma abd dahil bütün bölge ülkeleri karışır türkiyenin yapacağı şudur doğudaki bütün sınırı artık hendemi yapar set mi yapar şimdi için ilerisi için geçilmez hale getirmek
  Cevapla
 • celali topuz 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaş 66 evvel Allah hazırım..
  Cevapla
 • Vahdet 2 yıl önce Şikayet Et
  Barzani kargaşa çıkartcak.kuzey ırak suriye gibi olacak.sonra ordan bir terör orgutu tureyecek.daesin yerini alacak.tr ye saldiracak.birazda ab ye saldiracak.sonra abd temizlemeye gelcek.ee kimi kullancak ? Pkk dan farklı oldugunu iddia edip uydurdukları ytg adlı örgute bölgeyi peskes cekcek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti
Hüseyin Çimşir istifasını sundu!