YSK Başkanı'ndan erken seçim açıklaması

YSK Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılması beklenen seçim hakkında açıklamalarda bulundu.

YSK Başkanı'ndan erken seçim açıklaması
YSK Başkanı'ndan erken seçim açıklaması
GİRİŞ 18.04.2018 19:06 GÜNCELLEME 18.04.2018 21:53
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimine ilişkin kurum binası önünde gazetecilerin sorularını cevapladı.

"TBMM'Yİ BEKLİYORUZ"

Bugün siyasi partilerin seçimlerle ilgili açıklamada bulunduklarını ve seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılması konusunda anlaşılmış gibi durulduğunu dile getiren Güven, Türkiye Büyük Millet Meclisinden seçiminin yenilenmesiyle ilgili yasanın çıkmasını beklediklerini söyledi. 

"YSK AÇISINDAN SÜRE SIKINTISI YOK"

Yasa çıktığı takdirde anayasa gereğince cumhurbaşkanı seçimiyle birlikte iki seçimi birlikte yapacaklarını ifade eden Güven, şöyle konuştu:

"YSK olarak biz, bir seçim bittiğinde bir sonraki seçimin hazırlıklarını yaparız. En az iki seçim için hazır malzemelerimiz olur, yapılanmamızı tamamlarız. Şu anda da bu seçim için her türlü hazırlığımız tamam. Bundan sonraki aşamada genelgeler ve seçim takviminin hazırlanması ve yurt dışındaki yapılanma işlemleri olacak. Bugün itibarıyla seçim takvimi hazırlıkları başladı, bir iki gün içerisinde bunu tamamlayacağız. TBMM'den yasanın çıkıp yayınlanmasını bekleyeceğiz. Sonra da süreci işleteceğiz. Sürecin işletilmesi konusunda YSK açısından herhangi bir sıkıntı, süre sıkıntısı yoktur. Daha önceki seçimlerde de biz 56 günde seçim yaptık. Bu seçimde de aynı şekilde seçimleri yapacağız. Meclisten çıkması halinde yapılacak seçimlerin ülkemiz, milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

SEÇİME KATILABİLECEK PARTİLER

İYİ Parti'nin seçimlere girip giremeyeceği konusunda bir soru üzerine Güven, şunları söyledi:

"Siyasi partilerin hangi şartlarda seçime katılacağı hususu Siyasi Partiler Kanunu'nun 36. Maddesi, 298 sayılı Kanunu'nun da 14/11'de yazılı. Bizim istikrar kazanmış ictihadlarımız da bu konuda var ve internet sitemizde yazılı. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği hususunu incelemek için siyasi partilerin kayıtlarını tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından evrakları, kayıtları isteyeceğiz. YSK olarak hangi partilerin seçime katılma hakkına sahip olduğunu bu inceleme sonunda açıklayacağız. Mecliste seçimlerin yenilenmesi kararı alınırsa kısa bir süre içerisinde incelememizi yapıp kamuoyuna duyururuz. Şu an itibarıyla benim bilmem de mümkün değil."

YSK Başkanı Güven, seçim takvimine ilişkin bir soru üzerine ise seçim takviminin bugün itibarıyla büyük ihtimalle hazırlandığını, TBMM'den yasa çıktıktan sonra hemen yayınlayacaklarını belirtti.

Güven, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin aynı gün olacağı için takvimi de aynı süreç içerisinde, birlikte hazırlamayı düşündüklerini sözlerine ekledi. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
erken seçim iyi parti
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Ysk.vatana ihanet edenleri vekillik yolu kapatılmalı yoksa şehirlerimizin kemikleri sızlar...
  Cevapla
 • yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
  Siyasi Partilerin Seçimlere Katılması ve Adayların Tespiti Siyasi partilerin seçimlere katılması: Madde 36 – Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şarttır. bu anayasa maddesinden anlaşılacağı üzere ıyı parti nin seçime katılabilmesi için büyük kongre üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekiyor. SONUÇ OLARAK YSK KANUNUN DIŞINDA KARAR ALAMAYACAĞINDAN DOLAYI, BU KANUNDAN DA ANLAŞALACAĞI ÜZERE IYI PARTİ SEÇİMLERE KATILAMAMAKTADIR.
  Cevapla
 • berke 3 yıl önce Şikayet Et
  iyi parti kongreyi 10 aralıkta yapmadı mı? 10 hazirandan sonraki bir tarihte seçime giremez mi? Onu anlayamadım.
  Cevapla
 • enes 3 yıl önce Şikayet Et
  inşallah 15 temmuza güzel cevap olur hak eden hak ettiğini alır.
  Cevapla
 • Malatyalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Erken seçim ülkemiz ekonomisindeki belirsizlikleri ve daha bir çok sorunu ortadan kaldıracaktır. Devlet Bahçeli nin basireti takdire şayandır.
  Cevapla
 • Oya 3 yıl önce Şikayet Et
  Şartları yerine getiren katılır getirmeyen katılamaz. Bu konu da kurallar kanunlar açık net belli. Müneccim olmaya gerek yoktur.
  Cevapla
 • emir 3 yıl önce Şikayet Et
  bizde hazırız reis yalnız değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emre Kınay'dan millete tepki çeken hakaret
Helikopterlerin büyük mücadelesi... O anlar kamerada