Hazine'den partilere verilecek olan seçim bütçesi

Erken seçim kararının ardından tüm partiler hızla hazırlığa başladı. Siyasi partilerin Hazine'den alacakları bütçeler de belli oldu. Seçim için siyasi partilere verilecek toplam ödenek: 547 milyon.

Hazine'den partilere verilecek olan seçim bütçesi
Hazine'den partilere verilecek olan seçim bütçesi
GİRİŞ 20.04.2018 10:42 GÜNCELLEME 20.04.2018 10:43
Bu Habere 183 Yorum Yapılmış

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 26 Ağustos 2018'de erken seçim teklifine hükümetten gelen yanıt daha erken seçim şeklinde oldu. Böylelikle 24 Haziran 2018'de Türkiye sandık başında olacak.

SİYASİ PARTİLERİN HAZİNE'DEN ALACAKLARI YARDIM BELLİ OLDU

 

 

Bugün itibariyle 64 gün kalan seçim için partiler hazırlığa girişirken seçim çalışmaları için Hazine'den alacakları yardım da hesaplandı.

NASIL HESAPLANIR

Hazineden yapılacak olan yardımlar hesaplanırken oy kriterine başvuruluyor. Genel seçimlerde geçerli oyların yüzde 3'ünden fazla oy alan partilerin oyları hesaplanıyor. Bu partilerin oyu ve verilecek toplam ödenek oranlanıyor. Her bir oy için verilecek yardım miktarı her partinin aldığı oyla çarpılarak alacakları Hazine yardımı rakamına ulaşılıyor.

OCAKTA 274 MİLYON LİRA DAĞITILMIŞTI

Siyasi partilere yıllık olarak verilen yardım ocak ayında toplam 273 milyon 700 bin olarak verilmişti. Bu meblağın dağılımı şu şekilde:

AK Parti: 139 milyon lira
CHP: 71 milyon 1 bin lira
MHP: 33 milyon 400 bin lira
HDP: 30 milyon lira

SEÇİM İÇİN 547 MİLYON LİRA DAHA AKTARILACAK

Meclis'te bugün yapılacak olan erken seçim kararı oylamasının ardından kararın resmileşmesi ile Hazine bütçesinden siyasi partilere 547.4 milyon lira daha verilecek.

Bu meblağın dağılımı ise şöyle olacak:

AK Parti: 278 milyon lira
CHP: 142.2 milyon lira
MHP’ye 66.8 milyon lira
HDP: 60.4 milyon lira

Bu miktarın da dağıtılmasının ardından bu yıl bütçeden siyasi partilere verilecek olan toplam yardım tutarı 821 milyon 100 bin lira olacak.

YAZDIR
YORUMLAR 183
 • mhmt 3 yıl önce Şikayet Et
  anlamak mümkün değil başkanlık sisteminden sonra bunun değiştirilmesi lazım
  Cevapla
 • Salih Ekici 3 yıl önce Şikayet Et
  Hepinize haram olsun.Yetimin hakkı size zehir olsun.
  Cevapla
 • Vatandaşım 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye düşmanlarına verilen her kuruş şehit ve gazilerin mücadele ve fedakarlıklarını hiçe sayma, onların tüyü bitmemiş balalarının, ana baba ve yakınlarının acılarına acı katmanın yanında, vatan hainlerine verilen teşvik pirimi gibidir. Lütfen vatanseverlerin vicdanı daha fazla kanatılmasın.
  Cevapla
 • berkan 3 yıl önce Şikayet Et
  yazik bu hdpkk ya verilen paraya vallahi yazik
  Cevapla
 • eci 3 yıl önce Şikayet Et
  bu paralara hiç kızmıcan arkadaşım..suçlu biziz..şakşakçılığı torpili bitirmezsek bu iş böyle dvm eder gider..şimdi her taraf bayrak flama broşürler...nefret ediyorum..her yıl 270 m.toplam parti yardımı(3500 ev yapılır)..seçim seçim diye 550 m daha..seçime çalışıyoz resmen...evsiz aileye ev yaptır..karın doyur..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Dönmez: Santrali tehdit eden yangın söz konusu değil
Leman Dergisi'nden bir skandal daha: Rezil karikatür!